Προς το περιεχόμενο

Απ: Προβλημα στον Ηχο σε SQUIER DELUXE JAZZ BASS V


bassbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξαναγράφω γιατί λόγω κάποιου προβλήματος δέν φαίνεται το αρχικό πόστ μου.

Πρόβλημα με active Squier delux jazz bass V. To μπάσο έχει blend pot, και όταν το Blend είναι στην μέση, πέφτει η ένταση και  χάνονται τα μπάσα σάν να είναι οι μαγνήτες εκτος φάσης. Στο talkbass με συμβουλεύουν να αλλάξω τα ηλεκτρονικά, αλλά πρίν το στείλω πίσω στον φίλο που είχε την καλωσύνη να μου το στείλει γιά δοκιμή πρίν το αγοράσω, ζητάω και τα φώτα σας. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία και κάποια λύση να προτείνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δές τώρα τι γίνεται... ενώ οι μαγνήτες είναι passive, βγάζουνε από 3 καλώδια. Α) Κόκκκινο, Β) Μαύρο, Γ) Λευκό. Στο Blend pot, στον κεντρικό ακροδέκτη είναι συνδεδεμένα τα ΛΕΥΚΑ καλώδια απο τους 2 μαγνήτες. Τα άλλα 2 απο τον καθυένα, Κόκκινο και Μαύρο πάνε στην γείωση. Τί με συμβουλεύεις να κάνω? Στην θέση του ενός λευκού να βάλω τα άλλα 2 και το λευκό να πάει στην γείωση, να αλλάξω την θέση του λευκού με κάποιο απο τα άλλα δύο, ή τελικά να αρχίσω να πειραματίζομαι και όπου δώ φώς να μείνω? Φοβάμαι μήν κάνω και καμμία ζημιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση βρέθηκε. Όπως είπε και ο συμφορουμίτης όπως υπέθεσα και εγώ, ήταν πρόβλημα φάσης  :D

Υποθέτοντας οτι το μαύρο καλώδιο του μαγνήτη θα ήταν η γείωση, άλλαξα την θέση των ΛΕΥΚΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ, και ορίστε!!!! Όλα ο.κ. λοιπόν, και το μπασάκι παίζει καταπληκτικά τώρα. Παρεπιμπτόντως, με εντυπωσίασε η ποιότητα του ήχου για τόσο φθηνό όργανο. Θα το παίξω και στο βραδυνό gig απόψε και θα καταλήξω σε ασφαλέστερα συμπεράσματα. Ευχαριστώ για την βοήθεια myster_maze  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου