Προς το περιεχόμενο

Τι σε ενοχλεί περισσότερο στην κιθάρα σου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν εχετε παραπανω απο μια (ας μιλησουμε μονο για ηλεκτρικες) γραψτε για ολες. Επισης, να γραψετε για το μεγαλυτερο αρνητικο τους (και ας μην εχουν!) οπως εχουν τωρα, και οχι οπως τις αγορασατε (μπορει να εχουν γινει βελτιωτικα mods)...

 

Ξεκινω:

 

Epiphone les paul pro -> μεγαλη αποσταση του switch και των pots απο το χερι (aka ευελιξια)

 

Squier strat vint. modified -> πολυ μετρια γεφυρα

 

Squier 51 -> δεν μπορω να βρω ευκολα parts

 

Squier bullet mustang -> μικρο scale

 

Yamaha erg121 -> χαλια μαγνητες

 

Fender special stratocaster -> ψιλοbuzzaρει με action κατω απο 2mm.

 

Fender standard tele -> μεγαλο βαρος και ογκος

 

Prs se custom 24 -> μου λειπει ο 5way switch των usa μοντελων

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ ξέρω ότι όταν αρχίσουν να μας ενοχλούν πράματα στις κιθάρες μας, τις δίνουμε και παίρνουμε άλλες. Έλα να κυκλοφορούν οι κιθάρες!...


Πάντως αυτό που σημειώνεις ως μειονέκτημα πχ στην Les Paul, εγώ το βρίσκω εξαιρετικά βολικό. Ο διακόπτης είναι στη ροή του stumming hand μου-απλά τον περιστρέφω λίγο και δεν έχω knobs να μου χτυπούν το δεξί.

Στη δική μου (Epi Firebird) αυτό που με ενοχλούσε ήταν το neck dive. Άλλαξα θέση των strap pins και βελτιώθηκε κατα πολύ. Επίσης τα controls μαζί με το output jack είναι υπερβολικά κοντά μεταξύ τους. Θα τα προτιμούσα λίγο πιο αραιά για πιο γρήγορα rolls. 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Strat Am Special.  Έχουμε και λέμε, τα βιδάκια στα saddles, το λεπτό μπράτσο, η ένωση του μπράτσου με το σώμα πίσω (με εμποδίζει εκεί στα 18-22 τάστα), τα jambo τάστα και τέλος ο αναιμικός ήχος απ'τα καντίνια. Αυτά, κατά τ'άλλα όλα μια χαρά!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

Έλα να κυκλοφορούν οι κιθάρες!...

 

Εσενα δε σε "συμφερει" να μενει καποιος με μια κιθαρα, ουτε να εχει και πολλες κιθαρες και στην ουσια να μην τις πολυχρησιμοποιει. Το ιδανικο ειναι καθε 6 μηνες να αλλαζει κανεις κιθαρα...

 

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

Ο διακόπτης είναι στη ροή του stumming hand μου-απλά τον περιστρέφω λίγο και δεν έχω knobs να μου χτυπούν το δεξί.

 

Κανουμε διαφορετικο παιξιμο. Το δικο μου δεξι χερι κουνα απο καθολου εως ελαχιστα, αρα βρισκω "τεραστια" την αποσταση μεχρι το switch. Αλλα το παραβλεπω αυτο. Πιο ενοχλητικο ειναι το bridge vol pot. Σε καποια κομματια ειμαι συνεχως με το μικρο δακτυλο αγκαλια με το pot. Μιλω για προβες και live.

Σπιτι, που ειμαι χαλαρος, τη χαιρομαι αρκετα...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δεν ειναι και strat 62' το μπρατσο, αλλα λεπτο δεν το λες...

 Εάν είχες τις χερούκλες μου, δεν θα τό'λεγες αυτό Γιώργο.....  Φυσικά όσα (σχεδόν) είπα παραπάνω φτιάχνονται και φυσικά είναι καθαρά υποκειμενικές απόψεις και τελικά μάλλον δεν είμαι Strat boy..... το ανακάλυψα αργά αλλά ποιός βγαίνει τώρα στην πώληση και αγορά μεταχειρισμένου...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Σωστο! Τα μεγαλα χερια θελουν...μπρατσα!

 

 

Μπα...υπαρχουν παικτες με μεγαλα χερια που βολευονται με λεπτα μπρατσα και παικτες με μικρα χερια (εγω π.χ.) που τους αρεσουν τα...χοντρα :classic_biggrin:

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Fender standard tele -> μεγαλο βαρος και ογκος

 

Καλα βαρος το καταλαβαινω μεξικανικη std  ειναι θα τα εχει τα κιλακια της.. αλλα ΟΓΚΟΣ? 

Μια σταλια ειναι οι καημενες οι tele.... 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου