Προς το περιεχόμενο

audigy 2, midi and cubase sx problems


traveller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και καλως σας βρήκα στο noiz.gr!

Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και σε αναζήτηση προηγούμενων θεμάτων δεν βρήκα τίποτα:

Έχω το cubase sx 1.0 (αν δεν κάνω λάθος), μια κάρτα ήχου της soundblaster(audigy 2, απλή) και κάποιος φιλος μου ειπε ότι μπορώ να γράψω drums και synths με αυτό το πρόγραμμα χωρίς να έχω κάποιο midi υλικό συνδεδεμένο στον υπολογιστή μου.Ενεργοποιώ το synthesizer μέσα απο το cubase και παίζω κάποια πληκτρα τα οποία ακουω μεν, δεν μπορώ να γράψω δε.Έχω διαβασει και από το site της steinberg και σχεδόν όλο το manual του προγράματος, για drivers, midi inputs, midi outputs, asio drivers (κατεβάζω και τους kx τώρα), αλλά άκρη δεν έβγαλα.Τα ακούω από το κανάλι του midi στο mixer αλλα όταν πατάω το rec δειχνει ότι ο κέρσορας μετακινείται(ότι γράφει δηλαδή) αλλά τίποτα.

Παρακαλώ όποιον έχει καμία πρόταση-λύση να βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

eize the day...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε traveller αν θυμαμαι καλα στην καρτα audigy υπαρχει στο control panel

ενα προγραμμα που μπορεις να γραψεις οτι ακους. Τα ντραμς μπορεις να τα γραψεις ανοιγoντας το piano roll... ψαξε και θα ανακαλυψεις εναν υπεροχο κοσμο μουσικης !

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε traveller,

 

Καλωσόρισες στο Noiz και σ'ευχαριστούμε που δεν γράφεις με greeklish...

 

Για να γράψεις το MIDI:

 

1. Κάνε δεξί κλικ πάνω στον χώρο του MIDI track που έχεις φτιάξει και επέλεξε MIDI->Event Editor. Με αυτόν τον τρόπο θα γράψεις με "μπάρες" τις νότες που θέλεις (step recording).

 

2. Αν θέλεις να γράψεις real-time (δηλαδή να παίζεις και να γράφει), πατάς το κουμπί "Record Enable" στο track και στη συνέχεια το "Transport Record" (και όχι το "Play").

 

Φρόντισε στο "out" του track σου να έχεις επιλέξει και το όργανο (VSTi) που θέλεις να ακούς.

 

Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με drivers και ASIO ειδικά.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου