Προς το περιεχόμενο

Είναι ok η κιθάρα? (My sample)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με απογοητεύεις νομιζα οτι ΟΛΟΙ οι κιθαριστες θα μπορουσαν να ξεχωρισουν τι κιθαρα παιζει σε μια ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ!! :lol:

(και δεν εννοω να μπορουν να ξεχωρησουν μια αμερικανικη απο μια μεξικανικη strat αλλα μια Gibson απο μια Fender!! :lol: )

 

Επεσα εξω ομως φαίνεται και δεν μπορουν... :lol:

Εσύ μπορείς?

pointlaugh.gif

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιτα για να μην τσακισουμε το Thread ανοιγω αλλο με αυτο το θεμα! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά απ'την στιγμή που το background του κομματιού είναι "ανούσιο",

 

(Μην παρεξηγηθώ με την λέξη ανούσιο, εννοώ ότι είναι κάτι που δεν θα κάτσει ο άλλος να το προσέξει μιας και έχει απλά ένα beat...)

 

Νομίζω ότι η κιθάρα θα έπρεπε να έχει τον πρώτο λόγο, μιας και είναι το μόνο όργανο που έχει θέματα να πει...Οπότε με αυτή την έννοια, είναι φοβερά "αδικημένη", θέλει αρκετά πάνω ώστε να "ανασάνει". Την ακούω αρκετά πνιγμένη στο υπόλοιπο background.

 

Καλοκαιρινό κομμάτι όπως είπε κάποιος πιο πάνω...πάτε να κάνετε hit στις παραλίες ??? :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη ημήν (αν το έγραψα σωστά).

 

Καταρχήν ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας. Η πληροφορία του compressor σαν insert και οχι send ήταν πολύτιμη.

 

Για να απαντήσω τις ερωτήσεις σας :

 

abraxas : Η εγγραφή έγινε με ενισχυτή και μικρόφωνο (Rode NT1A)

x_pap : Τη μίξη την κάνω με ηχεία event tria, mackie 1412 mixer, audiophile 2496. Ακουστικά δεν χρησιμοποιώ 1ον γιατί δεν έχω κανά αξιόλογο ζευγάρι και 2ον δεν ξέρω κατά πόσο χρησιμεύουν στην μίξη. Αν όντως χρησιμεύουν πείτε απλά να το ξέρω μήπως αυτό βοηθήσει κι εμένα. Οπότε ακουστικά χρησιμοποιώ μόνο στο recording για monitor στα takes.

Το κακό όμως είναι ότι δεν έχω και την καλύτερη ακουστική στο homestudio. Οπότε δεν είμαι ποτέ σίγουρος για το αποτέλεσμα κι αναγκάζομαι να πηγαίνω κάθε φορά σε διάφορα ηχεία για να καταλάβω το mix μου.

Σχετικά με το 3sec release έκατσε εκεί για διαπίστωσα καλύτερο αποτέλεσμα στο νούμερο αυτό. Θα ξαναδοκιμάσω πάντως γύρω στο 1sec να σιγουρευτώ.

elavd : Μίλησα με τον κιθαρίστα μου και μου είπε μάρκα, μοτέλα κτλ. Δεν ξέρω αν θα τα γράψω σωστά. Η κιθάρα είναι μάρκας Gibson, μοντέλο ES175 με ξύλινη γέφυρα ebony κι όχι μεταλλική. Χορδές 13 flat και τέλος ο ενισχυτής είναι AER compact 60watt.

 

Επίσης elavd ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια σχετικά με το κομμάτι. Που να ακούσεις και την τραγουδήστρια. "Αηδόνι". Κάνεις uninstall σto autotune και στο melodyne.

 

Johnny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd : Μίλησα με τον κιθαρίστα μου και μου είπε μάρκα' date=' μοτέλα κτλ. Δεν ξέρω αν θα τα γράψω σωστά. Η κιθάρα είναι μάρκας Gibson, μοντέλο ES175 με ξύλινη γέφυρα ebony κι όχι μεταλλική. Χορδές 13 flat και τέλος ο ενισχυτής είναι AER compact 60watt.

 

Επίσης elavd ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια σχετικά με το κομμάτι. Που να ακούσεις και την τραγουδήστρια. "Αηδόνι". Κάνεις uninstall σto autotune και στο melodyne.[/quote']

 

ES175!!! ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!! :D:D:D

Γιατί δεν του λες να γίνει μέλος του NOIZ να τα λέμε και με αυτόν; ;)

 

Επίσης, βάλε μας να ακούσουμε και λίγο την τραγουδίστρια! Στο καλύτερο μας το έκοψες το κομμάτι :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω θα συμφωνησω θελει λιγο πιο πανω η κιθαρα...παντως πολυ καλος ο ..κιθαροπαιχτης και περιμενω να ακουσω και την τραγουδηστρια :)

Υ.Γ.superfunk σε τρωει ο κ%λος σου μου φαινεται :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις και δεν χρησιμοποιέις ακουστικά στη μίξη, σε ρώτησα γιατί το βράδυ που άκουσα το κομμάτι σου με τα ακουστικά μου, ακουγόταν και η κιθάρα καλα <δεν φαινόταν τόσο πίσω> :wink: Το πρωί στα ηχεία μου όμως πνίγηκε (σε hi-fi το έπαιξα).

Επειδή μου φάνηκε ωραίο κομμάτι αν ξανακάνεις upload άσε και λίγο τη φωνή.. ωραία μου φάνηκε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω upload μέρος του κομματιού και με την τραγουδήστρια και με το solo της κιθάρας (το οποιό θεωρώ εκπληκτικό - τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα, η άλλη εναλλακτική ήταν να τα παίξω εγώ σε midi -πράγμα αδύνατον) δεν είναι όμως ακόμα ολοκληρωμένα τα lyrics όπότε δεν είναι σωστό. Την Κυριακή (με το καλό) περνάμε τα vocals ολοκληρωμένα πλέον, οπότε μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα κάνω uploads.

 

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου