Προς το περιεχόμενο

Είναι ok η κιθάρα? (My sample)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Θα με βοηθούσατε πολύ αν ακούγατε αυτό το short sample και μου λέγατε πως πάει η μίξη με την κιθάρα. Είναι σωστά τοποθετημένη? Τα χαμηλά είναι ok σε σχεση με τα δυνατά? Έχω χρησιμοποιήσει compressor C1 με ratio 15, threshold -15, attack 2 και release 3000. Επίσης ένα χαλαρό reverb.

Έχω προβληματιστεί αρκετά με την μίξη σε σχεση με την κιθάρα. Το ίδιο πρόβλημα έχω και με το solo.

 

Link :

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Johnny/CHECK%20THE%20GUITAR%20MP3.mp3

 

Johnny.

 

P.S. Και για τα υπόλοιπα instruments να μου πείτε u r welcome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Johnny, άκουσα το δείγμα που μας έδωσες και μου φάνηκε μία χαρά. Προσωπικά θα μίξαρα την κιθάρα λίγο (πολύ λίγο) δυνατότερα, αλλά αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό. Δηλώνω ικανοποιημένος από αυτό που άκουσα, καθώς μου άρεσε η "φρασεολογία" του κιθαρίστα. Το άκουσα σε monitors της M-Audio.

 

Λάβε υπόψιν σου ότι δεν δηλώνω ειδικός γι΄ αυτά τα θέματα. Ένας λόγος που απαντάω είναι για να κρατήσω ψηλά το ποστ και να ενθαρρύνω και άλλους να σου πουν τη γνώμη τους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx Wow!,

 

Βασικά προβληματίστηκα λίγο. Eνώ έχει αρκετές αναγνώσεις το post (απ' ότι είδα) και φαντάζομαι αντίστοιχα ''listening'' δεν υπάρχουν replies. Ελπίζω ο λόγος να μην είναι κακός.

 

Anyway, νομίζω κι εγώ ότι έχω αδικήσει λίγο τον κιθαρίστα μου. Αυτό όμως που έχω επίσης σαν απορία είναι : το compressor τον χρησιμοποιούμε σαν BUS και άρα send στο κανάλι ή βάζουμε απευθείας το compressor στο κανάλι. Το ίδιο κάνουμε και με τα υπόλοιπα εφέ του καναλίου (reverb etc)? ΒUS ή απευθείας. Το απευθείας βέβαια τρώει τη δύναμη του PC, αλλά τελικός στόχος είναι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

 

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν το άκουσα σε καλά ηχεία...

 

Φαίνεται λίγο 'πίσω' η κιθάρα, αυτό είναι βέβαια και θέμα επιλογής και γούστου.

 

Πως γράψατε, με ενισχυτή και μικρόφωνο ή άλλο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το compressor τον χρησιμοποιούμε σαν BUS και άρα send στο κανάλι ή βάζουμε απευθείας το compressor στο κανάλι. Το ίδιο κάνουμε και με τα υπόλοιπα εφέ του καναλίου (reverb etc)? ΒUS ή απευθείας. Το απευθείας βέβαια τρώει τη δύναμη του PC' date=' αλλά τελικός στόχος είναι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.Johnny.[/quote']

 

Το compressor και οτι επεμβαινει στην δυναμικη της υλοποιησης, ποτε send, παντα insert. Οσο για reverb σχεδον παντα send.

Ακουσα το mix και θα συμφωνουσα με τον Wow!. Πρέπει να ξερεις ομως οτι τα περισσοτερα φθηνα ηχεια ακομα και επιπεδου genelec, ωραιοποιουν τα ακρα του σηματος και υποτιμουν την μεσαία περιοχη. Οπότε οι αποψεις σε τετοιες λεπτομεριες ειναι πολυ σχετικες και συνηθως λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δυνατότερα την κιθάρα.. ή χαμλήλωσε και λίγο τα strings.. και αν θες δοκίμασε να τους βγάλεις λίγα μπάσα.. έχω την εντύπωση οτι κανουν μουντή την κιθάρα.

Με τι monitor κάνεις τη μίξη αν επιτρέπεται; <ηχεία, ακουστικά,μοντέλο;>

Αν δεν κάνω λάθος, πολύ μου φαίνεται το 3000ms release στον compressor... 3sec ολόκληρα θα είναι σε όλες τις φράσεις παρόν.. Τώρα είναι και υποκειμενικά αυτά και είναι και πως είναι και το δείγμα καθαρό αλλά και τι θες να πετύχεις.. απλά στο ανέφερα γιατί εγώ δεν έχω βάλει ποτέ μου πάνω απο 1sec release.. anyway εσύ το δούλεψες και θα ξέρεις καλύτερα.

Επίσης βάλε insert τον compresor. Στα send το επεξεργασμένο σήμα γίνεται mix με το καθαρό συνήθως.Δεν νομίζω να έχει πρακτική σημασία αυτό στο compression. Ίσως να μην φανεί και καθόλου η επίδραση του compressor αν τον βάλεις send.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δυνατότερα την κιθάρα.. ή χαμλήλωσε και λίγο τα strings..

Συμφωνώ κι εγώ ;) Χρειάζεται λίιιγο "τσίμπημα" προς τα πάνω η κιθάρα;

 

Παρεπιπτόντως: ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ και "καλοκαιρινό" κομμάτι! :D ;)

Η κιθάρα με παρέπεμψε (με την καλή εννοείται έννοια) σε συνεργασία Chris Rea με George Benson ;)

 

ΥΓ: εντελώς πληροφοριακά, ο κιθαρίστας με τι κιθάρα παίζει?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις με ΤΙ κιθάρα παίζει?? 8O

 

Δεν ακούς τα ξύλα???? 8O :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις με ΤΙ κιθάρα παίζει?? 8O

 

Δεν ακούς τα ξύλα???? 8O :lol:

Τα άκουσα και μάλιστα μου φάνηκαν...κουρδισμένα :lol: To θέμα είναι τι μοντέλο, μάρκα κλπ...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απογοητεύεις νομιζα οτι ΟΛΟΙ οι κιθαριστες θα μπορουσαν να ξεχωρισουν τι κιθαρα παιζει σε μια ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ!! :lol:

(και δεν εννοω να μπορουν να ξεχωρησουν μια αμερικανικη απο μια μεξικανικη strat αλλα μια Gibson απο μια Fender!! :lol: )

 

Επεσα εξω ομως φαίνεται και δεν μπορουν... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου