Προς το περιεχόμενο

Η μι χορδή της ακουστικής ακουγεται σαν σιτάρ


koap4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα τα φώτα σας αν κάποιος αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα.

Χθες έβγαλα από τη θήκη την ακουστική κιθάρα και η μι - πριμα χορδή σε ανοιχτή θέση και έως το 11ο τάστο ακούγεται σαν σιτάρ, από το 12ο και κάτω κανονικά.

 

Να ενημερώσω ότι στην κιθάρα έγινε setup πριν 4 μήνες  και έπαιζε κανονικά, φοράει elixir χορδές, δεν βρίσκει κάπου η χορδή, ήταν στη θήκη της όλο αυτό το διάστημα, είχε παιχτεί κάνα 2-3 φορές δεν είχε πρόβλημα και σήμερα που την έβγαλα μετά τις διακοπές μου παρουσίασε το συγκεκριμένο θέμα, μόνο στην μι, η υπόλοιπη είναι τζετ. 

 

Κοίταξα το μπράτσο και είναι καλά, άντε να θέλει ελάχιστα σφίξιμο, να είναι από αυτό? 

Να έχει χάσει με τους καύσωνες η χορδή το tension της και να είναι χαλαρή? αν την σφίξω - κουρδίσω από Ε σε F δίεση παίζει κανονικά χωρίς να ακούγεται σαν σιτάρ.

 

Θα πάω αύριο να πάρω μια χορδή να δοκιμάσω μήπως τα έπαιξε η χορδή, αλλά αν κάποιος αντιμετώπισε το συγκεκριμένο θέμα θα ήθελα να ακούσω πως το έλυσε.

 

ευχαριστώ

Επεξεργασμένο από koap4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάσε να χαλαρώσεις το truss rod με το allen key. Λογικά θα φτιάξει άμεσα.

Εναλλακτικά, δοκίμασε να αλλάξεις τη χορδή.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάτα τη χορδή στο πρώτο και στο τελευταίο τάστο με τα δύο σου χέρια. Βλέπεις να ακουμπάει κάπου στα μεσαία τάστα; Αν ναι, χαλάρωσε τη βέργα 1/4 της βόλτας κάθε φορά μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

 

Αλλιώς έλεγξε αν έχεις φαγωμένα τάστα κάπου εκεί. Μπορεί κάποια να έχουν πέσει σε ύψος και να βρίσκει στο πρώτο ψηλότερο. 

 

Τέλος, αν δε συμβαίνει κάτι από αυτά το πρόβλημα βρίσκεται πιθανότατα στη γέφυρα ή στο nut, κάπου μαγκώνει η χορδή. Λίγο λιμαρισμα με τη βοήθεια βίντεο στο YouTube και θα είναι οκ.

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σωστό relief και οι υπόλοιπες χορδές δεν.....σιταριζουν συμβαίνει ένα από τα παρακάτω

 

1. Χαλασμένη χορδή

2.φαγωμενος καβαλάρης κάτω από τη μι

3. (μάλλον απίθανο) σηκωμένο ταστο μόνο κάτω από την μι (κάνα πολύ απίθανο)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έπαθα περίπου το ίδιο με τη les paul. Ακούγονταν σαν banjo η χοντρή Μι, αλλά μόνο ανοικτή. Σε όλα τα υπόλοιπα τάστα ήταν οκ. Όσο και να χαλάρωνα το truss rod, το τρίξιμο ήταν εκεί. 

 

Είχα ρίξει το action (από το 1mm στα 0,8mm) και αυτό έκανε τη ζημιά στη Μι. Σήκωσα λίγο τη γέφυρα από τη μπάσα πλευρά, και εξαφανίστηκε το τρίξιμο. Παροτι, στη συνέχεια, έσφιξα τερμα το truss rod (μηδενικό relief), η Μι δεν μπαζαρε.

 

Το παραπάνω story αφορά μόνο την κιθάρα μου. Εάν μου συμβεί σε άλλη κιθάρα, πιθανότατα να είναι άλλος ο λόγος (πχ να βρίσκει σε κάποιο ταστο, να έχει πρόβλημα η χορδή κλπ).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πηγα να παιξω χθες, και ακουγοταν η χορδη σα σιταρ. Και οχι μονο μια χορδη, αλλα ολες ανεξαιρετως οι χορδες ακουγοντουσαν σα σιταρ. Και οχι μονο ολες οι χορδες, αλλα και ολα τα ταστα κατα μηκος του οργανου ακουγοντουσαν σα σιταρ. Ολα ανεξαιρετως.

 

 Σας βαζω μια φωτογραφια του οργανου, μπας και μπορεσει να βρει καποιος το προβλημα.

 

 

 

 

 

sitar-2.jpg

  • Like 1
  • Χαχα 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manosx τα κλειδια που φοραει φταινε.

Τα ειχα βαλει κ εγω τα συγκεκριμενα σε ενα σιταρ κ ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Χαχα 4
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

@manosx τα κλειδια που φοραει φταινε.

Τα ειχα βαλει κ εγω τα συγκεκριμενα σε ενα σιταρ κ ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα

 

 

 Α, μαλιστα. Να βαλω αυτα, ειναι καλα;

 

 

 

Federal-Keys.jpg

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 

 

 Α, μαλιστα. Να βαλω αυτα, ειναι καλα;

 

 

 

Federal-Keys.jpg

ΑΦΤΑ ναι.

Είναι κ lock

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου