Προς το περιεχόμενο

USB κάρτα ήχου με πολλές εισόδους


Kseniastos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

να σαι καλα , sound crew.

φαντασου οτι για να γραψω τυμπανα επρεπε να παρω 8καναλη κονσολα , να κοτσαρω το peavey xg-5 limiter gate , να τα περασω ολα σε tascam 2488 και μετα να κανω καποιο remix του τρομου.

Τωρα το πραμα απλουστευει απιστευτα

θενκς μαν

 

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αν ειναι κουφη η ερωτηση αλλα πως θα την κανει την δουλεια του αφου εχει 4 mic xlr kai i omega exei mono 2 xlr inputs( me phantom power e?)?

 

υ.γ. δλδ το οτι δεν εχει διακοπτη ειναι πολυ εκνευριστικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενιαστε

Ετσι οπως ειδα την καρτα απο την πισω οψη , θα χρειαστω μαλλον 4 καλωδια xlr σε καρφι για να τα περασω στα 4 inputs της καρτας.

Μπορει να λεω και μπουρδες , αλλα θα μας διαφωτησει ο sound crew.

594973_800.jpg.7414c797690fa3c52e33d6eadd8b94ea.jpg

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KID σωστα τα λες.

Η καρτα εχει 2 xlr input.Οποτε 2 xlr-xlr  και  2 xlr-καρφι, ή και 4 xlr-καρφι οπως ειπες.

 

υ.γ. δλδ το οτι δεν εχει διακοπτη ειναι πολυ εκνευριστικο?

Οχι μωρε,απλα πρεπει να φροντιζεις να την κλεινεις,οχι πως θα παθει κατι-εγω εχει τυχει να την εχω κι εβδομαδες ανοιχτη...αλλα ποτε δεν ξερεις,γιατι η καρτα δουλευει και ειναι παντα ζεστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντασου οτι για να γραψω τυμπανα επρεπε να παρω 8καναλη κονσολα , να κοτσαρω το peavey xg-5 limiter gate , να τα περασω ολα σε tascam 2488 και μετα να κανω καποιο remix του τρομου.

Τωρα το πραμα απλουστευει απιστευτα

θενκς μαν

 

Σόρυ που παρατείνω το οφτόπικ, αλλά επειδή κι εγώ είμαι στο ψάξιμο για πολυκάναλο interface, το 2488 δεν είναι "όλα-σε-ένα", δηλαδή 8 κανάλια ταυτόχρονης εγγραφής, εσωτερικός σκληρός, κονσόλα, καυτήρι CD κ.λπ. κ.λπ. Γιατί έπρεπε να μεσολαβήσει ξεχωριστή κονσόλα πρώτα; Γουάτ αμ άι μίσινγκ; 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ που παρατείνω το οφτόπικ, αλλά επειδή κι εγώ είμαι στο ψάξιμο για πολυκάναλο interface, το 2488 δεν είναι "όλα-σε-ένα", δηλαδή 8 κανάλια ταυτόχρονης εγγραφής, εσωτερικός σκληρός, κονσόλα, καυτήρι CD κ.λπ. κ.λπ. Γιατί έπρεπε να μεσολαβήσει ξεχωριστή κονσόλα πρώτα; Γουάτ αμ άι μίσινγκ;  

 

Τωρα σώθηκες. Εδώ θα ηχογραφούνε με τα μικρόφωνα σε καρφί και στο line in αυτό σε

πείραξε?

 

(Όσοι νέοι και άπειροι διαβάσετε από εδω και πέρα το θέμα μη δώσετε σημασία στο ότι έχει ειπωθεί μέχρι τωρα , καλύτερα ανοίξτε ένα νεο thread και ρωτήστε. Είναι κρίμα να χαλάτε τα λεφτα σας τσάμπα.)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σώθηκες. Εδώ θα ηχογραφούνε με τα μικρόφωνα σε καρφί και στο line in αυτό σε

πείραξε?

 

(Όσοι νέοι και άπειροι διαβάσετε από εδω και πέρα το θέμα μη δώσετε σημασία στο ότι έχει ειπωθεί μέχρι τωρα , καλύτερα ανοίξτε ένα νεο thread και ρωτήστε. Είναι κρίμα να χαλάτε τα λεφτα σας τσάμπα.)

 

Δεν το καταλαβα καθολου αυτο...Για πες και κανα επιχειρημα για να εχουμε και σωστο αντιλογο,γιατι το να μπαινεις,να λες οτι σου ρθει χωρις ουτε ενα επιχειρημα,εγω το θεωρω ανανδρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επιχειρημα θες να σου πω. Για το πως συνδέουμε μικρόφωνα σε μια κάρτα ήχου.

Συνδέουμε το μικρόφωνο στο mic input της κάρτας και του δίνουμε το απαραίτητο gain μέχρι να πάρουμε σωστό level και να ξεκινήσουμε να ηχογραφούμε. Πιστεψε με αν το συνδέσεις στο line in δεν θα κάνεις δουλειά. Αν ήταν έτσι ,κανείς δεν θα έδινε παραπάνω λεφτά για να αγοράσει κάρτες με έξτρα προενισχυτές μικροφώνου αφού όλες έχουν line in. Εγώ θέλω να μου δώσεις ενα παράδειγμα όπου εσύ έχεις ηχογραφήσει μικρόφωνα μέσω line in σε κάρτα ήχου και είχες αποτέλεσμα (αν ποτε έχεις προσπαθήσει κάτι τέτοιο)

γιατι το να μπαινεις,να λες οτι σου ρθει χωρις ουτε ενα επιχειρημα,εγω το θεωρω ανανδρο...

σοβαρέψου λίγο , μάθε πρώτα τα βασικά περι ηχοληψίας (υπάρχουν πολλοί οδηγοί και εδώ και στο νετ) και μην παίρνεις τον κόσμο στο λαιμό σου.

 

Ξενιαστε

Ετσι οπως ειδα την καρτα απο την πισω οψη , θα χρειαστω μαλλον 4 καλωδια xlr σε καρφι για να τα περασω στα 4 inputs της καρτας.

Μπορει να λεω και μπουρδες , αλλα θα μας διαφωτησει ο sound crew.

 

Ξέχνα τα. Θες άλλη κάρτα ή ένα ξεχωριστό διπλό προενισχυτή που θα σου κοστίσει ακριβότερα.

Με 250 ευρώ περίπου πάιρνεις μια κάρτα ήχου (καλύτερη σε όλους τους τομείς απο  τη lexicon)

με 4 προενισχυτές μικροφώνου και κάνεις τη δουλειά σου.

 

http://www.dv247.com/computer-hardware/m-audio-fast-track-ultra-high-speed-8-x-8-usb-2-0-audio-interface--47568

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου