Προς το περιεχόμενο

Pinch Harmonics


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα νοιζαδες!!! Σημερα ανοιξα ενα θεμα που ειχα απορια απο τοτε που ξεκινησα να παιζω κιθαρα. Εχω δει διαφορους τυπαδες να κανουν pinch harmonics πολυ εντονα και πολυ ευκολα. Βεβαια ξερω οτι ειναι και θεμα τεχνικης...Η ερωτηση μου ειναι αν παιζουν ρολο οι χορδες, και αν ναι ποιες χορδες ειναι ιδανικες??

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα με τον παικτη λογικα και με τον τροπο που πχ κραταει την πεννα

εγω ασ πουμε βολευομαι συτην πεμπτη(λα)  στην τριτη(σολ) πολυ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα βολεβομαι στην ρε και στην σι  ;D  Αλλα αυτη κανουν κατι τρελα σε ολες τις χορδες πολυ ευκολα...γι'αυτο μου κινησε τιν περιεργια αν παιζουν ρολο οι χορδες... ???

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παίζουν ρόλο οι χορδές εγώ κάνω σε όλες με 13άρες χορδές

το ίδιο εύκολα που κάνω και σε 9άρες απλά τεχνική είναι

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχουν σχέση οι χορδές! Καμία... Προσπάθησε να κάνεις attack στην χορδή με την πένα συν τον αντιχειρά σου. Πειραματίσου, είναι εύκολο... ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έχει άπειρα videos, ψάξε και θα βρείς.

 

Η διάμετρος των χορδών δεν παίζει ρόλο.

Ρόλο παίζει εαν είναι εντελώς σάπιες οι χορδές, που θα σε δυσκολέψουν λίγο να το κάνεις.

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι χορδες παιζουν ρολο αποκλειστικα στο εαν βολευουν το χερι σου.με κανα δυο προσπαθειες θα μπορεις να κανεις οπου θες στν ταστιερα pinch harmonics.Αν και εχω παρατηρησει πως με ποιο χοντρες χορδες ειναι πιο εθκολο να τις κανεις.τελικα μηπως παιζει ρολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει ρολο το μεγεθος των χορδων.Ουτε η πενα ( βεβαια αναλογα πως κρατας αλλαζει και την ευκολια που γινεται)

 

Αυτο που παιζει ρολο ειναι σε ποιο σημειο στο μηκος της χορδης επιλεγεις να κανεις την τεχνικη.

Αλλιως θα ακουστει η pinch πιο κοντα στο μπρατσο και αλλιως πιο κοντα στην γεφυρα.

Και αλλιως θα ακουστει αν κανεις το pinch στο ιδιο σημειο αλλα παιζοντας το πρωτο ταστο και αλλιως το ενατο .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη σημασια για το ποσο ευκολα και ποσο γεματη θα ακουστει η αρμονικη παιζουν και αλλα πραγματα περα απο την τεχνικη. Για παραδειγμα ρυθμισεις που ευννουν ειναι το αυξημενο reverb , το delay καθως επισης και τα πολλα πριμομεσαια. Εξαιρετικης σημασιας επισης ειναι το καλο set up .H αποσταση των μαγνητων μπορει πραγματικα να μεταμορφωσει μια κιθαρα στο θεμα των αρμονικων αυτου του ειδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου