Προς το περιεχόμενο

Ποιό μεγάφωνο για Marshall JCM 2000 DSL 401??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη γνώμη σας ποιό μεγάφωνο 12'' θα μου προτείνατε για το εν λόγω combo που έπεσε στα χέρια μου χωρίς μεγάφωνο....

Μουσική που θα παίξει Hard Rock - Heavy Metal 80s - 90s

80% drive - 20% clean..

Ευχαριστώ..

 

Υ.Γ. Οικονομικό και ποιοτικό στο μέτρο του δυνατού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσική συνταγη για Rock - Metal ηχους με Marshall είναι τα Celestion Vintage 30 (πιο μεσαίο και αρκετα ευαίσθητο) και τα G12T-75 (λιγότερο μεσαίο - πιο scooped) απο εκει και πέρα υπάρχουν παρα πολλά μεγάφωνα που θα μπορούσες να τσεκάρεις αναλογα με τα χαρακτηριστικα του ήχου που ψάχνεις.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσική συνταγη για Rock - Metal ηχους με Marshall είναι τα Celestion Vintage 30 (πιο μεσαίο και αρκετα ευαίσθητο) και τα G12T-75 (λιγότερο μεσαίο - πιο scooped) απο εκει και πέρα υπάρχουν παρα πολλά μεγάφωνα που θα μπορούσες να τσεκάρεις αναλογα με τα χαρακτηριστικα του ήχου που ψάχνεις.

Αν δεις εχω βαλει ηδη εδω και μερες αγγελια να βρω V30(εκει έχω καταλήξει κι εγώ) ή κατι άλλο παρεμφερή....

Φιλος μου πρότεινε και το 70-80s..το ακουσα λιγο στο youtube και μου φάνηκε λίγο μουντό να πω??dark??Noμίζω το Τ75 είναι πιο πριμάτο..

Ρωτάω όμως μήπως υπάρχει και κάτι άλλο που να χρήζει εξέτασης..

Ευxaριστώ Loki....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metalmike ευχαριστώ αλλα αυτο ειναι πολυυυυυ παλιο video... :-\

 

Και τι σημαινει αυτο ρε συ; Eχει καποια απο τα πιο γνωστα μεγαφωνα για να παρεις μια ιδεα :)

 

 

 

Προσωπικα ποτε δε συμπαθησα τα v30...αυτα τα μεγαφωνα ή τα μισεις ή τα λατρευεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι τα έχουμε δει και τα έχουμε ακούσει χρόνιααα τώρα....

Ρωτάω αν κάποιος έχει κάνει αλλαγή μεγαφώνου ή εχει ακουσει το συγκεκριμενο combo με αλλο μεγαφωνο...

Σ ευχαριστω και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To συγκεκριμένο combo  DSL 410 κατ' αρχάς δεν το έχω ακούσει με διάφορα μεγάφωνα...

 

...αλλά έχω αρκετά χρόνια εμπειρίας με Marshall JCM800 (κύριος ενισχυτής), και έχω ακούσει αρκετά μεγάφωνα σε διαφόρων ειδών καμπίνες.

 

Η επιλογή μεγαφώνου επηρρεάζεται από αρκετούς παράγοντες. Ο πιο σημαντικός ο ενισχυτής και μετά ακριβώς είναι η καμπίνα, η οποία θα χειριστεί το κύριο μέρος των μπάσων. Επειδή λοιπόν έχεις ένα μικρό 1x12 combo χωρίς πολλά μπάσα από την καμπίνα, δεν σου προτείνω το V30.

 

Σαν μεγάφωνο το V30 είναι σαφώς πιο ενδεδειγμένο σε μεγαλύτερες καμπίνες με περισσότερα μπάσα. Καλύτερο είναι λοιπόν σε 2x12 ή ακόμα καλύτερα σε 4x12 (όπως χρησιμοποιήθηκε στα 90s).

 

Με δεδομένο τον Marshallοενισχυτή, τα watt του, το στυλ μουσικής και το ότι θες κάτι το δυνατόν φθηνότερο θα σου πρότεινα το Eminence Swamp Thang το οποίο έχω ακούσει σε 1x12. Ο λόγος είναι ότι κάνει την καμπίνα να ακούγεται μεγαλύτερη μιας και είναι λίγο scooped δημιουργώμτας έτσι την αίσθηση του όγκου. Επίσης το voicing στα πριμα μοιάζει με το V30.

 

Έχει επίσης αρκετά watt και δεν είναι από τα ακριβά μεγάφωνα (αν τα λεφτά δεν ήταν πρόβλημα μάλλον θα σου πρότεινα ένα Scumback M75 ή H75 στα 100 watt...)

 

το λινκ...

 

http://www.bluearan.co.uk/index.php?id=EMIPATSWAMP

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία και για ενημέρωση έβαλα τελικά το Celestion V30 στον DSL 401 και άλλαξε 100% προς το καλύτερο στα δικά μου αυτιά ο ήχος του Marshall μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου