Προς το περιεχόμενο

Fender Custom Shop Total Tone Series


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι τόσες οι επιλογές σήμερα σε αυτόν τον τομέα που πραγματικά μπορείς να βρείς πολύ καλή ποιότητα σε αρκετά χαμηλό κόστος.

 

Το βασικότερο όμως είναι οτι σε ένα επώνυμο όργανο θα "πιάσουν" καλύτερα τα λεφτά που θα δώσεις, ειδικά αν σκέφτεσαι να το πουλήσεις κάποια στιγμή, μιάς και η μεταπωλητική αξία θα είναι σημαντικά μεγαλύτερη απο ένα no-name ίδιας ποιότητας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon πρεπει να κατανοησεις οτι πολλοι ανθρωποι θελουν ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ η strat του ή η Tele τους να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια με καποιο vintage μοντελλο.

 

Υστερα απο..χρονια ενασχολησης με την συναρμολογηση "ρεπλικων" σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ οτι αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΟ να γινει.

 

Αυτη την περιοδο θελω να κανω "δωρο" στον εαυτο μου μια ρεπλικα tele του 1966 (το ετος γεννησης μου)  σε custom color (μια και δεν εχω τα 30.000 ευρω για να παρω την αυθεντικη) & μου εχει βγει η ...ψυχη για να συγκεντρωσω τα parts & πιστεψε με το τελικο κοστος ειναι αρκετα κοντα σε μια Fender σαν και αυτες στις οποιες αναφερομαστε στο thread.

 

Σε ανθρωπους σαν και εμενα πιστευω οτι απευθυνονται κιθαρες σαν και αυτες (με σωστα vintage specs & καποια quirks οπως το gs neck & τo relic finish)

 

Για να φτιαξω λοιπον αυτη την τελε θα πρεπει καταρχην να παραγγειλω το μπρατσο στον ΜΟΝΑΔΙΚΟ κατασκευαστη αυτη τη στιγμη στον κοσμο που μπορει να φτιαξει ενα 1966 tele neck,χρονος αναμονης?4 ΜΗΝΕΣ.

 

Για το σωμα τα πραγματα ειναι επισης δυσκολα (ευτυχως οχι τοσο δυσκολα μια και υπαρχουν....2 κατασκευαστες που φτιαχνουν 1964-1969 tele bodies)

 

Aν βαλεις και το Outsourcing των υπολοιπων parts καταλαβαινεις οτι ενα ΕΤΟΙΜΟ πακετο απο τον ORIGINAL κατασκευαστη ειναι super δελεαστικο...(δυστυχως 1966 tele δεν φτιαχνει ακομα η Fender.....)  

 

Αυτες οι κιθαρες θα πωλουνται απο 2000-2500 δολλαρια ενω μια Partscaster με τα σωστα specs μου βγαινει γυρω στα 1500...η διαφορα λοιπον ειναι ΠΟΛΥ μικρη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως ΕΧΟΥΝ R&D απλα πρεπει να γνωριζεις την ΙΣΤΟΡΙΑ της Fender για να το...καταλαβεις... ;D

 

Βεβαια αυτο απαιτει τρελλα και...γνωση και κατι τυπους σαν και εμενα που ...ξερουν οτι σχεδον ΚΑΝΕΝΑΣ parts maker δεν προσφερει ενα ΣΩΣΤΟ σωμα για strat. ;D (κατι που ουτε η Fender αλλωστε προσεφερε πριν απο μερικα χρονια)

 

Το κυριο R&D της Fender τα τελευταια χρονια ειναι στο χωρο των σωστων vintage specs σε συνδιασμο με καποια custom features,ετσι ωστε να βγαζει κιθαρες με την αισθηση και την εμφανιση καλοπαιγμενων vintage Fender & αυτο μονο να το χειροκροτησω μπορω. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon πρεπει να κατανοησεις οτι πολλοι ανθρωποι θελουν ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ η strat του ή η Tele τους να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια με καποιο vintage μοντελλο....

Δεν παραθέτω όλο το post σου, αλλά συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λές. Επίσης να αναφέρω, ότι εξ αιτίας ενός προηγούμενου post σου για την CustomShop των 3500 ευρώ, μου έβαλες την ιδέα, τι partkaster θα μπορούσα να φτιάξω με αυτά τα λεφτά...δεν έχω τελειώσει ακόμα τη μελέτη μου, αλλά τα ευρήματα είναι εντυπωσιακά....

 

Σε ανθρωπους σαν και εμενα πιστευω οτι απευθυνονται κιθαρες σαν και αυτες (με σωστα vintage specs & καποια quirks οπως το gs neck & τo relic finish)

Μα προφανώς και το κατανοώ απόλυτα και είμαι σίγουρος για το τελικό σου αποτέλεσμα

 

 

Οι συγκεκριμένες δεν έχουν R&D αλλά αυτό θα το πληρώνεις

για πάντα νομίζω, έτσι δεν είναι;

Βεβαίως, μέχρι να καταλάβεις ότι αυτό το R&D (!!!!) στο δίνει και η Warmoth καλύτερα και φτηνότερα.

 

Το κυριο R&D της Fender τα τελευταια χρονια ειναι στο χωρο των σωστων vintage specs σε συνδιασμο με καποια custom features,ετσι ωστε να βγαζει κιθαρες με την αισθηση και την εμφανιση καλοπαιγμενων vintage Fender & αυτο μονο να το χειροκροτησω μπορω. ;)

Μιλάς για finish?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για finish?

 

Οχι μονο για finish,αλλα για συνολικα specs,απο το σωστο Pickguard μεχρι το round lam neck το σωστο dot spacing ,τους σωστους μαγνητες & HARDWARE κλπ.

 

για την CustomShop των 3500 ευρώ,

 

οι τιμες σε ευρω δεν με απασχολουν εννοειται οτι οποιος αγοραζει CS αγοραζει ΜΟΝΟ απο ΗΠΑ μια και με τους φορους & τα μεταφορικα παλι ενα 30% λιγοτερο θα πληρωσει στην τελικη.

 

σε ΔΟΛΛΑΡΙΑ μιλωντας μια 100% correct spected Tele/Strat θα ειναι το πολυ 20% φθηνοτερη απο μια Fender CS . (μολις εσκασα 500 δολλαρια για ενα μπρατσο)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προσφερει ενα ΣΩΣΤΟ σωμα για strat. ;D (κατι που ουτε η Fender αλλωστε προσεφερε πριν απο μερικα χρονια)

Eδώ με μπέρδεψες... δηλ φτιάξανε (διορθώσανε) κάτι που δεν ήταν σωστό από την αρχή? Άρα για τι ρέπλικα μιλάμε? αφού δεν είναι ίδια με το πρωτότυπο?  Ή αντιγράφουμε και την ατέλεια (όπως οι γρατζουνιές, "αδύνατοι" μαγνήτες...) ή...

 

οι τιμες σε ευρω δεν με απασχολουν εννοειται οτι οποιος αγοραζει CS αγοραζει ΜΟΝΟ απο ΗΠΑ μια και με τους φορους & τα μεταφορικα παλι ενα 30% λιγοτερο θα πληρωσει στην τελικη.

Βρε ούτε και εμένα, αλλά....1,43 σήμερα...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ με μπέρδεψες... δηλ φτιάξανε (διορθώσανε) κάτι που δεν ήταν σωστό από την αρχή?

 

απο το 1972 και μετα ΚΑΝΕΝΑ σωμα  strat η tele δεν εχει τα σωστα specs (δηλ. αυτα που ειχε απο το 1950-1972).

 

απο το 2004 και μετα χοντρικα οι σειρες US Vintage RI προσφερουν τα σωστα specs (& το CS φυσικα). (τα πρωτα αμερικανικα reissue στα early 80s ειναι απλα για γελια...)

 

μιλαμε κυριως για τα contours & την περιοχη γυρω απο το neck pocket αλλα & το dot spacing .

 

μιλαμε για "λεπτομερειες" ισως που καμμια επιπτωση δεν εχουν στον ηχο αλλα σε detali junkies νομιζω οτι απευθυνονται τα συγκεκριμενα μοντελα.

 

Βρε ούτε και εμένα, αλλά....1,43 σήμερα...

 

1,60 μεχρι το 2011 ΧΑΛΑΡΑ. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεύει ότι μειώσανε το contour για να αυξήσουν την ημερήσια παραγωγή? Πάντως οι κιθάρες γίνανε και βαρύτερες και έχασαν σε ήχο, ενω αρχικά νόμιζαν ότι θα κέρδιζαν σε sustain...

 

Για το dot spacing ως σημεία μέτρησης  από ότι γνωρίζω είναι οι B και A χορδές...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου