Προς το περιεχόμενο

τι να κανω με το nut της ακουστικης??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να το αλλαξω αλλα ειναι κολλημενο και φοβαμαι μην κανω ζημια.. απο την αλλη 50Ε μου φενονται πολλα για μια αλλαγη nut που μου ειπανε(300 εκανε η κιθαρα δεν παιζει να πληρωσω το 1/6 μονο για αυτο, αν ειναι αλλαζω κιθαρα) μπορω να το αλλαξω χωρις να καταστρεψω την κιθαρα?? αν ναι πως?? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι θελεις να αλαξεις το Nut πρωτα απο ολα?

 

αμα σου ειπανε τοσα για κοκαλινο τοτε ειναι οκ η τιμη!

 

κ ετοιμο κομενο να παρεις παλι θα πρεπει να στο φτιαξει καποιος που ξερει κ εχει κ τα εργαλια.

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 50 που σου είπανε είναι με το πέρασμα υποθέτω και είναι καλά όπως λέει και ο φίλος bluezlick. Το κοκάλινο nut σαν αξία πάντως δεν έχει ούτε 5 ευρώ τα άλλα 45 είναι η δουλειά του μάστορα.

Μόνος σου χλωμό να το βάλεις όπως πρέπει αφού θέλει τις κατάλληλες λίμες για να φτιάξεις σωστά τα αυλάκια και αρκετή εμπειρία. (να έχεις χαλάσει 5-6 πρώτα!) ;D

Αλήθεια γιατί θες να το αλλάξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, εχω μια fender κορεατικη ηλεκτρακουστικη και μου ειχε σπασει το nut επειδη ειχα περασει λαθος τις χορδες (...ο μ@$α%^ς). Πηγα σε πολυ γνωστο μαγαζι της Αθηνας και πηρα ετοιμο fender nut και το κολησα ο ιδιος και ειναι μια χαρα. Μαλιστα μου το προτεινε ο ιδιος ο μαγαζατορας ενω θα μπορουσε να μου ειχε παρει ενα σωρο λευτα! Γι' αυτο κοιτα για ανταλλακτικο πρωτα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50€ ?

Ήμαρτον, είπαμε να πληρώσεις για να σου κάνουν τη δουλειά, όχι κι έτσι, τσ τσ τσ.

Λοιπόν, υπάρχουν έτοιμα κομμένα κοκάλινα nut που στοιχίζουν κάτι λιγότερο απο 10€, πήγαινε με την κιθάρα σου σ'ένα μαγαζί, βρες αυτό που ταιριάζει, πάρ'το, πήγαινε σπίτι βγάλε το παλιό, (με ένα ελαφρύ χτύπημα απ'τη μεριά της ταστιέρας προς το headstock θα φύγει) βάλε το καινούργιο με 2-3 σταγόνες κόλλα στιγμής, κράτα το εκεί για 1-2 λεπτά, άφησε το 1 ώρα χωρίς να βάλεις πάνω χορδές και τέλος πέρνα χορδές και έισαι έτοιμος.

 

Αν θέλεις να αλλάξεις το action (ύψος), δοκίμασε να βάλεις τις χορδές πάνω πριν κολλήσεις και δες πόσο σε παίρνει ώστε να μην ταστάρει. Τρίψτο πάνω σε μία επίπεδη λίμα και δοκίμαζε μέχρι να βρείς που το θέλεις.

 

Προσοχή μην το χαλάσεις, η πίεση που θα ασκείς όταν το λιμάρεις να είναι ίδια σε όλο το nut για να μήν σου φαγωθεί απ'τη μία πλευρά παραπάνω.

 

Αν σου φαίνετε εύκολο DIY, αλλιώς....50€

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την αλλη 50Ε μου φενονται πολλα για μια αλλαγη nut

 

Καθολου πολλα δεν ειναι,το κοψιμο ενος κοκαλλινου νατ απο την αρχη ειναι πραγματικη τεχνη και χρειαζεται πανω απο 2 ωρες δουλειας για να γινει σωστα.

 

Οταν ενας υδραυλικος για να  σφιξει μια βανα παιρνει 50 ευρω και δουλευει 15 λεπτα καταλαβαινεις ποσο ΛΟΓΙΚΑ ειναι τα 50 ευρω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου πολλα δεν ειναι,το κοψιμο ενος κοκαλλινου νατ απο την αρχη ειναι πραγματικη τεχνη και χρειαζεται πανω απο 2 ωρες δουλειας για να γινει σωστα.

 

Οταν ενας υδραυλικος για να  σφιξει μια βανα παιρνει 50 ευρω και δουλευει 15 λεπτα καταλαβαινεις ποσο ΛΟΓΙΚΑ ειναι τα 50 ευρω.

 

Ακριβώς έτσι! +10000

Σίγουρα μπορεί να το βάλει και μόνος του αλλά πώς θα το βάλει είναι το θέμα.... Α και ποτέ δεν ταιριάζει το έτοιμο κομμένο ακριβώς. Αν θέλουμε βέβαια να κάνουμε σωστή δουλειά.

Και η κόλλα στιγμής καλό είναι να αποφεύγεται στο nut γιατί αν θελήσεις να το βγάλεις θα ζοριστείς άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου ειναι να πας να αγορασεις ενα ετοιμο tusq αφου βγαλεις απο την κιθαρα αυτο που φοραει σημερα και το πας στο μαγαζι για να βρεις το ιδιο.Δεν υπαρχει λογος να σπαταλας χρημα και χρονο για να σου φτιαξει καποιος ενα nut απο το μηδεν.Το tusq ειναι συνθετικο υλικο με σκληροτητα και ηχο κοκαλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 εκανε η κιθαρα δεν παιζει να πληρωσω το 1/6 μονο για αυτο, αν ειναι αλλαζω κιθαρα

 

Ναι αλλά εαν δοκιμάσεις και βάλεις κοκκαλινο τότε θα καταλάβεις την διαφορά αμέσος στην κιθάρα σου...και φυσικά στον ήχο & στο sustain..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου φαίνετε εύκολο DIY, αλλιώς....50€

Και επειδή όλοι το παίζουμε μάστορες, θα δώσω και ακόμα μία παράμετρο. Του νόμου του Merphy...δηλαδή πρέπει να υπολογίζουμε πόσα θα δώσουμε τελικά στο μάστορα όταν (λόγω άγνοιας ή οδηγιών που μας φάνηκαν εύκολες), κάνουμε τη ζημειά. Υπολογίζουμε λοιπόν τό πόσο θα μας κοστίσουν τα υλικά (και ο χρόνος) να το κάνουμε μόνοι μας και προσθέτουμε και το κόστος επιδιόρθωσης. Επειδή είμαι πολλάκις παθών...λέω την εμπειρία μου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου