Προς το περιεχόμενο

Ltd vs Epiphone vs Squier


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1000

 

Ως κάτοχος epi LP custom(το ακριβότερο lp μοντέλο της epiphone) και  gibson LP studio(το φθηνότερο lp μοντέλο της gibson) μπορώ να σου πω ότι μόνο περί μαγείας δεν πρόκειται  :). Κακά τα ψέμματα άλλο καπέλο η gibson. Φυσικά η epi παραμένει μια     καλή κιθάρα.

 

Το πιο φθηνό μοντέλο λπ ειναι οι gibson les paul Vixen.  (πάντα φιλικά :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πιο φθηνό μοντέλο λπ ειναι οι gibson les paul Vixen.  (πάντα φιλικά :) )

 

σωστός, εγώ εννοούσα τα γνωστά μοντέλλα...π.χ. υπάρχουν και πιο ακριβές epi lp όπως η zakk wylde, η prophesy (νομίζω) κ.τ.λ.

 

όποιος αυτό το διαπιστώνει σε τυφλό τεστ, του βγάζω το.... καπέλο  8)

 

φίλε gdevelek τα δυο μοντέλλα είναι κοντά, απλά ως κάτοχος και των 2 αυτών μοντέλων απλά παραθέτω την άποψή μου. Αν εννοείς ως blind test να ακούσει κάποιος τις δυο συγκεκριμένες κιθάρες από τον ίδιο ενισχυτή χωρίς να ξέρει ποιά είναι ποιά, τότε ναι, η ομοιότητα είναι σημαντική (δεν έχω και κάνα ενισχυτή της προκοπής για να διαφωνίσω). Αν όμως πιάσεις την μια κιθάρα και μετά την άλλη (ειδικά την έβενος ταστιέρα της gibson) πιθανότατα να συμφωνήσεις μαζί μου τουλάχιστον όσον αφορά το playability. Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος αυτό το διαπιστώνει σε τυφλό τεστ, του βγάζω το.... καπέλο   8)

 

ενταξει ισως ειναι δυσκολο να το διαπιστωσεις σε τυφλο τεστ πραγματι ομως νομιζω θα συμφωνησουμε ολοι οτι το πωσ θα παιξεις μια μερα ειναι και θεμα ψυχολογιας... εγω ειμαι μεταλας. αν παιξω iced earth θα το παιξω αρκετα καλα... αν με βαλεις να παιξω  κοντολαζο θα παιξω χαλια εστω και αν πρεπει να κρατησω ενα ακορτνο .... απο την αλλη υπαρχουν και ανθρωποι που δεν εππηρεαζονται απο αυτα... αν γουσταρεις να παιζεις με επιφον θα παιζει γαμω... αν ομως οταν παιζεις σκεφτεσαι... ρε γαμωτο νταξει καλη ειναι αλλα δεν ειναι γκιμπσον τοτε... αστα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Ως κάτοχος epi LP custom(το ακριβότερο lp μοντέλο της epiphone) και  gibson LP studio(το φθηνότερο lp μοντέλο της gibson) μπορώ να σου πω ότι μόνο περί μαγείας δεν πρόκειται  :). Κακά τα ψέμματα άλλο καπέλο η gibson. Φυσικά η epi παραμένει μια     καλή κιθάρα.

 

Εγώ πάλι απο τότε που πήρα την Epi Slash signature με τους Seymour Duncan alnicoII pro έχω κλείσει την Gibson lp standard στη θήκη της..Και μόνο οι μανγήτες παίζουν μεγάλο ρόλο κατα τη γνώμη μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεπιπτωντος οταν λετε οτι υπαρχουν καποιες πολυ καλες επιφον εννοειται κατι τετοιο ?

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_chrome_ltd.htm

 

γιατι αυτη τουλαχιστον απο εμφανιση ειναι πολυ ομορφη.. ισως με μια αλλαγη μαγνητων να φυσαγε...γιατι αν αυτη δεν ειναι καλη και πρεπει να δωσεις περι τα 700 και βαλε τοτε δεν νομιζω οτι αξιζει αφου παιρνεις και αμερικανα φεντερ ελαφρωσ μεταχειρησμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αν αυτη δεν ειναι καλη και πρεπει να δωσεις περι τα 700 και βαλε τοτε δεν νομιζω οτι αξιζει αφου παιρνεις και αμερικανα φεντερ ελαφρωσ μεταχειρησμενη

 

έτερο εκάτερον  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι απο τότε που πήρα την Epi Slash signature με τους Seymour Duncan alnicoII pro έχω κλείσει την Gibson lp standard στη θήκη της..Και μόνο οι μανγήτες παίζουν μεγάλο ρόλο κατα τη γνώμη μου..

 

Οι alnico II ειναι πολύ δυνατοί και καλοί μαγνήτες, τα υπόλοιπα ηλεκτρικά όμως δεν παύουν να είναι επιφων (όχι ότι είναι άσχημα, απλα αυτοί ι μαγνητες σε σώμα musicman με ηλεκτρικα gibson θα ηταν ένας πολύ καλος συνδιασμός. (νομίζω ότι ξεφυγα απο το θέμα λιγάκι αλλα οκ...) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεπιπτωντος οταν λετε οτι υπαρχουν καποιες πολυ καλες επιφον εννοειται κατι τετοιο ?

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_chrome_ltd.htm

 

γιατι αυτη τουλαχιστον απο εμφανιση ειναι πολυ ομορφη.. ισως με μια αλλαγη μαγνητων να φυσαγε...γιατι αν αυτη δεν ειναι καλη και πρεπει να δωσεις περι τα 700 και βαλε τοτε δεν νομιζω οτι αξιζει αφου παιρνεις και αμερικανα φεντερ ελαφρωσ μεταχειρησμενη

 

 

εγώ μιλώ για αυτή

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_black.htm

 

και όπως ανέφερα και σε άλλο θρέντ δεν χρειάζεται αλλαγή μαγνητών διότι είναι alnico και είναι κομπλέ (και η gibson studio alnico έχει)

 

αυτή που πόσταρες πριν δεν ξέρω τί μαγνήτες έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τττττιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ???????????????

να μην αλλαξω μαγνητες ???? τοτε ποιος ο λογος υπαρξης μου.... πιο αλκολικι ειναι α αλλαζεις μαγνητες παρα να παιζεις ;D ;D ;D ;D ;D.... χε χε αστειευομαι ενταξει ....

παρολαυτα εγω θελω μια κιθαρα για να την πειραξω... εξαλλου αυτος και ο βασικος λογος που ξεκινησα αυτο το θρεντ... με σκοπο να αποφασισουμε ολοι προς μια λυση που θα δεχεται ευκολα μετατροπες με λιγα χρηματα...και αν κρινω απο τα μεχρι τωρα , νομιζω οτι οι επιφον εχουν παρει κεφαλι... γιατι δεδομενα οτι τις αγαπας ειτε τις μισεις ειναι αδιαμφισβητητο οτι ειναι πολυ καλες κιθαρες...

συνεχιστε παρακαλω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου