Προς το περιεχόμενο

Pat Metheny’s Orchestrion Project


mij

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω, γιατί έχει πλάκα...

"MUSICIANS

All music performed by Pat Metheny, guitar and orchestrionics (pianos, marimba, vibraphone, orchestra bells, basses, guitarbots, percussion, cymbals and drums, blown bottles, and other custom-fabricated acoustic mechanical instruments, keyboard)"

 

Orchestrionic instruments custom-built for this project by Eric Singer and LEMUR (League of Electronic Musical Urban Robots), Ken Caulkins and everyone at Ragtime, Mark Herbert, Cyril Vance, and The Peterson Company.

Disklaviers provided by Yamaha Piano. Cymbals provided by Sabian. Drums provided by Sonor. Mallets provided by Vic Firth and Mike Balter.

Orchestrionic instrument maintanence and repair: Leif Krinkle and Boris Klompus.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα το πάρω το cd και θα μεταφέρω οπωσδήποτε εντυπώσεις! Πιστεύω πως θα είναι πολύ ενδιαφέρον, ακόμη και από πλευράς μουσικής τεχνολογίας... και εδώ που τα λέμε, δεν πιστεύω πως ένας μουσικός τέτοιου βεληνεκούς θα έκανε τον κλόουν επί σκηνής μόνο και μόνο από καπρίτσιο... (δεν το λέω σε σένα, μια δικιά μου σκέψη είναι).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εδώ που τα λέμε, δεν πιστεύω πως ένας μουσικός τέτοιου βεληνεκούς θα έκανε τον κλόουν επί σκηνής μόνο και μόνο από καπρίτσιο... (δεν το λέω σε σένα, μια δικιά μου σκέψη είναι)

Μα γι αυτό είπα ότι είσαι πολύ τυχερός, το ίδιο νομίζω και εγώ. Πολύ ενδιαφέρον μουσικό βήμα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα λίγο και από μόνος μου, το cd βγαίνει σε πέντε μέρες (http://www.amazon.co.uk/Orchestrion-Pat-Metheny/dp/B002U33GTW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=music&qid=1263997958&sr=8-1) και το βινύλιο το Μάρτιο. Ευχαριστώ πάντως!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πάρω το cd

Βέβαια ρίξε και μια ματιά εάν πουλιέται στην Ευρώπη. Αντιγράφω..

 

All physical products—CDs, LPs, DVDs, etc.—currently ship to US addresses only.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό πήρε το μάτι μου και για αυτό κατευθύνθηκα προς το βρετανικό Amazon που παρέπεμψα... ελπίζω να στέλνουν χωρίς πρόβλημα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Pat βρήκε καινούργια παιχνίδια :o

http://www.lemurbots.org/about.html

Λέτε τώρα να πουλήσει μισοτιμής την Picasso?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν και η ιδέα είναι φανταστική, το αποτέλεσμα (όπως το άκουσα) μου φαίνεται... φτωχό... Αλλά από την άλλη δεν έχω σχέση με κιθάρα, άρα μπορεί στον κιθαρόκοσμο να είναι φανταστικό. Ξέρω κι εγώ...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν και η ιδέα είναι φανταστική, το αποτέλεσμα (όπως το άκουσα) μου φαίνεται... φτωχό... Αλλά από την άλλη δεν έχω σχέση με κιθάρα, άρα μπορεί στον κιθαρόκοσμο να είναι φανταστικό. Ξέρω κι εγώ...  :-X

 

 

Nick καλησπέρα

Νομίζω ότι ασχέτως οργάνου, το project είναι κάτι το μοναδικό. Μόνο και μόνο σαν σύλληψη να το δεις είναι extravagant. Τώρα βέβαια αν δεν το ακούσουμε ολοκληρωμένο, ας κρατήσουμε μικρό καλάθι (μπορεί να είναι και πατάτα που λέει και ο Marathon). Πάντως, Metheny είναι… οι προσδοκίες είναι υψηλές. Ελπίζω να τα καταφέρω να δω ένα από τα ευρωπαϊκά live και να αποκομίσω ιδίαν άποψη. 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Που είσαι άκαρδε? ::)

 

Πέρνω πίσω, ότι έχω γράψει, ότι έχω πεί, ότι έχω σκεφτεί για σένα...πές μας τι είδες!!!!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου