Προς το περιεχόμενο

Eκμάθηση αρμονίου?


parginos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Είμαι νέος με το αρμόνιο και πήρα ένα.Εκτός από δάσκαλο μπορώ να κάνω μόνος μου κάτι για να μάθω?Υπάρχει κάποιος να μου πει 5 πραγματάκια για αρχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα πρέπει να ακούς και να παρακολουθείς σε ότι ακούς το πιάνο! Έπειτα μπορείς να μαθένεις από video ή ταμπλατούρες κάποια κομμάτια και έτσι θα μάθεις συνχορδίες και σολάκια. Έτσι πήγα και εγώ και απ'ότι μου έχουν πει, πάω καλά! Από κει και πέρα πηραματήσου και λίγο και θα πας καλά...

Ελπίζω να βοήθησα...

 

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα μπορείς να μαθένεις από video ή ταμπλατούρες κάποια κομμάτια και έτσι θα μάθεις συνχορδίες και σολάκια.

 

Λυπαμαι φίλε μου αλλα στο αρμονιο/πιανο/synth- σε αντίθεση με την κιθάρα -δε μπορεις να μαθεις μουσικη απο ΤΑΜΠΛΑΤΟΥΡΕΣ και νουμεράκια και πρέπει να μάθεις ΝΟΤΕΣ και ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

Καλός δασκαλός η ακομα καλυτερα για την αρχή ΩΔΕΙΟ και πειθαρχεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jobforacowboy, επειδή αυτή η μέθοδος (του όχι ωδείο) όπως είπα έχει δοκιμαστεί, σίγουρα όχι από εσένα απ'ότι φαίνεται, μην είσαι τόσο απόλυτος. Η μουσική είναι ελευθερία προπάντων. Αν βέβαια parginos θες να ασχοληθείς με το πιάνο απλά για να παίζεις μπορείς απλά να ακολουθήσεις την ιδέα του φίλου από πάνω. ::)

 

Όσο για τις ταμπλατούρες ήταν λάθος μου, εννοούσα τα ακόρντα. ;D

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jobforacowboy, επειδή αυτή η μέθοδος (του όχι ωδείο) όπως είπα έχει δοκιμαστεί, σίγουρα όχι από εσένα απ'ότι φαίνεται, μην είσαι τόσο απόλυτος. Η μουσική είναι ελευθερία προπάντων. Αν βέβαια parginos θες να ασχοληθείς με το πιάνο απλά για να παίζεις μπορείς απλά να ακολουθήσεις την ιδέα του φίλου από πάνω. ::)

 

Όσο για τις ταμπλατούρες ήταν λάθος μου, εννοούσα τα ακόρντα. ;D

 

Από πότε φίλε μου ο όρος ''ελευθερία'' στη μουσική σημαίνει ''ΟΧΙ ΣΤΑ ΩΔΕΙΑ'' και ''ΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΩ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ'';

 

Επίσης λες ότι αν θέλει πιάνο να πάει στο ωδείο, ενώ αν θέλει αρμόνιο να μάθει μόνος του.

Εννοείς ότι το αρμόνιο είναι εύκολο και το πιάνο δύσκολο;Σε πληροφορώ λοιπόν αγαπητέ μου ότι το αρμόνιο, αν το μάθεις όπως πρέπει να το μάθεις και όχι ''μπακάλικα'' όπως οι περισσότεροι, είναι εξίσου δύσκολο όπως όλα τα όργανα και πολύ δυσκολότερο από πολλά.

 

Λοιπόν για να μη λέμε αερολογίες, θα ήταν καλό να μην αποθούμε τον κόσμο που θέλει πραγματικά να μάθει από τους δασκάλους κα τα ωδεία.

Μουσική μπορεί να σου μάθει μόνο το ωδείο ή ο δάσκαλος μουσικής και όχι το youtube.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε φίλε μου ο όρος ''ελευθερία'' στη μουσική σημαίνει ''ΟΧΙ ΣΤΑ ΩΔΕΙΑ'' και ''ΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΩ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ'';

 

Επίσης λες ότι αν θέλει πιάνο να πάει στο ωδείο, ενώ αν θέλει αρμόνιο να μάθει μόνος του.

Εννοείς ότι το αρμόνιο είναι εύκολο και το πιάνο δύσκολο;Σε πληροφορώ λοιπόν αγαπητέ μου ότι το αρμόνιο, αν το μάθεις όπως πρέπει να το μάθεις και όχι ''μπακάλικα'' όπως οι περισσότεροι, είναι εξίσου δύσκολο όπως όλα τα όργανα και πολύ δυσκολότερο από πολλά.

 

Λοιπόν για να μη λέμε αερολογίες, θα ήταν καλό να μην αποθούμε τον κόσμο που θέλει πραγματικά να μάθει από τους δασκάλους κα τα ωδεία.

Μουσική μπορεί να σου μάθει μόνο το ωδείο ή ο δάσκαλος μουσικής και όχι το youtube.

 

Αυτά.

 

 

Προφανώς δεν ενοούσε αυτό που γράφεις εσύ στα κεφαλαία , αλλά μάλλον οτι δεν μαθένεις απαραίτητα μουσική μόνο από ωδεία και δασκάλους ... Όσο για το τελευταίο μου φένεται οτί είναι πολύ γενικό και απολυτο αυτό που λες . Είναι σαν να λες οτι δεν υπάρχουν αυτοδίδακτοι μουσικοί ...  ::)  Φυσικά και το ωδείο είναι ο καλύτερος τρόπος να μάθεις ένα μουσικό όργανο αλλα δεν είναι και ο μόνος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αυτοδίδακτος μουσικός φίλε μου το πολύ πολύ να μάθει να παίζει 5 τραγούδια και δεν πρόκειται να καταλάβει ποτέ γιατί παίζει αυτά που παίζει.

Και για να τα καταλάβει θα περάσει παααααααααααρα πολύς καιρός, ίσως και ποτέ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι οι περισσότεροι αυτοδίδακτοι μουσικοί συνήθως δεν προχωράνε πολύ αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν κάποιοι που δεν το προχωράνε .Θα μπορούσα να αρχίσω να σου φέρνω παραδείγματα από άτομα που ξέρω προσωπικά που δεν μάθαν απλά 5 τραγούδια αλλά ότι τους πεις το βγάζουν κλπ Δεν είναι το ωδείο ο μόνος τρόπος για να μάθεις μουσική , μουσική είναι μορφή εκφρασης το οποίο πιστεύω το χουμε μέσα μας λίγο ή πολυ . Αν ο άλλος για παράδειγμα αγαπάει το πίανο και παίζει μόνος του ακολουθώντας tutorials απο youtube πιστευω πως ακομά και έτσι κάτι μαθαινει ;]

 

 

ΕDIT :

επειδή μάλλον δεν φένεται ξεκάθαρα αυτό που θέλω να πω , θα σου φέρω τελικά ένα παράδειγμα . Εγώ παίζω πιανο/πληκτρα αλλά σπιτι μου εχω και μια κιθάρα . Οσες φορές έκατσα να παίξω δεν κατάφερα τίποτα και φυσικά τα παράτησα . Μια φίλη μου που λατρεύει την κιθάρα σαν όργανο μόνη της περνόντας ώρες σπιτι της για να μάθει να παίζει κατάφερε να προχωρήσει και πιστεψέ με δεν παίζει απλά αρκοντα όπως οι περισσότεροι , ακόμα και αυτοί που πάνε ωδείο . Τι έχει αυτή παραπάνω απο μενα ? προφανώς περισσότερη όρεξη να ασχοληθεί γιατί εγώ το παράτησα αμέσως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σε τίποτα να διαφωνήσω με τον Mancubius, είπε αυτά που ήθελα να πω!!! Δεν σύγκρινα το αρμόνιο και το πιάνο, και ούτε υποτίμησα αυτούς που πάνε στα ωδεία, απλά (όπως είπε και ο Mancubius) είπα ότι ο αυτοδίδακτος μπορεί κάποιες φορές να ψεπεράσει αυτόν που έχει κάνει με δάσκαλο (και το αντίθετο βέβαια).

Πάντως parginos ελπίζω κάπως να σε βοήθησε αυτή η φασαρία...!

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σιγουρα μπορει ενας αυτοδίδακτος να γινει θεος της μουσικης,αυτο εχει να κανει με αυτο το μαγικο"φυσικό ταλεντο"(υπαρχει!) αλλα και το "αυτι" που λενε,δηλαδη κατα πόσο αυτο που ακουει να μεταφραζεται σωστα στο αυτί του.

 

Ομως αν αυτοι οι δυο παραγοντες δεν πιανουν"τελικές" σε καποιον,τοτε ο σωστος δρομος ειναι να μαθει μεσω τις 8εωριας πως να μεταφραζει αυτο που ακουει,κανοντας ετσι μια σημαντικη παρακαμψη στην εκμα8ηση του οργάνου.

 

θελω να πω οτι ακουγοντας ενα "blues αμερικανια σολο" πουακουμε και προσπαθωντας να αναπαραγουμε αυτόν τον ηχο(η απλα να το "βγαλουμε" που λενε),ναι μεν αν εχεις καλο αυτι το αναπαραγεις ευκολα,ομως αν γνωριζεις πχ οτι αυτη η ρημαδα η ελλατωμενη 5η βγαζει τον blues ηχο και η #6(dorian) το "αμερικανίζει",τοτε ξερεις εξαρχης σε ποια κλιμακα να κινηθεις και τι παιζει ο μουσικος,οπως επισης πως να χρησιμοποιησεις αυτη τη γνωση και σε ενα δικο σου σολο.

 

Εκτος βεβαια και αν εισαι κιθαριστας(και γω ειμαι μη φωναζετε) και απλα οτι εμαθες το μεταφερεις δυο κουτακια διπλα και τελειωσες!

 

Γιαυτο σκαλωσα στο θεμα του ωδειου οσον αφορα την εκμα8ηση των Keyboards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου