Προς το περιεχόμενο

Νεα κιθαρα


chaoscrum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑ. ΑΦΟΥ ΟΙ ΧΟΡΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΞΕΙΔΩΘΕΙ ΤΟ ΜΠΡΑΣΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ SERVICE ?

ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ. 3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΡΣΙΣΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΡΕ ΔΙΕΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΚΕΙΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΕΣΗ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΡΟΛΟ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΤΡΕΜΟΛΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΝ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ LICENCED FLOYD ROSE KAI OXI ORIGINAL. ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΓΙΑ IBANEZ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου

 

Καταρχάς καλωσόρισες στον΄κόσμο της ηλεκτρικής κιθάρας.

 

Αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι ότι, με το συγκεριμένο budjet για κιθάρα και ενισχυτή, μην περιμένεις ότι θα πάρεις και κάνα αριστούργημα.  8)

 

Και φυσικά πολύ καλά κανεις και διαθέτεις αυτά τα χρήματα για αρχή...

 

Εγώ λοιπόν σου προτείνω να επιλέξεις την κιθάρα σου βάσει εμφάνισης, να σου αρέσει εσένα εμφανησιακά, γιατί οσο πιο πολύ σου αρέσει τόσο πιο πολύ θα θέλεις να την πιάνεις για να παίζεις  ;)

 

Οι κιθάρες που σου προτείνουν τα παιδιά είναι καλές, να διαλέξεις μια που να σου αρέσει πολύ.

 

Και θα έρθει η στιγμή όταν με το καλό προχωρήσεις και σου αρέσει ακόμα, να πάρεις καλύτερο όργανο, θα το καταλάβεις εσύ ο ίδιος πότε θα έρθει αυτή η στιγμή πίστεψέ με  :)

 

Πάντως θα ήθελα να πω και το εξής: Ακόμα και φθηνή να είναι η κιθάρα, άμα την συνδέσεις σε υπολογιστή και κατεβάσεις κανένα πρόγραμμα όπως guitar rig, amplitube κτλ (και έχεις και καλά ηχεία βέβαια) θα βγάζεις ό,τι ήχο με ό,τι εφέ θες, και θα γουστάρεις τρελά  ;) (δεν το συζητώ κατά πόσο διαστημικά καλύτερος θα είναι ο ήχος σε σχέση με έναν φθηνό ενισχυτή, ούτε για τις άπειρες επιλογές που φα έχεις με αυτά τα προγράμματα).

 

Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όπως έχουμε πει τα edge2 είναι μάπα. Όπως και τα edge 3... Πέραν αυτού σκέψου ότι σε ένα κούρδισμα σε E το μπράτσο δέχεται tension 100 κιλά περίπου... Αν κουρδίσεις σε D# δηλαδή μισό τόνο κάτω δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά. Οπότε το tension θα συνεχίσει να είναι μεγάλο. Κανονικά θα έπρεπε να σηκώνεται το floyd προστατεύοντας το μπράτσο της κιθάρας. Αφού δεν το κάνει μάλλον είναι προβληματικό το floyd...  :P :P :P

Γενικά πάντως τα λεφτά για service δεν είναι τραγικά και πιστεύω πως αν αλλάξεις χορδές και κάνεις ένα service θα πάθεις πλάκα από το τι ήχο θα βγάζει η κιθάρα σου... Το αμάξι σου δηλαδή θα το πας για service αφού βαρέσει ο κινητήρας?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου

 

Καταρχάς καλωσόρισες στον΄κόσμο της ηλεκτρικής κιθάρας.

 

Αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι ότι, με το συγκεριμένο budjet για κιθάρα και ενισχυτή, μην περιμένεις ότι θα πάρεις και κάνα αριστούργημα.  8)

 

Και φυσικά πολύ καλά κανεις και διαθέτεις αυτά τα χρήματα για αρχή...

 

Εγώ λοιπόν σου προτείνω να επιλέξεις την κιθάρα σου βάσει εμφάνισης, να σου αρέσει εσένα εμφανησιακά, γιατί οσο πιο πολύ σου αρέσει τόσο πιο πολύ θα θέλεις να την πιάνεις για να παίζεις  ;)

 

Οι κιθάρες που σου προτείνουν τα παιδιά είναι καλές, να διαλέξεις μια που να σου αρέσει πολύ.

 

Και θα έρθει η στιγμή όταν με το καλό προχωρήσεις και σου αρέσει ακόμα, να πάρεις καλύτερο όργανο, θα το καταλάβεις εσύ ο ίδιος πότε θα έρθει αυτή η στιγμή πίστεψέ με  :)

 

Πάντως θα ήθελα να πω και το εξής: Ακόμα και φθηνή να είναι η κιθάρα, άμα την συνδέσεις σε υπολογιστή και κατεβάσεις κανένα πρόγραμμα όπως guitar rig, amplitube κτλ (και έχεις και καλά ηχεία βέβαια) θα βγάζεις ό,τι ήχο με ό,τι εφέ θες, και θα γουστάρεις τρελά  ;) (δεν το συζητώ κατά πόσο διαστημικά καλύτερος θα είναι ο ήχος σε σχέση με έναν φθηνό ενισχυτή, ούτε για τις άπειρες επιλογές που φα έχεις με αυτά τα προγράμματα).

 

Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα  ;D

 

 

+1000

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου

 

Καταρχάς καλωσόρισες στον΄κόσμο της ηλεκτρικής κιθάρας.

 

Αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι ότι, με το συγκεριμένο budjet για κιθάρα και ενισχυτή, μην περιμένεις ότι θα πάρεις και κάνα αριστούργημα.  8)

 

Και φυσικά πολύ καλά κανεις και διαθέτεις αυτά τα χρήματα για αρχή...

 

Εγώ λοιπόν σου προτείνω να επιλέξεις την κιθάρα σου βάσει εμφάνισης, να σου αρέσει εσένα εμφανησιακά, γιατί οσο πιο πολύ σου αρέσει τόσο πιο πολύ θα θέλεις να την πιάνεις για να παίζεις  ;)

 

Οι κιθάρες που σου προτείνουν τα παιδιά είναι καλές, να διαλέξεις μια που να σου αρέσει πολύ.

 

Και θα έρθει η στιγμή όταν με το καλό προχωρήσεις και σου αρέσει ακόμα, να πάρεις καλύτερο όργανο, θα το καταλάβεις εσύ ο ίδιος πότε θα έρθει αυτή η στιγμή πίστεψέ με  :)

 

Πάντως θα ήθελα να πω και το εξής: Ακόμα και φθηνή να είναι η κιθάρα, άμα την συνδέσεις σε υπολογιστή και κατεβάσεις κανένα πρόγραμμα όπως guitar rig, amplitube κτλ (και έχεις και καλά ηχεία βέβαια) θα βγάζεις ό,τι ήχο με ό,τι εφέ θες, και θα γουστάρεις τρελά  ;) (δεν το συζητώ κατά πόσο διαστημικά καλύτερος θα είναι ο ήχος σε σχέση με έναν φθηνό ενισχυτή, ούτε για τις άπειρες επιλογές που φα έχεις με αυτά τα προγράμματα).

 

Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα  ;D

 

Υπολογιζωντας το ειναι η πρωτη μου κιθαρα, το ειναι μια σχετικα καλη κιθαρα κρινοντας απο το κοστος μιας καινουργιας και ,τελευταιο οτι μπορεις να βγαλεις οτι ηχο θες απο το υπολογιστη (παυει να με απασχολει αν ειναι μια μεταλ κιθαρα η οχι) θα παω με την Ibanez RG.

  Απο οτι ειδα στο σιτε της Ιβανεζ , δεν ειδα κανενα μοντελο RG με floyed (η οπος λεγετε ) ??? τρεμολο. Ολα ειχαν Edge Pro και Edge III τρεμολο.Δεν με απασχολει και πολυ.

 

Μου δινει και  1 ενισχυτη  για 100 ευρω . Ειναι μεγαλος και υαλιστερος :) .

Ibanez 35αρης πρεπει να ειναι αν θυμαμαι καλα.

 

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια που προσφερατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑ. ΑΦΟΥ ΟΙ ΧΟΡΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΞΕΙΔΩΘΕΙ

 

Πως γίνεται να μην εχουν οξειδωθεί οι χορδές?? Να μην ΄χουν γεμίσει ολη την βρόμα του γαλαξία?? Εμένα σε 2-3 βδομάδες αφου τις βάλω σκατα γίνονται!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου