Προς το περιεχόμενο

Ζωγραφικη σε Κιθαρα


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα...

Λοιπον που λετε ψαχνοντας στο γιουτιουμπι επεσα πανω στο παρακατω video:

http://www.youtube.com/watch?v=Z36ifC1QK9c

Και μου γεννηθηκε η εξης απορια: Ας πουμε για παραδειγμα οτι εχεις μια ασπρη explorer που ειναι flat και λογω σχηματος/χρωματος ειναι γενικα πιο ευκολο να ζωγραφιστει, και εχεις τα κοτσια να χαλασεις την κιθαρα σου  ;D ;D ;D. Τι υλικο μπορεις να χρησιμοποιησεις για να ζωγαφισεις? Και ας πουμε οτι το κανεις. Θα το κανεις πανω απο το ηδη υπαρχον λουστρο, η θα πρεπει να τριψεις? Μπορεις να την περασεις με κατι απο πανω για να σταθεροποιηθει το χρωμα?

 

Γενικα μου φαινεται πολυ ενδιαφερον σαν project, μιας και τυχαινει να εχω διαφορους φιλους που "πιανουν" τα χερια τους με ζωγραφικες κλπ...

 

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι βαλεις πανω απ το λουστρο καποια στιγμη θα φθαρει! εγω στη χειροτερη τριβω μεχρι το χρωμα και μετα ξαναλουστραρω! (αν και συνηθως με ποιανει η μ... χαρα και του δινω και καταλαβαινει! )τσεκαρε το λινκ κατω αν δε βαριεσαι!  ;)

ακρυλικα κατα προτιμηση! περισσοτερα θα σου πει ο marathon!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπορεις να τριψεις μονο στα σημεια που θα ζωγραφισεις η θα πρεπει να τριψεις ολη την κιθαρα??

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολη! το σωμα δηλαδη! αυτο που λες δεν τοχω δει ποτε!

παντως μια ασφαλης λυση αφου ψηνεσαι ειναι να παιξεις με το pickguard ;) αν εχει βεβαια!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπορεις να τριψεις μονο στα σημεια που θα ζωγραφισεις η θα πρεπει να τριψεις ολη την κιθαρα??

Αν τρίψεις μόνο το σημείο που θα βάψεις θα δημιουργήσεις ανομοιόμορφία μετά το λουστράρισμα. Το καλύτερο είναι αυτό που είπε ο mariopol, δηλαδή να την ξύσεις όλη, να φτιάξεις το σχέδιό σου και μετά να τη λουστράρεις.

Λογικά στο βίντεο που έβαλες ο τύπος χρησιμοποιεί μαρκαδόρους ακρυλικού χρώματος που μπορείς να βρείς στο πλαίσιο ή σε μαγαζί με είδη ζωγραφικής.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα... ενδιαφεροντα ολα αυτα

ολη! το σωμα δηλαδη! αυτο που λες δεν τοχω δει ποτε!

παντως μια ασφαλης λυση αφου ψηνεσαι ειναι να παιξεις με το pickguard ;) αν εχει βεβαια!

Καλα, αυτο που εχω εγω στο μυαλο μου δεν εχει pickguard, αρα θελω full τριψιμο, ζωγραφισμα και λουστραρισμα...

 

Τα ακρυλικα χρωματα σε τι μορφες βγαινουν? (spray, μαρκαδοροι, τι αλλο?)

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ακρυλικα βγαινουν σε οτι μορφη θες! η κιθαρα που κανει ο τυπος στο βιντεο θα χαλασει σε 15 λεπτα!

το θεμα ειναι αν μπεις στη διαδικασια και θες τελεια αποτελεσματα η κιθαρα θα πρεπει να λουσταριστει απο καποιον που ξερει! την τελε στο μπλογκ με το ψαρακι (koi)την πηγα πρωτα για προετοιμασια, την ξαναπηρα και χωρις να την ακοθμπησω ποτε εφτιαξα το σχεδιο με ακρυλικα μελανια (πινελο)προσεχοντας να μην δημιουργηθει χοντρη κρουστα μπογιας και την ξαναπηγα για να ξαναπεραστει!  ;) (στον γνωστο)

1tele.jpg.ad052957b712815770affaad89389b38.jpg

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου