Προς το περιεχόμενο

Slap Delay& reverb


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημεριζω, μια γρηγορη ερωτηση.

 

Οταν εχω σλαπ ντιλει πατημενο, κραταω το ηδη υπαρχον ρεβερμπ ή το κλεινω για να εχω το μεγιστο αποτελεσμα?

 

Γενικα ενας καλος ροκαμπιλαδικος αλλα και καντρι ηχος τι εφεδια περιεχει?

Η ρυθμιση του ντιλει πια ειναι τελικα για σλαπ ?Μηπως πρεπει να αγορασω ενα echo πεταλι για καλυτερο σλαπ εφε?

 

Γενικα η σχεση σε σχετικα καθαρο παιξιμο, ντιλει και ρεβερμπ πια ειναι?

 

Ευχαριστω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρια μου με τα Delay και reverb units , pedals κτλ δεν υπαρχει στανταρ αναλογία . Εχει μεγάλη σημασία τι χρησιμοποιεις και ποιο ειναι το υφος του εφε . Άλλα ειναι τοσο μοντερνα που οσο και να προσπαθεις το αποτέλεσμα ειναι πολύ πολύ fake αντε στην καλύτερη wanna be "Rock n Roll" . Προσωπικα αν θέλω να πετυχω ήχο μεταξύ Youth Underground και Μazzy Star χρησιμοποιω το Reverb του ενυσχιτη στο 2,3 με 4 max και στο minimum την επιδραση του Delay στον ηχο(αποφευγω το χαος) .

Αν εχεις κατα νου πιο Rockabilly ήχο τότε έντονη παρουσια του delay και περιόρισε στο min το Reverb (σαν να εισαι σε ενα αδειο δωμάτιο με εναν tweed champ ;) ). 

DR Z  Jazz 20/40 - Don Grosh Vintage T

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κανεις το reverb σαν παιζεις ροκαμπιλι?

ενα delay με short repeat τον ηχο αυτο σου δινει

το ροκαμπιλι το σωστο θελει slapback delay

και οποιος σου λεει "βαλε ριβερμπ" δεν ξερει τι σου λεει

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά από το μήνυμα του φίλου δεν νομίζω ότι έχει στο μυαλό του τον ηχο των Revered Horton Heat !!!!

DR Z  Jazz 20/40 - Don Grosh Vintage T

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δηλ χρησιμοποιω μονο το σλαπ χωρις ριβερμπ ή εστω ελαχιστο απο τον ενισχυτη.

Αυτο μπορω να το χρησιμοποιησω και σε πιο καντρι παιξιμο ή εκει χρειαζομαι οπως δηποτε και ενα κομπρεσορα χωρις να χρειαζομαι ιδιαιτερα σλαπ εκο..Βασικα σκεφτομαι να παρω και ενα κομπρεσορα ,επομενως.Τι λετε?

  Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο ηχο στο μυαλο,Απλα θελω αυτο το γκαλοπινγκ. που εχουν οι ροκαμπιλαδες μιας και τελευταια μελεταω πολυ αμερικανικη προσσεγιση στην κιθαρα.Καντρι ,ροκαμπιλι ,μπλουζ ,πενα δαχτυλα,τραβις πικινγκ και τετοια.

  Επισης ακουγοντας κιθαριστες να παιζουν ετσι travis picking ακουω πολυ εντονα τα μπασα ,ενω σε μενα δεν ακουγονται τοσο ογκωδη.Τις κοπαναω τις μπασες αλλα μου ακουγονται πιο ψοφιες.

  Μια τελευταια ερωτηση.Σε σλαπ ντιλει παιζει πολυ ρολο το πεταλι που εχεις?Εχω ενα αναλογικο της Joyo κοπι μαλον απο το carbon delay της MXR.Κανω δουλεια ή να παω σε κατι καλυτερο?

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ποιότητα των μπάσσων σου ευθύνονται και οι "ηλικιωμένοι" πυκνωτές του twin σου...

Και ίσως και τα μεγάφωνα που έχει, τα οποία δεν τα κόβω και πολύ "κιθαριστικά".

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ε δεν νομιζω τοσο πολυ ,ισως τα μεγαφωνα ναι να παιζουν το ρολο τους ,αλλα ακομα και στην ακουστικη το ιδιο παθαινω σε σχεση με βιντεακια που βλεπω.Δεν ξερω θα τα ψαξω καλυτερα σιγα σιγα.Απορω παντως ποιος αλαξε αυτα τα μεγαφωνα ,Εδω ουτε λαμπες δεν ειχαν αλαξει απο τοτε που λεει ο λογος.Παντως τα μπασα στο μπασμαν κεφαλι που παιζω στο στουντιο ειναι οντως πιο γεματα.οχι οτι συγκρινω ενα ενισχυτη μπασου ,με εναν κιθαρας .Τεσπα θα μιλησουμε στο τηλ εχω κανα δυο πργαματα που θελω να σε ρωτησω παλι για το τουινακι.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

στα στυλ που ανεφερες, συχνα ο ηχος των μπασων ερχεται επειδη χρησιμοποιουν thumbpick, και επειδη μιουταρουν τις μπασες χορδες με την παλαμη του χεριου της πενας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου