Προς το περιεχόμενο

USB κάρτα ήχου με πολλές εισόδους


Kseniastos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιταξε κατι...Η ερωτηση του φιλου ηταν σαφης.

Αυτη η lexicon omega αμα θελω να γραψω τυμπανα κατευθειαν στο laptop κανει δουλεια?

Η απαντηση οπως αποδεικνυεται στην πραξη,αλλα και στη θεωρια,ειναι ναι.

Χωρις να σημαινει πως ειναι η καλυτερη λυση.

Αλλα σιγουρα δεν ειναι παραπληροφορηση,και πεταμενα χρηματα,οπως λες.

 

Οσο για τους θορυβους,ποτε δεν τους ακουσα απ αυτη τη μεθοδο για να πω την

αληθεια.(την οποια δεν εγκρινω-προτεινω,αλλα η ερωτηση ηταν αλλη ξαναλεω)

Εσυ δεν ξερω πως τα καταφερες,μηπως να αλλαζες καρτα?:P ας πει και καποιος αλλος μια αποψη.

Αντιλαμβανομαι πως ειναι δυσκολο να ακουστει αν ειναι πεντακαθαρο το σημα,αλλα σε διαβεβαιωνω πως ειναι...

Και στην τελικη,τυμπανα θελει να γραψει που παραγουν τα 5πλασια db απο τη φωνη μου.

Μην τρελλαθουμε κι ολας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το συνημμένο κλιπ (ανεβασμένο και σε άλλο θρεντ) είναι γραμμένο με ένα 57άρι, συνδεδεμένο με καλώδιο xlr-σε-καρφί στη μοναδική είσοδο ήχου της ενσωματωμένης κάρτας του λάπτοπ, και μάλιστα με ανταπτοράκι από μεγάλο σε μικρό καρφί. Είναι όπως γράφτηκε, χωρίς καμία εκ των υστέρων επεξεργασία.

Δεν ξέρω τα ακριβή χαρακτηριστικά της εισόδου ή της κάρτας του λάπτοπ (HP Pavilion zd8000), αλλά κάτι μου λέει ότι απέχουν πολύ από το να είναι χάι-εντ…

 

Είναι τέλειο; Όχι. Είναι στουντιακού επιπέδου; Ούτε για αστείο.

Νομίζω όμως ότι είναι αξιοπρεπέστατο για τα δεδομένα της εγγραφής και μάλιστα με ένα πολύ δύσκολο ηχογραφητικά όργανο όπως τα τύμπανα. Συμπέρασμα μου (καθαρά εμπειρικό) είναι ότι με μία καλή εξωτερική κάρτα (κι εννοώ καλύτερη από την ον-μπορντ του υπολογιστή μου, όχι Orpheus…) μπορείς να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα για home εγγραφές, ανεξάρτητα από τους τύπους εισόδων και συνδέσεων.

SuperSensitive.mp3

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην να ευχαριστησω ολους οσους προσπαθησαν να βοηθησουν.

Προσωπικες διαφορες και αντιπαραθεσεις δεν βοηθουν να βρεθει λυση.

Λοιπον ξανααρχιζω λεγοντας οτι φευγοντας απο την μπαντα μετα απο 7 χρονια , εχουμε διαφορα ηχεια , ενισχυτες , κομπρεσσορες , κλπ.Μεσα σε αυτα ειναι και η tascam 2488 που γραφαμε.

Τωρα λοιπον στο σπιτι μου θα εχω μονο τα ακουστικα τυμπανα και τα μικροφωνα.

Τι καρτα εξωτερικη να αγορασω ωστε να μπορω να γραψω τουλαχιστον 4 καναλια την ιδια στιγμη?

Αυτο θα επρεπε να ηταν το ερωτημα μου εξ αρχης και συγχωρατε με αν σας εμπλεξα.Θελω να γραφω , σε εναν σκληρο , να τα επεξεργαζομαι και να τα στελνω σε εναν φιλο στην αλλη μερια της Ελλαδος να βαζει κιθαρες πληκτρα κλπ.

Μια λυση με ικανοποιητικο αποτελεσμα χωρις να τιναξω την μπανκα στον αερα.

ευχαριστω

νασος

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 250 ευρώ περίπου πάιρνεις μια κάρτα ήχου (καλύτερη σε όλους τους τομείς απο  τη lexicon)

με 4 προενισχυτές μικροφώνου και κάνεις τη δουλειά σου.

 

http://www.dv247.com/computer-hardware/m-audio-fast-track-ultra-high-speed-8-x-8-usb-2-0-audio-interface--47568

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τελευταιο και συγνωμη για το πρηξιμο. στην δικια μου περιπτωση ειναι θεμιτο να αποταμιευσω καμια 100 αρα ευρω παραπανω και να παρω την m-audio fast track ultra? ή για αυτο που την θελω εγω δεν θα υπαρχει καμια διαφορα στην ποιοτητα με την lexicon omega(οι δικες μου προδιαγραφες περιγραφονται με ακριβεια στο πρωτο post)

 

thnx again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να ηχογραφήσεις ταυτόχρονα 1 mic και 2 synth μονοφωνικά και 2 κανάλια για το Drum machine (stereo) πάς για μια κάρτα με τουλάχιστον 5 εισόδους οπότε καλύτερα θα είσαι με την m-audio (θα σου περισσέυει και μια είσοδος) ,αν τελικά δεις ότι χρειάζεσαι μόνο 3 line in και ένα μικρόφωνο χτύπα την lexicon.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε καλυτερα να περισσευει παρα να λειπει αυριο μεθαυριο.. αλλα απο θεμα ποιοτητας τι γινεται? επισης βλεπω οτι η lexicon εχει διακοπτες εντασης για ολα τα καναλια ενω η m-audio μονο το αντιστοιχο gain gia ta channels ποu γινονται και mic inputs.λες να με ενοχλησει? τωρα θα μου πεις : αι τραβα παρε μια κονσολα ρε φιλε και ασε μας ησυχους και θα εχεις και δικιο απλα η ημιμαθεια ειναι οτι χειροτερο...γιαυτο ρωταω τοσα για να μην τρεχω.

 

υ.γ ελπιζω οταν λες μονοφωνικο να εννοεις μη στερεοφωνικο και οχι μη πολυφωνικο γτ το ενα συνθ ειναι πολυφωνικο δεν νομιζο να θελει 2 καναλια?

 

ευχαριστω παιδες για την θερμη ανταποκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε καλυτερα να περισσευει παρα να λειπει αυριο μεθαυριο.. αλλα απο θεμα ποιοτητας τι γινεται? επισης βλεπω οτι η lexicon εχει διακοπτες εντασης για ολα τα καναλια ενω η m-audio μονο το αντιστοιχο gain gia ta channels ποu γινονται και mic inputs.λες να με ενοχλησει? τωρα θα μου πεις : αι τραβα παρε μια κονσολα ρε φιλε και ασε μας ησυχους και θα εχεις και δικιο απλα η ημιμαθεια ειναι οτι χειροτερο...γιαυτο ρωταω τοσα για να μην τρεχω.

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι φίλε μου. Καλύτερα να έχεις πληθώρα καναλιών παρά να τρέχεις και να μην φτάνεις αργότερα, και να δώσεις επιπλέον χρήματα για επιπλέον κανάλια. Και μην ξεχνάμε ότι τα σύγχρονα DAWs δεν αναγνωρίζουν παραπάνω από μία ASIO κάρτα ήχου, οπότε καλύτερα να έχεις μία κάρτα ήχου και καλή, που να σε καλύπτει για όσα θες.

 

υ.γ ελπιζω οταν λες μονοφωνικο να εννοεις μη στερεοφωνικο και οχι μη πολυφωνικο γτ το ενα συνθ ειναι πολυφωνικο δεν νομιζο να θελει 2 καναλια?

Ακριβώς αυτό εννοεί ο φίλος. Μιλάμε για τον αριθμό των καναλιών ήχου. Ένα σύγχρονο ψηφιακό synth συνήθως προσφέρει τουλάχιστον ένα ζευγάρι μονοφωνικών εξόδων, με τη μορφή μιας στερεοφωνικής εξόδου. Πολύ συχνά πλέον συναντώνται και synths με πολλαπλές εξόδους (4, 6 κλπ), που μπορούν να ρυθμιστούν ως συνδυασμός μονοφωνικών/στερεοφωνικών εξόδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου