Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση-πρόταση για drum machine !


largo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια drum machine η οποία να περιέχει και ήχους από παλιότερες πιο vintage drum machines αλλά να μπορώ να έχω και τη δυνατότητα να κάνω editing ξεχωριστά στην κάθε νότα ; Π.χ παίζει ένα ταμπούρο σε ένα pattern που έχω φτιάξει και θα ήθελα σε μια αξία μόνο του ταμπούρου να προσθέσω reverb ή να κάνω tuning, σε μια άλλη αξία να πειράξω τα LFO κ.τ.λ. Μια απ αυτές είναι ας πούμε της elektron το maschine drum αλλά δεν ξέρω αν έχει και vintage ήχους μέσα...Καμιά πρόταση ;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια drum machine η οποία να περιέχει και ήχους από παλιότερες πιο vintage drum machines αλλά να μπορώ να έχω και τη δυνατότητα να κάνω editing ξεχωριστά στην κάθε νότα ; Π.χ παίζει ένα ταμπούρο σε ένα pattern που έχω φτιάξει και θα ήθελα σε μια αξία μόνο του ταμπούρου να προσθέσω reverb ή να κάνω tuning, σε μια άλλη αξία να πειράξω τα LFO κ.τ.λ. Μια απ αυτές είναι ας πούμε της elektron το maschine drum αλλά δεν ξέρω αν έχει και vintage ήχους μέσα...Καμιά πρόταση ;

 

Ευχαριστώ

 

Κοίτα το Arturia spark le  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το machinedrum UW (UserWaves) ειναι η καλυτερη λυση

εισαγεις οτι ηχο θες (12-μπιτ) και εχεις αλλαγες σε καθε στεπ.

 

μπορεις να το βρεις με κανα 500-600ρι

 

 

αν υπαρχουν παραπανω λεφτα τοτε κοιτα και ELEKTRON RYTM.

 

αλλα τοτε μιλαμε για διπλασια λεφτα

 

 

Η Korg  με το καινουργιο electribe ισως να κανει αυτο που θες.. αλλα δεν τοχω δει/ακουσει ακομα...

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το machinedrum UW (UserWaves) ειναι η καλυτερη λυση

εισαγεις οτι ηχο θες (12-μπιτ) και εχεις αλλαγες σε καθε στεπ.

 

μπορεις να το βρεις με κανα 500-600ρι

 

 

αν υπαρχουν παραπανω λεφτα τοτε κοιτα και ELEKTRON RYTM.

 

αλλα τοτε μιλαμε για διπλασια λεφτα

 

 

Η Korg  με το καινουργιο electribe ισως να κανει αυτο που θες.. αλλα δεν τοχω δει/ακουσει ακομα...

 

Ναι για το machinedrum κοιτάζω και γω αλλά δε βρίσκω κάπου αν έχει ήχους μέσα από παλιότερες drum machines. Διαφορετικά θα πρέπει να εισάγω κάθε φορά. Το elektron rytm θα ήταν ιδανικό αλλά.... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το korg esx ειναι σχετικα πιο ευκολο μηχανημα και πιο κατανοητο στην αρχη και με μεγαλυτερη χωρητικοτητα.Θα ελεγα οτι ειναι καλυτερη λυση αν θες περισσοτερα samples.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για το machinedrum κοιτάζω και γω αλλά δε βρίσκω κάπου αν έχει ήχους μέσα από παλιότερες drum machines. Διαφορετικά θα πρέπει να εισάγω κάθε φορά. Το elektron rytm θα ήταν ιδανικό αλλά.... :-\

 

εισαγεις μια φορα αυτο που θες.. ειδικα αν θελεις vintage δεν πειραζει που θελει 12-μπιτ μιας και τα αυθεντικα σαμπλς ηταν τοσο.. και λιγοτερο (6-μπιτ οσα ειναι σαμπλς απο 909 πχ hi-hats & cymbals)

 

να τα εχει απο μονο μεσα του οχι.. αλλα... μια φορα το κανεις... γιατι τοσο κολλημα...??

βαλε ολα τα κιτ απο 808-909-606-707-drumtraks-dmx-linn μια φορα... και καθαρισες...*

 

 

αλλιως.... korg esx 2

 

[flash=200,200]

 

EDIT: *με αλλα λογια αμα κανεις κατι import στο Elektron Machinedrum UW δεν σβηνεται οταν το κλεινεις το μηχανημα.

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου