Προς το περιεχόμενο

Gibson Raw Power LP Studio vs. Epi LP 1959 Ltd


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον εχω μια Epi Lp Standard αναβαθμισμενη (ποντιεσομετρα μαγνητες Gibson) και το ξαδερφακι μου μια Gibson Lp Standard (+- 1500 E )Διαφορα στον ηχο απειροελαχιστη μηδαμινη χωρις αυτο να σημαινει οτι η μια ειναι χειροτερη απο την αλλη.Σε κατασταση live διαφορες ΔΕΝ υπαρχουν.Εαν εχεις τα λεφτα παιρνεις  Gibson (αλλο πρεστιζ και μεταπωλητικη αξια) αλλα αν σε ενδιαφερει η ουσια και τα οικονομικα σου δεν στο επιτρεπουν epiphone με χιλιααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την διαφορα την βλεπεις αν φορεσεις και στην ακριβη κιθαρα και στην φθηνη ιδια ηλεκτρικα και μαγνητες αλλα και παιζοντας στον ιδιο ενισχυτη με τις ιδιες ρυθμισεις...εχοντας την καστομ στον ενισχυτη με ρυθμισεις χ ας πουμε εχω καταφερει με τον koch που ειναι τρομερα παραμετροποιησιμος ενισχυτης να βγαλω κατα 90% στα καθαρα τον ηχο της καστομ με την επιφον σε μια θεση ψ των ποτς....οποτε με εναν καλο ενισχυτη η με ενα eq κακα τα ψεμματα κανεις παπαδες...εχοντας επισης μια fender hotrod vintage 57 αξιας 1500 ευρο βγαζω καλυτερο ηχο με την classic player 60s...πραγμα που σημαινει οτι το ζητουμενο δεν ειναι το ποσο ακριβο ειναι το οργανο...και αυτη που τις σκιζει ολες ειναι η πιο ΄΄σαβουρα μου΄΄ μια tele squier classic vibe με ολα τα εξαρτηματα μαμα επανω της με τιμη 300 ευρο...

 

καταλαβατε ελπιζω τι θελω να πω....τωρα το γιατι δεν πουλαω τα ακριβα οργανα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...για λογους ψυχολογικους και μονο και γιατι τα εχω βρει μεταχειρισμενα σε πολυ καλη τιμη οποτε δεν κλαιω και τα λεφτα μου...ποτε δεν θα δινα πανω απο 1500 για μια gibson και ποτε δεν θα δινα πανω απο 600 για στρατ...

 

εχω κατασκευασει και αρκετες στρατ και με γιαπωνεζικα parts και το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο...ηθελα να πεταξω την deluxe μου και την american standard  απ το παραθυρο...

 

επισης πανω απ ολα τα δαχτυλακια μας...ελεγε σ ενα βιβλιο ο vai οτι οταν μια φορα ηρθε στο στουντιο του ο van halen δοκιμασε τα οργανα του  με τις ρυθμισεις του vai και παλι ακουγοταν ο περιφημος brown sound του eddie...ετσι ειναι παιδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε αν φάνηκα εριστικός πριν, αλλά την άποψή μου για το συγκεκριμένο θέμα δεν την αλλάζω  ;D

 

Και φυσικά ό,τι είπα δεν το είπα έτσι αόριστα αλλά κρίνοντας με τα ίδια μου τα χέρια(πρώτα) και αυτιά(μετά). Όπως και εσείς υποθέτω. Δεκτές και σεβαστές όλες οι απόψεις νομίζω. Και εγώ εξάλλου αγαπώ την epi μου.

 

Αυτό που καμμιά φορά μας διαφεύγει όμως, είναι ότι η epiphone ανήκει στην Gibson(ήταν ο μεγάλος ανταγωνιστής της μέχρι που πτώχευσε και αγοράστηκε από την Gibson μετά από τον β' παγκόσμιο πόλεμο). Η Gibson είναι μια εταιρία. Και ο στόχος μιας εταιρίας είναι το ΚΕΡΔΟΣ. Αν λοιπόν η εταιρία έχει ένα θυγατρικό παράρτημα που βγάζει ισάξια μοντέλα με αυτήν με 100% καλύτερη τιμή, λογικό είναι ότι η εταιρία θα  κλείσει γιατί κανείς δεν είναι μαζόχας να δίνει τα άπειρα λεφτά ενώ μπορεί να πάρει το ίδιο όργανο πολύ φθηνότερα. Μια παρατήρηση: ΝΑΙ, το κόστος των εργατικών χεριών στην κίνα είναι το μισό από το αμέρικα. Αν ο κινέζος φτιάξει μια LP Custom, θα την πάρετε γύρω στο χιλιάρικο, ενώ την ολόιδια αμερικάνικη θα την παίρνατε πάνω από 2 χήνες. Όμως, αν ο αμερικάνος αφήσει τον κινέζο να το κάνει αυτό, ο αμερικάνος ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ. Επειδή όμως ο αμερικάνος δεν είναι χαζός, του την πέφτει του κινέζου και του λέει ''αν κάνεις καμμιά μαλακία και βγάλεις την ίδια κιθάρα με μένα, θα σου κλείσω το μαγαζί''. Και έτσι ο καημένος σχιστομάτης φίλος μας αναγκάζεται να βάζει ΕΠΙΤΗΔΕΣ φθηνότερα specs στην κιθάρα του, και ας έχει την τεχνογνωσία για να φτιάξει το ίδιο όργανο με τον φονιά των λαών αμερικάνο...

 

Είχα ακούσει ότι κάποτε η Epiphone είχε βγάλει πολύ καλά κομμάτια για τα λεφτά που κόστιζαν και η Gibson τα μάζεψε...

 

Ρε ποτε θα ξεκολλησετε με τα κουπια? Παρτε στρατ ρε να γινετε ανθρωποι! :P

 

πες τα χρυσόστομε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινε κανεις Tokai ή οχι?Αν οχι...σ προτεινω να ριξεις μια ματια στις Tokai, ειναι καλα εργαλεια κ σε καλες τιμες.Το σκεφτομαι κ γω καποια στιγμη να παρω μια, σε βαθος χρονου...Γτ προς το παρον εχω αλλα πραματα να παρω(βλ. απο κατω :P)

Ρε ποτε θα ξεκολλησετε με τα κουπια? Παρτε στρατ ρε να γινετε ανθρωποι! :P

xaxaxaxaxa

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λοιπόν η εταιρία έχει ένα θυγατρικό παράρτημα που βγάζει ισάξια μοντέλα με αυτήν με 100% καλύτερη τιμή, λογικό είναι ότι η εταιρία θα  κλείσει γιατί κανείς δεν είναι μαζόχας να δίνει τα άπειρα λεφτά ενώ μπορεί να πάρει το ίδιο όργανο πολύ φθηνότερα.

 

Φιλε λορδε ειπες το μεγαλυτερο ανεκδοτο ισως σε ολη την ιστορια του μαρκετιγκ, διαφημισεων, branding, δημιουργιας πιστου πελατειακου κοινου, καταναλωτικου δυτικου πολιτισμου, τεχνικων λανσαρισματος ειδων πολυτελειας, δημιουργιας υπεραξιας, ανθρωπινης ματαιοδοξιας, αναγκης να ξεχωρισεις απο το διπλανο σου, φιγουρας, προβολης, μιμητισμου επωνυμων κλπ κλπ. Σε συγχαιρω!

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε λορδε και ποιος σου ειπε οτι η gibson χρησιμοποιει τα καλυτερα υλικα και της epiphone ειναι μαπα? εχεις σκεφτει οτι ισως για τα φραγκα που δινεις στην gibson να σου βαζει μαπα υλικα?

 

δεν υπαρχει αυτο που λες...αν ηταν ετσι θα ειχαν κλεισει πολλες εταιριες και μουσικων οργανων και αυτοκινητων κλπ...

 

ασε που πιστευω οτι πιο πολλα βγαζει η gibson  απ τα epiphone μοντελα της παρα απ τα αμερικανικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε λορδε ειπες το μεγαλυτερο ανεκδοτο ισως σε ολη την ιστορια του μαρκετιγκ, διαφημισεων, branding, δημιουργιας πιστου πελατειακου κοινου, καταναλωτικου δυτικου πολιτισμου, τεχνικων λανσαρισματος ειδων πολυτελειας, δημιουργιας υπεραξιας, ανθρωπινης ματαιοδοξιας, αναγκης να ξεχωρισεις απο το διπλανο σου, φιγουρας, προβολης, μιμητισμου επωνυμων κλπ κλπ. Σε συγχαιρω!

 

 

 

 

+ 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις παραπάνω λεφτά, πήγαινε σε μια studio, όπως αυτή που σου πρότεινα στην αρχή ή ακόμα καλύτερα σε αυτή

http://www.thomann.de/gb/gibson_lp_studio_aw.htm

 

Την εχω και ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημενος, δεν θα την άλλαζα για καμια! Ειναι ακριβως φτιαγμενη για μενα.(παιζω μεταλ) .. κανα 2 epi που ειχα  μου αφησαν ασχημες εντυπωσεις, στον ηχο, φινιρισμα και στα ηλεκτρικα σε σχεση με την gibson. Τωρα τι να πω, μπορει να ειμαι ατυχος και να επεσα σε μπαχατελες epi..

καλυτερα πανε σε ενα μαγαζι και δοκίμασε τες .

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου