Προς το περιεχόμενο

m audio fast track usb και ηχογράφηση σε cubase


reaktor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας παίδες...

Είμαι νέος κάτοχος της m audio fast track usb και ενώ όλα φαίνονται καλά και ωραία και μέσα απο τα προγράμματα όπως το guitar rig2 και άλλα, κάνω κανονικά εγγραφή με τα διάφορα εφέ που μου παρέχει το πρόγραμμα (και παίζω και με τα εφε σε real time), όταν πάω να κάνω εγγραφή απο το cubase, έιτε κάνοντας insert στο audio track το gr2, είτε και άλλα εφεδάκια που διαθέτει to cubase όπως απλά delay, αυτά ναι μεν ακούγονται real time αλλα στην εγγραφή πάει μόνο το σήμα της εισόδου... δλδ το clean. Όπως θα καταλάβατε δεν το κατέχω το άθλημα και θα ήθελα αν μπορείτε τα φώτα σας. Να σημειώσω πως το νέο μου audio control panel είναι κάπως λειψό :-p Έχει ελάχιστα options και δεν μπορώ να επιλέξω απο που θέλω να πάρει έξοδο για recording. Μήπως παίζει και αυτό ρόλο? Ακόμα και η παλία μου On board κάρτα με το 1sec latency (lol) είχε φυσιολογικό panel kai volume control... Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που μου αφιερώσατε και συγνώμη για το μεγάλο Post. :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πρόσφατος χρήστης της συγκεκριμένης κάρτας κι εγώ και είχα την ίδια απορία, ρίξε μια ματιά εδώ... http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4799&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Επίσης μην πολυσκοτίζεσαι με το Control Pannel της κάρτας γιατί είναι της πλάκας κατά τ'άλλα είναι σούπερ το μηχανάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Devices->device setup->VST audiobay->απενεργοποίησε το direct monitoring. και

File->preferences->vst>Auto monitoring->while record enabled".

 

Φίλε John, κατ'αρχήν σε ευχαριστώ που απάντησες.

Ξέχασα να πώ πως το είχα δεί το Post αυτό πρίν γράψω εδώ και τις ρυθμίσεις που έγραψε ο fleamail τις είχα κάνει αλλά ακόμα ακούώ τον ήχο με εφέ σε real time απο όλα τα προγράμματα, αλλά τον ηχογραφώ clean στο cubase... Μάλλον κάτι μου διαφεύγει (ελπίζω). Εσύ έκανες κάποια άλλη ρύθμιση εκτός απο αυτές τις 2 που αναφέρει ο fleamail?

 

"To Ριγ να το βάζεις στο audio Channel και όχι στο insert ώστε να γράφει μόνον το καθαρό σήμα." Αυτό που έγραψε ο ixnilatis τι ακριβώς ήταν?

Τnx :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨όταν ανοίξεις την κονσόλα του Cubase το πρώτο κανάλι από τα αριστερά, είναι το Κανάλι Audio Insert, από εκεί δηλαδή που η κονσόλα παίρνει το σήμα.

Το κανάλι αυτό, μπορεί, όπως και τα άλλα audio κανάλια, να πάρει επάνω του Vst και dx επεξεργαστές.

 

To Cubase γράφει σε κάποιο audio κανάλι την έξοδο του Insert.

Αν λοιπόν έχεις βάλει εφέ στο ίνσερτ τότε θα το γράψει με εφέ. Αν όχι , τότε το γράφει στεγνό, αλλά ακούς το εφέ που προστίθεται μετά στην έξοδο του audio καναλιού.

 

Βασικά, αυτό που σου συμβαίνει είναι και το καλύτερο, διότι αν γράψεις το σήμα με εφέ, δεν θα μπορείς να το αλλάξεις μετά. Θα πρέπει να το επαναηχογραφήσεις.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως μεγάλε έχεις απόλυτο δίκιο... :)

Να υποθέσω λοιπόν πως δεν υπάρχει τρόπος να γράψει κατ'ευθείαν το σήμα εφεδιασμένο... Δηλαδή η λογική του προγράμματος είναι αυτή που λές. Μόνο που τώρα πρέπει να δώ και πώς θα κάνω export το σήμα με εφέ. Οι πρώτες απόπειρες χτύπησαν error :oops:

Πιστεύω θα βρεθεί άκρη :)

Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε φίλε σου είπα ακριβώς το αντίθετο, ότι δηλαδή για να μπορέσεις να γράψεις το σήμα εφεδιασμένο, θα πρέπει να βάλεις το εφέ στο κανάλι εισόδου και όχι στο κανάλι ηχογράφησης.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ωραία... Το κατάλαβα καλά :oops:

Σε ζαλίζω τώρα και μάλλον είναι χαζή η ερώτηση αλλά αν δεν είναι κόπος, μου λές σε παρακαλώ πως βάζω το εφε στην είσοδο της κονσόλας?

Τώρα ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το cubase και στην ουσία τό μόνο που με ενδιαφέρει ειναι αυτή του η λειτουργία. (οπότε δεν παίζει να σε ξαναπρίξω) :)

Tnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούφφφφφφφ φφφφ φφφφ

(με πολύ φύσιμα, chorus και echo ) :lol: :lol: :lol:

 

Όπως άνοιξες το audio κανάλι και έβαλες το Guitar rig εκεί,

ε, έτσι ανοίγεις και το Insert κανάλι με το κουμπάκι (e)

και βάζεις εκεί το εφέ σου.

 

Υποψιάζομαι πως δεν έχεις ενεργοποιήσει τα Insert chanels από την κονσoλα σου

και δεν μπορείς να τα δείς.

Για να το δείς ψάξε τα κουμπάκια στο τέρμα αριστερά της κονσόλας.

Επίσης θα πρέπει να φτιάξεις ένα mono insert κανάλι για την κιθάρα σου.

 

 

Μετά :idea: :idea: :idea: φτιάξε έναν καφέ και κάτσε διάβασε το manual.

Θα εκπλαγείς από τα πόσα πράγματα μπορείς να κάνεις

που δεν στα βάζει ο νούς. :wink:

 

Αν για όλα αυτά, ρωτάς στα φόρουμ

θέλεις 10 χρόνια να τα μάθεις, :lol:

ενώ διαβάζοντας το manual, θέλεις 2 απογεύματα.

 

Ότι άλλο θέλεις ρώτα.

:D

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tnx ixnilatis... Νομίζω πως τα πράγματα μπήκαν σε μια τάξη :)

Δεν είχα σκοπό να ρωτήσω κάτι άλλο μιας και όπως σου προανέφερα αυτό ήταν το μόνο που ήθελα να κάνω με το cubase. Φυσικά το σωστό και λογικό ειναι να κάτσω να διαβάσω το manual αλλα το να διάβαζα 500 σελίδες για δέκα γραμμές που με ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή δεν θα ήταν και οτι πιο συνετό ή τουλάχιστον εξυπηρετικό 8O ...

Σίγουρα μαλλοντικά θα το διαβάσω για να το αξιοποιήσω και ίσως επιστρέψω με καμιά πιο σοβαρή ερώτηση :oops:

Και πάλι ευχαριστώ για την υπομονή και το χρόνο σου :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου