Προς το περιεχόμενο

Ψωνιζοντας για πεταλιερα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω καποια πεταλια για μια μικρουλα πεταλιερα που θελω να φτιαξω... υπαρχουν καποια πραματα που χρησιμοποιω και μου αρεσουν, και μερικα αλλα που εχω δοκιμασει και μου φανηκαν σαν πολυ καλες ιδεες.

 

Συγκεκριμενα ψαχνω:

 

Overdrive

Delay

Compressor

Reveb

Chorus

 

παιζω με εναν Cornford Roadhouse 2x12, ο οποιος ειναι ρυθμισμενος σε μια light crunch κατασταση, το OD θα παιζει πανω σε αυτη την.. κατασταση.

Οσο αναφορα αυτο το κομματι, μου αρεσουν Tubescreamer, Plexitone, Wampler Ecstasy, δυστιχως δεν μπορω να τα εχω ολα, οπωτε ψαχνω ενα, και θελω γνωμες για τα παραπανω, η καποια εναλλακτικη.

 

Delay: κατι ποιοτικο, καλο value/money, λιγα κουμπια, διακριτικο, αληθοφανες.

Compressor: οπως παραπανω.

Reveb: οπως παραπανω.

Chorus: οπως παραπανω.

 

*δεν παιζω με πολυ gain γενικα, αλλα θελω το OD να compressarei λιγακι

 

*δεν θελω multieffects units, θελω ενα πεταλι που να κανει ενα πραμα.

 

*blues rock fusion καταστασεις στον οριζοντα....

 

περιμενω γνωμες και ιδεες, ευχαριστω  :)

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο οποιος ειναι ρυθμισμενος σε μια light crunch κατασταση, το OD θα παιζει πανω σε αυτη την.. κατασταση.

 

αρα μαλλον θες να το χρησιμοποιεις περισσοτερο σαν booster και για να βρωμιζει τον ηδη βρωμικο ενισχυτη οποτε οποιοδηποτε TS style πεταλι σου κανει..

 

τσεκαρε τη σειρα HARDWIRE ειναι μια χαρα για ολα  αυτα που θες,φτηνη,πολυ ευελικτη  και εξαιρετικα καλοφτιαγμενη.

 

για compressor (που δεν εχει η σειρα Hardwire) μια καλη και παμφθηνη λυση ειναι ο Marshall ED1 ,ο οποιος ειναι πολυ ευελικτος και αθορυβος...απο εκει και περα υπαρχουν τοσοι πολλοι καλοι compressors που εξαρταται απο το budget σου...εμενα πιο πολυ απο ολους (αλλα ειναι τεραστιος για πεταλιερα) που αρεσει ο ΕΗ BLACK FINGER TUBE COMP.

 

και μη ξεχασεις το κουρδιστηρι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσα λεφτα δινεις?  ;)

 

δεν θα τα παρω ολα μαζι, οπωτε δεν ξερω που θα φτασει η λυπητερη...

αλλα για το καθενα χωρια νομιζω μπορω να το παρακανω, ετσι συνεχιζοντας να το παρακανω σε ενα χ χρονικο διαστημα θα τα εχω ολα  ;D

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα τον κομπρεσορα τα ειπε ο μπαρμπα φανκ

εγω θα ριξω στο παιχνιδι και του jam τον Dynassor

κανει την δουλεια του παρα παρα πολυ καλα!  ;)

 

τωρα για Delay θελεις digital analog να εχει tap tempo να παιρνει expression?

για απλο ψηφιακο χωρις πολλα πολλα ενα Boss DD3 ειναι οτι πρεπει

τωρα αμα γουσταρεις και οσα εγραψα παραπανω το Seymour Duncan Deja Vu ειναι οτι πρεπει ριξε στο youtube καμια "αυτια" παει κοντα στα 300ευρω αλλα πιστεψεμε αξιζει

 

για overdrive δεν βαζεις στο παιχνιδι και το fulltone OCD?

θα κανει πολυ καλα την δουλεια του για αυτο που θελεις

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα τον κομπρεσορα τα ειπε ο μπαρμπα φανκ

εγω θα ριξω στο παιχνιδι και του jam τον Dynassor

κανει την δουλεια του παρα παρα πολυ καλα!  ;)

 

καλη φαση ο ΕΗ BLACK FINGER TUBE COMP, δεν με πειράζει το μεγεθος μιας και τα πεταλια θα ειναι σπιτι μονιμα.

 

τωρα για Delay θελεις digital analog να εχει tap tempo να παιρνει expression?

για απλο ψηφιακο χωρις πολλα πολλα ενα Boss DD3 ειναι οτι πρεπει

τωρα αμα γουσταρεις και οσα εγραψα παραπανω το Seymour Duncan Deja Vu ειναι οτι πρεπει ριξε στο youtube καμια "αυτια" παει κοντα στα 300ευρω αλλα πιστεψεμε αξιζει.

Θα τα κοιταξω, η αληθεια ειναι οτι κοιτουσα και το Flashback της T.C

 

για overdrive δεν βαζεις στο παιχνιδι και το fulltone OCD?

θα κανει πολυ καλα την δουλεια του για αυτο που θελεις

 

Ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι πολυ καλο, απλα δεν το εχω δοκιμασει, και δεν με περνει να το ρισκαρω... θα το δω ομως.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το flashback θα ειναι το επομενο αποκτημα μου!  ;D

το Deja vu εχει το πλεονεκτημα οτι μιξαρει analog με digital σημα οποτε μπορεις να εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα!  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στην περίπτωση compressor ότι πληρώνεις παίρνεις. Παίζω (μπάσο) με τον Markbass Compressore και απλά τον λατρεύω- λάμπα και σούπερ αθόρυβος (ο black finger του φέρνει και είναι και πιο φτηνός). Πάντως μην πάρεις κάποιον φτηνιάρικο γιατί το πιθανότερο είναι ότι θα το μετανιώσεις.    

 

Για OD ο «δικός» μας crazy tube circuits έχει βγάλει ενδιαφέροντα πετάλια- το Ziggy, το Stardust και νομίζω ένα ακόμη- που κατά την άποψη μου αξίζουν την προσοχή μας.

 

Chorus τα εξής δύο (για... old school ήχο  ;D) Ή TC ή Boss ειδάλλως ότι σου κάνει κλικ από τα «φρέσκα».

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το ziggy, κατόπιν δοκιμής με το rig σου, εαν μπορέσεις.

 

Οσον αφορά το delay, εαν με 'αληθοφανείς' επαναλήψεις εννοείς το να ακούγεται η επαναλαμβανόμενη νότα το ίδιο 'bright' με την αρχική, μάλλον ψάχνεις digital. Το dd-3 είναι μια δοκιμασμένη λύση, ενώ μπορείς να πας και στο dd-7 εαν θες περισσότερες επιλογές (π.χ. reverse, tap tempo).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου