Προς το περιεχόμενο

setup & elixir χορδες


kos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και καλη χρονια!! πριν απο δεκα μερες ενας φιλος μου μου εδωσε την κιθαρα του (jackson dinky), που την ειχε αφησει για κανα χρονο στην ακρη με μια χορδη λιγοτερο και οι αλλες ηταν ξεκουρδιστες , οποτε καταλαβαινετε το μπρατσο πως ηταν....(@!@#ΣΔΤΑ).Περασα καινουργιες χορδες elixir 9αρες και την αφησα μια βδομαδα μπας και στρωσει το μπρατσο και ετσι εγινε, εστρωσε σε μεγαλο βαθμο.Να τονισω οτι εχω κανει πολλες φορες setup σε κιθαρες και δεν εχω συναντησει παρομοια περιπτωση.Ενω ΟΛΑ ειναι σωστα ρυθμισμενα nut, relief, bridge οι χορδες μπασα μι και λα τριζουν (οχι πολυ) σε ολο το μηκος της ταστιερας απο το 2ο ταστο και μετα.Η ΜΙ τριζει ακομα και ανοικτη εαν τη χτυπησω λιγοο δυνατα.Το τριξιμο αυτο κοβεται μονο εαν σηκωσω τη γεφυρα στο θεο,μονο που τοτε δεν μπορεις να παιξεις metal...Και ρωταω εχει κανεις παρομοια εμπειρια με τις χορδες αυτες? ???.Μενω επαρχια και ειναι δυσκολο να κανω 60χλμ για να παω σε μαγαζι να αγορασω αλλο σετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου συνέβη σε μια αρχαία ibanez μου που είχα εντελώς παρατημένη για πάρα πολύ καιρό. Εν τέλει το μόνο που την έσωσε (και πάλι όχι εντελώς) ήταν να χαλαρώσω το truss rod δυστυχώς υπερβολικά και να βάλω πιο βαριές χορδές, ώστε να "έρθει" πάλι σε μια νορμά "κούρμπα".

 

Φυσικά αυτό δούλεψε στη δική μου, δεν θα το συνιστούσα όμως σε κανέναν.  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μιας και είσαι επαρχία, μην αγοράζεις ενα σετ χορδές μόνο όταν το χρειάζεσαι. Πάρε 5-6 σετ να υπάρχουν...

 

Οκ μπορεί να έχεις κάνει πολλές φορές setup αλλά απ'τη στιγμή που έχεις το πρόβλημα που περιγράφεις το setup δεν έχει γίνει σωστά.

 

Π.χ. μπορεί το μπράτσο να είναι αλφάδι και το nut να είναι τέλειο, αλλά να μην είναι σε κατάλληλη γωνία με το σώμα.

 

Που εντοπίζεις το τρίξιμο (σε ποιά τάστα);

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το πρόβλημα μπορεί και να λυθεί εύκολα, δίνοντας μία μικρή κλίση στο μπράτσο προς τα κάτω, απ'το truss rod. Ίσως όμως και να έχει δημιουργηθεί μεγαλύτερο, μιάς και ήταν τόσο καιρό στην άκρη.

Αρχικά έλεγξε το μπράτσο σε αυτό το ύψος που τρίζει αν είναι μόνο εκεί καμπυλωμένο, ενώ το υπόλοιπο είναι ΟΚ. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να βάλεις στις Μι και Λα πιο χοντρές χορδές κατά 0,02 ή 0,04 και να το αφήσεις έτσι για 10-15 μέρες, ελέγχοντας όμως καθημερινά αν έρθει στη σωστή θέση το μπράτσο, οπότε και τις αλλάζεις σε κανονικές.

Επίσης θα σε βοηθήσει πολύ, αν περάσεις ένα χέρι lemon-oil την ταστιέρα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα σε βοηθήσει πολύ, αν περάσεις ένα χέρι lemon-oil την ταστιέρα.

 

Αυτό σε τι ακριβώς θα βοηθήσει στην προκείμενη;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μιας και είσαι επαρχία, μην αγοράζεις ενα σετ χορδές μόνο όταν το χρειάζεσαι. Πάρε 5-6 σετ να υπάρχουν...

 

Οκ μπορεί να έχεις κάνει πολλές φορές setup αλλά απ'τη στιγμή που έχεις το πρόβλημα που περιγράφεις το setup δεν έχει γίνει σωστά.

 

Π.χ. μπορεί το μπράτσο να είναι αλφάδι και το nut να είναι τέλειο, αλλά να μην είναι σε κατάλληλη γωνία με το σώμα.

 

Που εντοπίζεις το τρίξιμο (σε ποιά τάστα);

 

 

Λοιπον το τριξιμο που αναφερω ειναι αρκετα ελαφρυ, νομιζω οτι δεν ακουγεται καν στο καθαρο καναλι του ενισχυτη...εχω την αισθηση οτι βγαζει κατι σαν ψιλοπαρασιτα οταν παιζω με αρκετο gain(ta powerchords δεν ειναι τοσο ξακαθαρα).Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο το τριξιμο, αλλα η κιθαρα δεν ειναι δικια μου και το παλικαρι παιζει κυριως ρυθμικη μου ειχε πει οτι πριν την παρατησει ετσι για κανα χρονο το action ηταν υπερβολικα ψιλα και δεν τον βολευε καθολου. Τωρα το τριξιμο, το οποιο κατα τη γνωμη μου ειναι μικρο, εμφανιζεται μετα το 2ο ταστο μεχρι τελους στη μπασα μι και στη λα απο το 7ο μεχρι το 15ο.Ολες οι αλλες χορδες παιζουν τελεια .το action στο 12 ταστο ειναι 2,5mm που για μενα ειναι medium-low.Το τριξιμο αυτο εξαφανιζεται με action πανω απο 4mm!!!Εχω μια ibanez rg370dx και εχω σχεδον το μισο relief απο τη jackson το action einai λιγοτερο απο 2mm και δεν ακουγεται πουθενα κανενα τριξιμο με χορδες ddarrio.Γι'αυτο λεω μηπως φταινε οι elixir και οχι τπτ αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'μαι παλι ;D Λοιπον μετα απο 3 ωρες παιξιματος το τριξιμο μειωθηκε δραματικα(αφαιρεσα και 0,1mm relief κατεβηκε και αλλο το action στα 2,1 mm) και τωρα μπορω να πω οτι παιζει αξιοπρεπεστατα metalllll

Δλδ οι elixir χρειαζονται περισσοτερο χρονο για να ''κατσουν'' σωστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου