Προς το περιεχόμενο

Τι μπάσο και τι ενισχυτή προτείνετε για αρχάριο?


giannhs000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα ειναι και τα warwick....για ενισχυτακια σε ολεσ τισ τιμες και αρκετα καλη ποιοτητα...εχω ενα 30αρι στα 160 ευρω μια χαρα...μπασο το πρωτο μου ηταν ενα ibanez rg-500 to εχω εδω και 15 χρονια ακι ακομα το αγαπω...βεβαια παιζω με fender kai warwick τωρα....παντως γενικα οτι δωσεις θα παρεισ και περι ορεξεος κολοκυθοπιτα..ολα καλ ειναι ορεξη για διαβασμα να χεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πιστεύεις 8α μεινω πιο ικανοποιημένος απο ότι θα έμενα με το

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm

???

 

Εξαρτάται το είδος της μουσικής που παίζεις. Εγώ Jazz είχα και το αντάλλαξα με Ρ, και έχω βρει πλέον τον ήχο που ήθελα. Αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα!Αλήθεια, τι μουσική θες να παίζεις?

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το θέμα αγαπητέ Γιάννη και λοιποί σύντροφοι, είναι ότι όταν είσαι αρχάριος είναι κομματάκι δύσκολο να ξέρεις τι πάει στο χέρι σου – φυσικά ουχί ακατόρθωτο. Σίγουρα κάτι σου κάθεται καλύτερα από κάτι άλλο, αλλά το να ξέρεις τι ακριβώς θέλεις και γιατί το θέλεις, είναι μια διαδικασία που θέλει τον χρόνο της και την τριβή της με το άθλημα. Σίγουρα πρέπει να παίξεις με πολλά όργανα για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τις διαφορές και τις μικρές ή μεγάλες λεπτομέρειες τους. Σου λέμε για J και P, αλλά δεν είναι τόσο σίγουρο ότι γνωρίζεις τις δομικές διαφορές τους στον ήχο.

Κακά τα ψέματα, η ουσία είναι ότι άπαντες έχουμε μπλέξει με ένα σπορ που (και σε αυτή την περίπτωση) η γνώση του αντικειμένου είναι βιωματική και την έχουμε  πληρώσει πολύ ακριβά (χε, χε), έχοντας «χτίσει» τα μουσικομάγαζα.

Κατά την ταπεινή μου άποψη- αν και fun των Fender και δη των Jazz- μέχρι να φτάσεις στο σημείο να έχεις άποψη π.χ «θέλω σώμα alder γιατί βγάζει πιο μπροστά τα μεσαία», να αγοράσεις το μπάσο αυτό που θα γουστάρεις να το έχεις επάνω σου. Αυτό που θα σε φτιάχνει να το παίξεις, που με βάση την δική σου αισθητική είναι το πιο ωραίο. Αγόρασε το μπάσο που δεν θα θέλεις να το αφήνεις από τα χέρια σου γιατί είναι η «κούκλα» που σου έκλεισε το μάτι . Το Jazz που μας έδειξες είναι μια χαρά, ομοίως μια χαρά για αρχάριο είναι και τα Precision και τα Yamaha  και τα Warwick  που πρότειναν τα συντρόφια – θα συμπλήρωνα και τα value for money Ibanez.

Όμως σε τελική ανάλυση εσύ θα παίζεις με αυτό, οπότε πάρε αυτό που θα σε κάνει να νοιώθεις εν δυνάμει… bass god.     

Μετά με τα χρόνια και την εμπειρία θα ξέρεις τι είναι αυτό που σου πάει ή δεν σου πάει στο χέρι...

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους σας για τις πόλυ περιεκτικές απαντήσεις. :)

 

Εξαρτάται το είδος της μουσικής που παίζεις. Εγώ Jazz είχα και το αντάλλαξα με Ρ, και έχω βρει πλέον τον ήχο που ήθελα. Αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα!Αλήθεια, τι μουσική θες να παίζεις?

 

Η μουσική με την οποία ασχολούμαι είναι πάνω κάτω jazz, soul, alternative

www.myspace.com/kyriakou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους σας για τις πόλυ περιεκτικές απαντήσεις. :)

 

Η μουσική με την οποία ασχολούμαι είναι πάνω κάτω jazz, soul, alternative, τέτοια μουσική θέλω να παίζω και με το μπάσο που θα πάρω:-)

 

Επίσης όσον αφορά τον ενισχυτή, επείδη θέλω να ηχογραφώ και όλας στο home studio μου εκτός απο το να κάνω προβα με άλλους, θέλω να είμαι καπως βέβαιος ότι δεν θα βγάζει θορύβους. Για αυτο αν μπορείτε πείτε μου κάτι περισσότερο για κανένα ενισχυτή γιατι οσο αφορά το μπάσο έχω καταλήξει πια στο jazz bass.

 

 

www.myspace.com/kyriakou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μιας και κατέληξες στο Jazz δεν κοιτάς και αυτό το amp: http://www.thomann.de/gr/fender_rumble_100_basscombo.htm Είναι κοντά στο budget σου και τολμώ να πω ότι τα Fender παίζουν... φούστα μπλούζα μαζί. Ματσάρουν καλά...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και κατέληξες στο Jazz δεν κοιτάς και αυτό το amp: http://www.thomann.de/gr/fender_rumble_100_basscombo.htm Είναι κοντά στο budget σου και τολμώ να πω ότι τα Fender παίζουν... φούστα μπλούζα μαζί. Ματσάρουν καλά...

Έχεις μείνει ικανοποιημένος με αυτόν τον ενισχυτή? Εγώ 2-3 φορές που έχω παίξει μαζί του δεν μου άρεσε καθόλου... Πολύ μεσαίος ήχος για τα γούστα μου... Ακόμα και οι Warwick που δεν μου πολυαρέσουνε μου φένονται πολύ καλύτεροι...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα πάρει το vm jazz κόστιζε 275 στο thomann, βλέπω το τσίμπησε το 20ρικο

στα καλά καθούμενα... Το θέμα είναι οτι με 280 αγοράζεις και classic vibe απο το

dv247. Έχουν ακουστεί πάρα πολύ καλά σχόλια για ολόκληρη τη σειρά classic vibe

οπότε καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά (εκτός και αν έχεις φάει κόλλημα με την

εμφάνιση του vintage modified... όπως είχα φάει και εγώ ;))

http://www.dv247.com/guitars/squier-classic-vibe-jazz-bass-%E2%80%9960s-bass-guitar-olympic-white-rosewood-neck--54852

Μιας και κατέληξες στο Jazz δεν κοιτάς και αυτό το amp: http://www.thomann.de/gr/fender_rumble_100_basscombo.htm Είναι κοντά στο budget σου και τολμώ να πω ότι τα Fender παίζουν... φούστα μπλούζα μαζί. Ματσάρουν καλά...

Τον rumble με τα 2 10ρια γιατί τον κατήργησαν οι αλήτες? Ήταν ο πιο 'ενισχυτής μπάσου'

στα λεφτά του... τι διάολο θα πάρω εγω τώρα? >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου