Προς το περιεχόμενο

Ψωνιζοντας για πεταλιερα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 για το ziggy, κατόπιν δοκιμής με το rig σου, εαν μπορέσεις.

 

Οσον αφορά το delay, εαν με 'αληθοφανείς' επαναλήψεις εννοείς το να ακούγεται η επαναλαμβανόμενη νότα το ίδιο 'bright' με την αρχική, μάλλον ψάχνεις digital. Το dd-3 είναι μια δοκιμασμένη λύση, ενώ μπορείς να πας και στο dd-7 εαν θες περισσότερες επιλογές (π.χ. reverse, tap tempo).

 

Οχι, μαλλον ηταν κακη επιλογή το "αληθοφανες". Αντιθετως δεν μου αρεσουν τα digital delay, μπλεκονται μες τα ποδια μου χεχε, αυτο που μάλλον ενοο ειναι "ποιοτικο", και για να το διευκρινισω περισσοτερο μαλλον μιλαμε για analog echo κατασταση...

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

budget για delay? Από την περιγραφή θα μπορούσα να προτείνω το carbon copy, άλλη μια 'κλασσική' λύση. Εαν ανέβεις σε budget από 200 ευρώ και πάνω, 'ανοίγουν' περισσότερες επιλογές (strymon, deluxe memory man, malekko κ.α.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

budget για delay? Από την περιγραφή θα μπορούσα να προτείνω το carbon copy, άλλη μια 'κλασσική' λύση. Εαν ανέβεις σε budget από 200 ευρώ και πάνω, 'ανοίγουν' περισσότερες επιλογές (strymon, deluxe memory man, malekko κ.α.).

 

Για Delay, μια πολυ ελκυστική λυση ειναι το Flashback, αρκετες επιλογες, ακουγεται μια χαρα, και εχει και 40sec looper, πραμα που χρειαζομαι... οπωτε μαλλον για εκει με βλεπω.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον μιλαμε για analog echo κατασταση...

 

Σχεδον ολα τα digital delay εχουν μια χαρα analog echo simulations απο τα καλυτερα που υπαρχουν ειναι βεβαια αυτο

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον ολα τα digital delay εχουν μια χαρα analog echo simulations απο τα καλυτερα που υπαρχουν ειναι βεβαια αυτο

 

 

Superfunk εσυ εχεις ηδη καταναλώσει τα τετραγωνικά εκατοστά που σου αναλογούν στην πεταλιερα με το BlackFinger, smaller please!

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το DD7 & το HARDWIRE delay τοτε εχουν μια χαρα "αναλογικα delay" και το σπουδαιοτερο  ΜΕ tap tempo.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το DD7 & το HARDWIRE delay τοτε εχουν μια χαρα "αναλογικα delay" και το σπουδαιοτερο  ΜΕ tap tempo.

 

Θα ληφθούν υπ όψιν, ευχαριστώ  ;)

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανεις κ δε βιαζεσαι να τα παρεις ολα μαζι.Ενα τη φορα κ καλο.Παραθετω τις προτασεις μου,οι τιμες ειναι τσουχτεροτατες αλλα τα πεταλια τα αξιζουν μεχρι το τελευταιο τους penny.Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια κ ειμαι κατοχος τους.Λοιπον εχουμε κ λεμε:

Overdrive - Mad Professor Litle Green Wonder (hand wired)

Delay - Empress Vintage Modified Superdelay

Compressor - I have no idea αλλα πολυ καλα λογια εχω διαβασει για τον Mad Professor κ

                    τον Keeley 4 knob

Reverb -  Dr Scientist Mini Reverberator

Chorus - Fulltone Mini DejaVibe 2

Καλες αγορες σε ο,τι κ αν επιλεξεις!

Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

*δεν παιζω με πολυ gain γενικα, αλλα θελω το OD να compressarei λιγακι

 

Στέλιο πιθανόν το sc2 της hardwire να σου κάνει, το ειχαμε βάλει και στον ενισχυτή σου και έπαιζε πολύ καλά απότι θυμάμαι (και) σε αυτόν.

 

Είναι πολυ versatile πετάλι, έχει το κομπρεσάρισμα που θες αν ρυθμίσεις αναλόγως τα low και τα high, και το καλύτερο, έχει ακριβώς το gain που χρειάζεσαι, δηλαδή χωρίς να έχεις ΤΟ άπειρο gain, θα έχεις το gain και το sustain που χρειάζεσαι, ειδικά για το fusion που θες δεν το συζητώ καν, είναι ταμάμ.

 

 

τσεκαρε τη σειρα HARDWIRE ειναι μια χαρα για ολα  αυτα που θες,φτηνη,πολυ ευελικτη  και εξαιρετικα καλοφτιαγμενη.

 

 

+1 εγώ στη θέση σου θα επαιρνα όλη τη σειρά (delay, reverb,chorus, δεν ξέρω αν έχει compressor) που χρειάζομαι, και ίσως στις αγγελίες τα βρεις τόσο οικονομικά που θα έχεις έτοιμη την πεταλιέρα ''μια κ' έξω...''   ;)

 

Και φυσικά είναι TRUE BYPASS....  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου