Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα με τα μεσσαια αυτα καθ'αυτα ειναι μεγαλη ιστορια...

Να μη μενουμε στο ποντεσιομετρο "mid"...

Εχει να κανει με ποσα μεσσαια εχει ο μαγνητης...(σε μια κιθαρα μεσσαια στο 0,στην αλλη στο 5)

Με τι ξυλο εχεις...(αλντερ περισσοτερα απο αλλα)

Τι μεγαφωνα εχεις(vintage 30---mid spike,GT12-75---scooped)

Το αν ο ενισχυτης εχει εκ των προτερων πολλα μεσσαια και αλλα πολλα κουλα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

H σωστη χρηση κατ εμε αυτων των μηχανημάτων ειναι η με 4 καλώδια παρακάμπτωντας οταν χρειαστει την προενισχυση του ενισχυτη η στη λουπα ως καθαρη προενισχυση(δηλ στο mix) απενεργοποιωντας τις καμπίνες.Αν θέλεις να παίξεις πχ. μπλουζ σε εναν peavey classic απλα βάζεις ενα od μπροστα και καθαρισες.Αν θελεις μεταλ και δεν σου κάνουν τα πεταλια που εχει τοτε παρακάμπτεις την προενισχυση και χωνεις εναν triple...Αν παλι δεν σου κανουν τα καθαρα του ενισχυτη σου το ιδιο απο την αναποδη...

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρακλη,βρηκα αυτο σε ξενο φορουμ...

Δοκιμασε τα:

 

A few tips for getting the most out of your RP1000/RP500:

 

- ALWAYS turn the speaker compensation switch in the back to the "Mixer" position

 

 

 

 

 

 

παλι επαληθευτηκα........ειδες που μου ελεγς να το βαζω στο ''amp''.......... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με τα μεσσαια αυτα καθ'αυτα ειναι μεγαλη ιστορια...

Να μη μενουμε στο ποντεσιομετρο "mid"...

Εχει να κανει με ποσα μεσσαια εχει ο μαγνητης...(σε μια κιθαρα μεσσαια στο 0,στην αλλη στο 5)

Με τι ξυλο εχεις...(αλντερ περισσοτερα απο αλλα)

Τι μεγαφωνα εχεις(vintage 30---mid spike,GT12-75---scooped)

Το αν ο ενισχυτης εχει εκ των προτερων πολλα μεσσαια και αλλα πολλα κουλα...

 

 

αντε μπραβο πες τα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τα εγραψα εγω Αντωναρε...

Εγω με amp...

 

το ξερω οτι δεν το εγραψες εσυ.....γι'αυτο στο λεω μπας και βαλεις μυαλο.......... ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια λεω να αρχισουμα να ποσταρουμα και κανενα patch η κανενα σαιτ με πατσις... ειχε κανει την ρχη ο αντωνης αλλα δεν ευδοκιμησε η συνεχεια...

εγω ειμαι εκτος αθηνων... οταν επιστρεψω θα ανεβασω μερικους χαι γκειν ηχους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω μια ρυθμισουλα με την RP1000 που ειχα...

 

Αλντερ Σουπερστρατ με καστομ μαγνητη που μοιαζει με τον Air Zone

 

Στο amp

Model:5150

Gain:50

Bass:6

Mid:1

Tr:5

Lev:70

 

Οι ρυθμισεις του Velocity 300

Level:3

Reactance:2

Definition:5

 

Καμπινα:Harley Benton Vintage 2x12

 

ΗΧΑΡΑ!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- ALWAYS turn the speaker compensation switch in the back to the "Mixer" position

 

Γενικα απ'οσο ξερω κι εγω ηχο καλο με το κουμπι του output στο "amp" δεν προκειται να βγαλεις, αστο στο mix και παιξε μπαλα (σωστα καταλαβες, οντως βαζει καμπινα, αλλα χωρις αυτο θα ακους μονο τζιτζικια).

 

Το ειχε πει και ο Ιγνατιος βεβαια (ωραιο κλιπ μαν ;)) αλλα αυτο ισχυει και σε πολλες αλλες πεταλιερες με παρομοια ρυθμιση.

 

Το θεμα με τα μεσσαια αυτα καθ'αυτα ειναι μεγαλη ιστορια...

Να μη μενουμε στο ποντεσιομετρο "mid"...

Εχει να κανει με ποσα μεσσαια εχει ο μαγνητης...(σε μια κιθαρα μεσσαια στο 0,στην αλλη στο 5)

Με τι ξυλο εχεις...(αλντερ περισσοτερα απο αλλα)

Τι μεγαφωνα εχεις(vintage 30---mid spike,GT12-75---scooped)

Το αν ο ενισχυτης εχει εκ των προτερων πολλα μεσσαια και αλλα πολλα κουλα...

 

Δοκιμασε τη digitech με μεσαια στο 0 και τον ενισχυτη επισης με μεσαια στο 0...μετα πολυ απλα δεν θα εχουν νοημα ουτε οι μαγνητες, ουτε τα ξυλα ουτε τα μεγαφωνα...σοβαρα τωρα αν εχεις τον ενισχυτη με μεσαια στο 0 ολα αυτα που ειπες ελαχιστη διαφορα μπορουν να κανουν. Φιλε Αρη ειπες μια μαγικη λεξη, πως εισαι ο μονος κιθαριστας, γι'αυτο ακουγεσαι, αν υπηρχε και 2ος ο οποιος επαιζε με αυξημενα μεσαια απλα δεν θα ακουγοσουν και θα δυναμωνες ενταση, μετα θα καλυπτες τον αλλον και θα δυναμωνε κι αυτος ενταση κλπ κλπ...πιστεψε με θα ειχες σοβαρο προβλημα ;)

 

Παντως ρε παιδια δεν ξερω αλλα αυτη η προσομοιωση του 5150 βγαζει εναν φοβερο ισοπεδωτικο ηχο και στην digitech που εχω ακουσει αλλα και στο pod x3 live μου :D Στους high gain ηχους πιστευω ειναι πολυ κοντα αυτα τα 2 μηχανηματα, δε νομιζω οτι υπαρχει αλλη πεταλιερα του budget αυτων των 2 που να κανει καλυτερα αυτη τη δουλεια (για μεταλιες δηλαδη) :)

 

Οσο για patches υπαρχει και αυτο εδω το κλασσικο πλεον --> http://www.haax.se/filesite/index.php?unit=rp500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κι εγώ μια rp1000 κι ανυπομονώ να δώ τι φτιάχνει....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου