Προς το περιεχόμενο

Custom Line 6 Variax...


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα...

Ψαχνοντας πληροφοριες για την variax στο νετ, επεσα πανω στο site αυτουνου εδω του τυπου:

 

http://www.guitaristjeffmiller.com/guitars.htm

 

Ειχα σκεφτει και παλαιοτερα αν θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο, και ο τυπος το εχει κανει αρκετα καλα (ειδικα αυτη η prs ειναι μουρλια)...

Η ερωτηση μου ειναι για εσας τους εμπειρους με τα μαστροχαλασματα ;D ;D: Αυτη η λυση (custom κιθαρα με τα σωθικα της variax) γινεται αν απλα modαρεις ενα ηδη υπαρχον σωμα (ειτε απο ετοιμη κιθαρα ειτε απο kit), η πρεπει απαραιτητα να το κανεις from scratch? ??? Επισης, οι μαγνητες της κιθαρας θα δουλευουν μαζι με το piezo system της variax η τους εχει μονο για μοστρα?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, γίνεται και μοντάροντας υπάρχουσες κιθάρες, υπάρχουν δεκάδες παραδείγματα που μπορείς να βρεις στο youtube και γενικότερα στο net.

 

Ναι, φυσικά και παίζουν οι μαγνήτες μαζί με το variax σύστημα.

 

Οι περισσότεροι θυσιάζουν μια από τις φτηνότερες variax που αγοράζουν μεταχειρισμένη.

 

Αξίζει να πούμε εδώ, ότι η ίδια η Line6, ετοιμάζει μια νέα έκδοση της Variax (πιθανότερα θα την έχουν στο Winter NAMM '10), που θα βασίζεται σε "πραγματική κιθάρα" κατασκευασμένη σε συνεργασία με "γνωστό luthier"  ;) ;) και θα συνδιάζει κανονικούς μαγνήτες με το ψηφιακό σύστημα (νέας γενιάς). Πιθανότατα η κιθάρα θα βγαίνει σε διάφορες εκδόσεις, από οικονομική έως άντε γεια.

 

Κατά βάση, τα προβλήματα με τη Variax ήταν αυτά που προσπαθούν να λύσουν τα υβρίδια με άλλες κιθάρες και θέλει να λύσει η Line6: η απουσία "πραγματικού" χαρακτήρα στον ηλεκτρικό ήχο, η δυνατότητα συνδιασμού των δύο ήχων και, το σπουδαιότερο, η αξία της ίδιας της κιθάρας κατασκευαστικά και παικτικά (μπράτσο, hardware, αίσθηση, κλπ).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να πούμε εδώ, ότι η ίδια η Line6, ετοιμάζει μια νέα έκδοση της Variax (πιθανότερα θα την έχουν στο Winter NAMM '10), που θα βασίζεται σε "πραγματική κιθάρα" κατασκευασμένη σε συνεργασία με "γνωστό luthier"  ;) ;) και θα συνδιάζει κανονικούς μαγνήτες με το ψηφιακό σύστημα (νέας γενιάς). Πιθανότατα η κιθάρα θα βγαίνει σε διάφορες εκδόσεις, από οικονομική έως άντε γεια.

 

Αυτο ειναι επιβεβαιωμενο? Γιατι κατι τετοιο θα αξιζε αρκετα...

Οι περισσότεροι θυσιάζουν μια από τις φτηνότερες variax που αγοράζουν μεταχειρισμένη.

 

Αυτο ακριβως ειχα στο μυαλο μου κ εγω... Μεταχειρισμενη 300αρα.

Γενικα στα πιο ακριβα μοντελα αλλαζει κατι στην ποιοτητα του piezo η μονο στα ξυλα κλπ? Δηλαδη, απο αποψη ηλεκτρικων, μια variax 300 με μια 700 ειναι ιδιες?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι επιβεβαιωμενο? Γιατι κατι τετοιο θα αξιζε αρκετα...

 

Εννοείς θα άξιζε να περιμένεις?

 

Το θέμα είναι αν η κιθάρα όπως θα γίνει τελικά θα σου κάνει και ως "φυσιολογική" κιθάρα.

 

Δηλαδη, απο αποψη ηλεκτρικων, μια variax 300 με μια 700 ειναι ιδιες?

 

Ακριβώς. Δεν ξέρω αν έρχονται με το ίδιο software όμως (το workbench ή κάπως έτσι).

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εννοείς θα άξιζε να περιμένεις?

  Το θέμα είναι αν η κιθάρα όπως θα γίνει τελικά θα σου κάνει και ως "φυσιολογική" κιθάρα.

 

Μπα, δεν το βλεπω να περιμενω... Ασε που εχω και το μικροβιο με τα do-it-yourself πραματα ;D ;D ;D... Και επισης, αν την φτιαξω μονος μου, θα εχω 100% αυτο που θελω εγω, τοσο απο μια κανονικη ηλεκτρικη, οσο και απο μια variax...

H συνυπαρξη Piezo/regular pu's γινεται μονο με switchακι η μπορω να βαλω και ενα ποτενσιομετρο για "blending"?? (Το βλεπω εγω, η κιθαρα θα βγει τελειως διαστημικη με ολα αυτα τα knobs που θα'χει για κανονικους μαγνητες και piezo και blend/switch ;D ;D ;D... Σαν τον πινακα ελεγχου του Enterprize θα ειναι :P)

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω δει να γίνεται και το δεύτερο που λες, αλλά νυστάζω υπερβολικά για να το ψάξω τώρα.  ;D

 

Με ένα googlάρισμα πάντως για Variax hybrids/transplants θα βρεις πάμπολες πληροφορίες.

 

Καλή επιτυχία και μην ξεχνάς, no photos=didn't happen.  8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συνυπαρξη Piezo/regular pu's γινεται μονο με switchακι

Eπειδή έχω ψάξει αρκετά τις Variax...η δική μου εμπειρία λέει ότι όλες (εκτός από τις ακριβές 700ρες) είναι στα όρια του σκουπόξυλου. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι η Warmoth έχει ειδική κατηγορία Variax με ανταλλακτικά σώματα και μπράτσα.

Τώρα για τη συνυπαρξη Piezo/regular, δεν ξέρω πώς το κάνει η Line6 αλλά η Fishman το κάνει με αυτό

http://www.fishman.com/products/details.asp?id=33

κάνει 70$ περίπου και δουλεύει τέλεια. Το έχω στη Tele μου

η Graph Tech (που κοιτάω τώρα τελευταία) με αυτό

http://www.graphtech.com/products.html?SubCategoryID=14

 

Δηλαδη, απο αποψη ηλεκτρικων, μια variax 300 με μια 700 ειναι ιδιες?

Η 700 έχει πιο πολλές προσομειώσεις από την 300

 

Ξέρει, (έχει δεί κανείς)? Variax circuit να πουλιέται χώρια?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 700 έχει πιο πολλές προσομειώσεις από την 300

 

 

Σύμφωνα με αυτά τα posts στο Community της Line6, όχι:

 

http://line6.com/community/thread/7576

 

http://line6.com/community/docs/DOC-1682

 

Marathon ξέρεις ποιο σύστημα χρησιμοποιεί η Parker στην κιθάρα του Adrian Belew, που έχει σύστημα Variax? Εννοώ για τη μίξη των πηγών.

 

Απ'όσο ξέρω, ποτέ δεν κυκλοφόρησε μόνο το πακέτο των ηλεκτρονικών για τη Variax, και ούτε πρόκειται, κατά τα λεγόμενα των υπευθύνων.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά τα posts στο Community της Line6, όχι:

 

http://line6.com/community/thread/7576

 

http://line6.com/community/docs/DOC-1682

 

Marathon ξέρεις ποιο σύστημα χρησιμοποιεί η Parker στην κιθάρα του Adrian Belew, που έχει σύστημα Variax? Εννοώ για τη μίξη των πηγών.

 

Απ'όσο ξέρω, ποτέ δεν κυκλοφόρησε μόνο το πακέτο των ηλεκτρονικών για τη Variax, και ούτε πρόκειται, κατά τα λεγόμενα των υπευθύνων.

 

Για τους ήχους δεν πέρνω όρκο, νομίζα ότι έτσι ήταν στις 300-700 όταν τις δοκίμαζα στου Νάκα.

Για του Adrian Belew, δεν ξέρω, thanks for the tip θα αρχίσω να το ψάχνω.

 

Για το Variax circuit, έτσι ξέρω και εγώ ότι δεν πουλιέται σαν κίτ.

Απλά, έχω την εντύπωση, ότι η συγκεκριμένη κατασκευή της Variax είναι αρκετά ευαίσθητη (έπεσα σε αρκετές χαλασμένες στου Nάκα και ο πωλητής μου είπε ότι είναι ευαίσθητο...μπορεί να μου έλεγε και λ@λ@κίες...), για να ρισκάρω μια μεταχειρισμένη.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, έχω την εντύπωση, ότι η συγκεκριμένη κατασκευή της Variax είναι αρκετά ευαίσθητη (έπεσα σε αρκετές χαλασμένες στου Nάκα και ο πωλητής μου είπε ότι είναι ευαίσθητο...μπορεί να μου έλεγε και λ@λ@κίες...), για να ρισκάρω μια μεταχειρισμένη.

 

Αγορά από ebay μέσω paypal και με ρητή διαβεβαίωση από τον πωλητή ότι όλα δουλεύουν τέλεια.

 

Εξάλλου τι μεταχειρισμένη? Εδώ λες ότι οι καινούργιες είχαν πρόβλημα!

 

Εδώ μια μεταμόσχευση σε Strat:

 

http://www.exit45.com/TransI

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου