Προς το περιεχόμενο

Bass Combo Amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω καταληξει αναμεσα στους Ampeg BA-115(http://guitare.playback-europe.com/ampeg-ba115-7571.html) και Hartke Kickback12(http://www.thomann.de/gr/hartke_kickback12_ebasscombo.htm) και θα θελα να ακουσω τη γνωμη σας.

Προτασεις για combo σε αυτο το ευρος τιμων καλοδεχουμενες φυσικα... :)

Επειδη μεχρι τωρα δεν ειχα εμπειρια απο τοσα βαττ,τα 100 για τι καταστασεις ενδεικνυται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Ηartke δεν τον ξερω αλλα τον Ampeg τον εχω δοκιμασει σε μαγαζι του κεντρου.

 

Πολυ καλο ενισχυτακι με ευελιξια στον ηχο.

Παρολο που ειναι τρανζιστορ εχει Ampeg ηχο.

Rock ενισχυτης με καλα features για combo.

Να ξερεις οτι τα 15αρια ηχεια χτυπουν μακρυα,ειναι πλαδαρα και χρειαζονται 10αρια για να σφιξει και να ολοκληρωθει ο ηχος.Ομως σου βγαζουν αριστα τις χαμηλες(λογω μεγαλου ηχειου)σε μεγαλες εντασεις οπως και χαμηλα κουρδισματα οπως drop-d κλπ.

 

Τα 100w ειναι καλη ενταση γενικα αλλα βεβαιως εχει να κανει για τι χρηση τον θελεις προβες,live κλπ καθως και οτι δυστυχως εμεις οι μπασοβασανιστες εξαρτωμαστε απο την ενταση που παιζει ο εκαστοτε καγκουρας κιθαριστας και ντραμερ ;D.

 

Αυτα βεβαια που σου γραφω ειναι γενικοτητες.Γραψε τι μουσικη παιζεις και γιατι χρηση τον θελεις για να γινουμε πιο συγκεκριμενοι

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Ηartke δεν τον ξερω αλλα τον Ampeg τον εχω δοκιμασει σε μαγαζι του κεντρου.

 

Πολυ καλο ενισχυτακι με ευελιξια στον ηχο.

Παρολο που ειναι τρανζιστορ εχει Ampeg ηχο.

Rock ενισχυτης με καλα features για combo.

Να ξερεις οτι τα 15αρια ηχεια χτυπουν μακρυα,ειναι πλαδαρα και χρειαζονται 10αρια για να σφιξει και να ολοκληρωθει ο ηχος.Ομως σου βγαζουν αριστα τις χαμηλες(λογω μεγαλου ηχειου)σε μεγαλες εντασεις οπως και χαμηλα κουρδισματα οπως drop-d κλπ.

 

Τα 100w ειναι καλη ενταση γενικα αλλα βεβαιως εχει να κανει για τι χρηση τον θελεις προβες,live κλπ καθως και οτι δυστυχως εμεις οι μπασοβασανιστες εξαρτωμαστε απο την ενταση που παιζει ο εκαστοτε καγκουρας κιθαριστας και ντραμερ ;D.

 

Αυτα βεβαια που σου γραφω ειναι γενικοτητες.Γραψε τι μουσικη παιζεις και γιατι χρηση τον θελεις για να γινουμε πιο συγκεκριμενοι

 

Κυριως για rock,hard rock και blues,ενω για την χρηση τον θελω για practice,προβες και κανα μικρομεσαιο live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη μουσικη που παιζεις:Πιστευω οτι ηχητικα ειναι Ο.Κ,μπορεις να τον κανεις οτι θελεις και εχει rock και Αmpeg χαρακτηρα!!!

 

Για τη χρηση:Για practice Ο.Κ

                  Για προβες οπως σου ειπα εξαρταται απο το ποσο δυνατα παιζουν οι κιθαρες και τα drums.

                  Αυτο θα το δεις με τους συμπαικτες σου.

 

Ελπιζω να εχετε δικο σας χωρο για προβες γιατι 62 pounds=28 κιλα βαρος περιπου.

Για live το πιο πιθανο ειναι τα 100W να μην αρκουν οποτε θα τον εχεις για monitor και δυστυχως θα κουβαλας αυτο το βαρος!!!

Το βαρος εχει μεγαλη σημασια.Οι μπασοβασανιστες εχουμε τον πιο βαρυ εξοπλισμο.Δυστυχως.

Απλα για την ιστορια:εχω την κεφαλη Ampeg SVT 3 PRO=12 κιλα και με το rack case γινεται 15 κιλα.Καθε φορα που παω για προβα ή για live τραβαω ζορι για το που θα βρω να παρκαρω το αμαξι για να μην κουβαλαω!!!

Δεν ειμαι και πολυ δυνατο παιδι ;D

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα μηπως να τα δοκιμασεις και λιγο στο καταστημα? Με το δικο σου μπασο παντα. Οπως αναφερει και ο prog13, ο ampeg ειναι αρκετα καλο εργαλειο. Ουτε κι εγω εχω δοκιμασει hartke αλλα εχουν κι αυτοι τον ντορο τους τελευταία. Πιστευω ομως οτι στην κατηγορια που κοιτας, ο ampeg ειναι εγγυηση σαν ονομα. Όμως: Αν σκοπευεις να μεταφερεις συχνα τον ενισχυτη, τότε ρίξε και λιγο 'βαρος' στα κιλα τους. Νομιζω πως ο harkte ειναι 9 κιλα ελαφρυτερος & μπορει τελικα να αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο Τthawth!

Πρωτα δοκιμασε τους και μετα αποφασισε.

Για Hartke δεν ξερω αλλα για Αmpeg αντιπροσωπος ειναι ο Νακας.

Πηγαινε Σολωνος και Χ.Τρικουπη(κεντρικο για κιθαρες,μπασα,ενισχυτες) να τον δοκιμασεις γιατι οι αλλοι Νακες μαλλον δεν εχουν.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν λαβω υπ οψιν μου οτι μου εχει πει μεχρι τωρα ο φιλος fleamail , πολυ καλος ,ευχρηστος , ποιοτικος , ελαφρυς και αξιοπιστος ειναι ο roland Cube Bass 100.

τον ζαχαρωνω εδω και καιρο.με προβληματιζει μονο το αν  κλαταρει το ηχειο του σε live καταστασεις με θορυβωδη ορχηστρα.....το ιδιο ομως θα ισχυει και για οποιονδηποτε ενισχυτη στα λιγοστα 100 watts.

----------------------------------------------------------------------------

πληροφοριακα το καταστημα του νακα στη σολωνος με τα κιθαριστικα εχει κλεισει και λεει "προσεχως ΝΑΚΑΣ-PAPER".

 

μαλλον στην ναυαρινου & μαυρομιχαλη θα τον βρει ο φιλος ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ampeg τον έχω παίξει σε προβάδικο φίλου και ήταν αξιοπρεπέστατος, rock και μάλιστα πολύ άνετος στην πρόβα. Επίσης αυτός τον έχει 7-8 χρόνια και ποτέ δεν είχε πάθει τίποτα. Από την άλλη ο roland cube 100 είναι ποιο ευέλικτος, πολύ ελαφρύτερος, έχει μεγαλύτερη παλέτα ήχων και εξίσου άνετος σε πρόβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου