Προς το περιεχόμενο

Τραγούδια με ενδιαφέροντα γυρίσματα....


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν... Ενδιαφέροντα chords progressions, ωραίες ιδέες για αλλαγή key, μη αναμενόμενα ακόρντα.... Για πείτε! :)

 

Παράδειγμα: το κλασσικό αρχικό riff στο My Sweet Lord (George Harrison). Ή η αλλαγή μετά το πρώτο refrain στο The Show Must Go On, που η κιθάρα σε οδηγεί στη νέα τονικότητα.... Για πείτε κομάτια που ξέρετε, νομίζω έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς διάφοροι μουσικοί έκαναν τα κόλπα τους και να μαθαίνουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν... Ενδιαφέροντα chords progressions' date=' ωραίες ιδέες για αλλαγή key, μη αναμενόμενα ακόρντα.... Για πείτε! :)

 

Παράδειγμα: το κλασσικό αρχικό riff στο My Sweet Lord (George Harrison). Ή η αλλαγή μετά το πρώτο refrain στο The Show Must Go On, που η κιθάρα σε οδηγεί στη νέα τονικότητα.... Για πείτε κομάτια που ξέρετε, νομίζω έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς διάφοροι μουσικοί έκαναν τα κόλπα τους και να μαθαίνουμε :)[/quote']

αυτα που λες λεγονται μετατροπιες και το εξηγει η αρμονια.αν εχεις καποιο βιβλιο αρμονιας και εχεις καποια ιδεα ριξε μια ματια και θα δεις τι παιζει :) καποιες πολυ ωραιες μετατροπιες εχει ενα κοματι του kiko loureiro το moment of truth :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις στο τραγούδι του bodyguard κάνει 1 αλλαγή στην τονικότητα η witney που ανατριχιάζω κάθε φορά που το ακούω!

 

Τώρα για αναπάντεχες αλλαγές ακούστε παλιό black! Εκεί να δείτε μη αναμενόμενα ακκόρντα ( καθώς και άλλες κουλές αλλαγές ). Ιδίως στους funeral mist!!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σε Witney που να παίζει black υπάρχει; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Πάντως και στο death υπάρχουν πολλά παρδείγματα. Ρίχτε ένα αφτί στους τελευταίους δίσκους των Death (πάει ο Chuk, πάειιιιιιιιιι :cry: :cry: :cry: ) και στους παλαιότερους δίσκους των Morbid Angel για αρχή.

Let's talk vocals...any kind!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό μ'αρέσει πάρα πολύ ΚΑΙ γι αυτά που ανέφερες....

 

http://www.youtube.com/watch?v=D0753Aqy0Ko

 

Τώρα δεν ξέρω άν είναι του γούστου σου,εξάλλου είναι μουσική μόνον και όχι τραγούδι..

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που λες λεγονται μετατροπιες και το εξηγει η αρμονια.αν εχεις καποιο βιβλιο αρμονιας και εχεις καποια ιδεα ριξε μια ματια και θα δεις τι παιζει

 

Βλάσφημε maze, ανακάλεσε γρήγορα!!!!!!!

 

Είπες κακιά λέξη!!!!!!!!! Πως;

 

ΑΡΜΟΝ........

 

Ούτε τολμώ να την ξεστομίσω!!!!!!!!

 

Δεν είδες τι έγινε εδώ;

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6469&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Ο θεός να μας φυλάει..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα: Τραγούδια με ενδιαφέροντα γυρίσματα... :wink:

 

Απάντηση: Μερικά από τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό:

- School - Supertramp

- Bohemian Rhapsody - Queen

- Love To Love - UFO

- Night On Brocken - Fates Warning (Ξαφνιαστήκατε καλοί μου κάφροι ε? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Show Must Go On??????αχαχαχαχαχ σιγα το τραγουδι.

που να ακουσεις τις διαχρονικες επιτυχιες των green day.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου