Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για νοιζ od και μερικες ερωτησεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα σε ολους.

Σημερα αδιασε το κουτι του nescafe και ειπα αντι να το πεταξω να το κανω fuzz.

Εκανα μια βολτα στα μαγαζια και βρηκα τα πιο πολλα πραγματα που χρειαζονται.

Εχω ομως μερικες αποριες που θα ηθελα να λυθουν πριν αρχισω να κολαω.

1)Ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιησω αντιστασεις 1/4 watt γιατι βρισκω μονο 1/2?

2)Μπορω να κοψω την διατριτη πλακετα γιατι αυτη που μου εδωσαν ειναι σα καρτα γραφικων σε μεγεθος?

3)Που μπορω να βρω στην Αθηνα εναν dpdt διακοπτη?Γιατι στο ηλεκτρολογικο μαγαζι 

  οταν τον ζητησα με κοιταξαν σαν να ζητησα lightsaber?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) δεν υπάρχει πρόβλημα

2) μπορεις, με μια σιγουρη και κοφτη κίνηση (οπως σπάμε τη σοκολατα break)

3) εγω τα ηλεκτρολογικά τα παίρνω αποτο κέντρο, στον Φανό, ειναι νομίζω όπως περπατάς στην Τζωρτζ πηγαίνοντας προς το πολυτεχνειο, ενα στενο πριν την Στουρναρη, στριβεις αριστερα. (και οποιος κατάλαβε, κατάλαβε... :P)

 

κοιτα και το αντιστοιχο θέμα, θα σου λευσει όποια απορία εχεις σχετικά εμ την κατασκευή

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) εγω τα ηλεκτρολογικά τα παίρνω αποτο κέντρο, στον Φανό, ειναι νομίζω όπως περπατάς στην Τζωρτζ πηγαίνοντας προς το πολυτεχνειο, ενα στενο πριν την Στουρναρη, στριβεις αριστερα. (και οποιος κατάλαβε, κατάλαβε... :P)

Σολωμού λέγεται  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω σχετικα πορωθει με το θεμα δεν αντεξα και κατεβηκα κεντρο.Τα πηρα ολα one by one ιδια με τα προτεινομενα αλλα εχω και μερικα spare parts.DPDT κουμπι βρηκα στο music accessories και πηρα ενα που ψηνει και καφε που λεει ο λογος γιατι αυτο που μου δωσε η θεια δε μου γεμισε και πολυ το ματι + οτι ητανε διακοπτης και οχι κουμπη.Μπορει να το χρησιμοποιησω για καμια μοντα στο μελλον αν τα καταφερω τωρα για αρχη.To αρθρο φαινεται οντως αρκετα κατατοπιστικο και νομιζω οτι δεν θα χω θεμα.Ηρακλη μαλλον θα σου στηλω κανα mail για βοηθεια αν τα βρω σκουρα.Οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω επισεις για οποιον ενδιαφερεται οτι τα ολα υλικα με εξαιρεση τη συσκευασια που δεν εχω παρει μιας και σκεφτομαι να κανω κατι πιο περιεργο οπως λεω και παραπανω

δεν κανουν πανω απο 20 ευρω.Ποσο μαλλον αν αντι για κουμπι βαλεις εναν απλο διακοπτη ον οφ.Τοτε βγαινουν γυρω στα 12-14 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) μπορεις, με μια σιγουρη και κοφτη κίνηση (οπως σπάμε τη σοκολατα break)

 

ετσι υπαρχει περιπτωση να σπασει σε σημεια που δεν θελουμε.

 

Πιο "ασφαλες" σπασιμο γινεται αφοτου χαραξεις (οσο βαθυτερα μπορεις) με κοπιδι την περιοχη που θελεις να σπασει. Μπορεις επισης να κανεις και μια "αρχη" με το κοφτακι και μετα προχωρας στο σπασιμο.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα το πρωτο βημα και εβαλα τα μαραφετια πανω στη πλακετα και τα κολησα.

Δειτε και πειτε αν σας φαινεται τπτ περιεργο.

;D

 

DSC00885.jpg

και απο κατω

 

DSC00886.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε και πειτε αν σας φαινεται τπτ περιεργο.

 

συμβουλες:

 

μην παραζεσταινεις τα ποδαρακια απο τα ...μαραφετια.  8)

 

μην τα πνιγεις στην κολληση

 

προσεχε για βραχυκυκλωματα, δηλαδη μηπως κατα λαθος ερχονται σε επαφη ποδαρακια που δεν θα επρεπε να ακουμπανε.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου