Προς το περιεχόμενο

Pat Metheny’s Orchestrion Project


mij

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι να πω? Ότι και να γράψω θα αδικήσει την υπερσπάνια αυτή εμπειρία. Τι να πρωτοσκεφτεί κάποιος... όλα αλλάζουν μόλις το δει κάποιος με τα μάτια του: η μουσική, η αξία του concept... Συνειδητοποιεί κάποιος σε ποιο σπάνιο βαθμό σου "πυροδοτεί" την σκέψη σε τόσα διαφορετικά επίπεδα: στο μουσικό, στο τεχνολογικό, στο μουσικολογικό από πλευράς ιστορίας και μουσικής εξέλιξης, στο αυτοσχεδιαστικό, στο θέμα των ορίων που διαθέτει ο άνθρωπος και την ικανότητα που έχει να τα ξεπερνάει και να θέτει καινούργια... Και η μουσική ΝΑΙ, ήταν πραγματικά απίστευτη - το άλμπουμ είναι ωραίο αλλά μια πολύ φτωχή και μακρινή εντύπωση του όλου εγχειρήματος.

 

Ήταν η δεύτερη φορά που τον έβλεπα, και μέσω κ#$!φαρδίας τον είχα και στις δυο φορές στα 10 μέτρα (τώρα ήμουν στην δεύτερη σειρά και προηγουμένως στην πρώτη). Το μέρος μπορείτε να το περιεργαστείτε εδώ. Φωτογραφίες και βίντεο απαγορεύονταν, και βεβαίως δεν μπορούσα να τραβήξω τίποτα γιατί ήμουν φάτσα-κάρτα σχεδόν δίπλα του. Πήρα δυο-τρεις με το κινητό μου και θα τις ανεβάσω αργότερα.

 

Ξεκίνησε τη συναυλία του με ακουστικό σετ, σόλο με ακουστική, μετά με μερικά τραγούδια με την περίεργη αλά Πικάσο (όπως και την προηγούμενη φορά). Θεία μουσική, και σε ηχητική ποιότητα στην σχεδόν απροσπέλαστη σφαίρα του συναυλιακού hi end. Στη συνέχεια άρχισε να παίζει κομμάτια με το orchestrion, τα οποία όργανα εν μέρει ήταν ελεγχόμενα από προ-προγραμματισμένες midi sequences και εν μέρει αυτοσχεδιαστικά. Μετά, για να μας δείξει το πώς δουλεύει, έπαιξε τρία-τέσσερα κομμάτια εξ ολοκλήρου αυτοσχεδιαστικά που σκάρωνε εκείνη τη στιγμή. Υπήρχαν στιγμές που είχα μαγευτεί τόσο που απλά δεν μπορούσα να σηκώσω τα χέρια μου για να χειροκροτήσω. Σαν κερασάκι στην τούρτα, έβγαλε και την midi guitar που χρησιμοποιεί εδώ και πολλά χρόνια για ένα σόλο σε ένα από αυτά τα αυτοσχεδιαστικά, και αυτό θα μπορούσα να πω πως ήταν η αποκορύφωση, με αποτέλεσμα το σύνηθες καταιγιστικό χειροκρότημα να εξελιχθεί σε standing ovation.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πιστεύω πως ήταν μια ακόμη συναυλία των τελευταίων ετών που ένιωσα μια εξαιρετική τύχη - ευλογία που βρισκόμουν εκεί για να την παρακολουθήσω in all of its glory, για τον λόγο επίσης ότι δεν πιστεύω πως πρόκειται να περιοδεύσει ξανά με αυτό το εύθραυστο μηχανικό τέρας (πρέπει να είναι Ο εφιάλτης στην μεταφορά-στήσιμο-ξεστήσιμο και στις αντίξοες συνθήκες μιας περιοδείας με τόσο πολλές και κολλητές μεταξύ τους ημερομηνίες, και το know how για τις επιδιορθώσεις ξεφεύγει από τα όρια του roadie και φτάνει στην κυριολεξία σε επίπεδα εξελιγμένης ρομποτικής). Νιώθω τυχερός επίσης γιατί δεν πιστεύω πως πρόκειται να ξαναδούμε ποτέ κάτι παρόμοιο από άλλον καλλιτέχνη, τουλάχιστον τέτοιου βεληνεκούς και στυλ.

 

Είναι μια από αυτές τις πολύ σπάνιες περιπτώσεις σε στυλ Γιούρο (στο πιο αξιοπρεπές φυσικά) που αξίζει κάποιος να παρατήσει τα πάντα, να πάρει άδειες "από τη σημαία", εισιτήρια από όπου βρει (ακόμη και στη μαύρη αγορά ή στο Ebay), αεροπορικά και να πάει να τον δει όσο είναι ακόμη καιρός. Έχει μεγάλη περιοδεία αλλά μετά πάει Αμερική, και θα πρέπει να είναι οι περισσότερες sold out.

 

Κλείνοντας, ξαναϋπογραμμίζω πως πραγματικά ΤΙΠΟΤΑ δεν συγκρίνεται με το σοκ και το ρίγος που νιώθει κάποιος μόλις τον βλέπει επί σκηνής με αυτό το απίστευτης έμπνευσης, υλοποίησης, κατασκευής και διεκπεραίωσης σόου, το οποίο απλά κάνει σκόνη οποιεσδήποτε τυχόν αφελείς σκέψεις περί "τσίρκου", "τρέλας" και φτωχής μουσικής απόδοσης. Δυστυχώς όμως, οι μόνοι που μπορούν πράγματι να το αντιληφθούν είναι αυτοί που το έχουν δει με τα μάτια τους...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Bloody… OK, μας έφτιαξες πρωί- πρωί… Τουλάχιστον προβλέπεται κανένα DVD να το δούμε και εμείς αυτό το ρημάδι; Σοφέ γκουρού Marathon, τι λες, υπάρχει ελπίς να κυκλοφορήσει σε DVD; 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον λόγο επίσης ότι δεν πιστεύω πως πρόκειται να περιοδεύσει ξανά με αυτό το εύθραυστο μηχανικό τέρας (πρέπει να είναι Ο εφιάλτης στην μεταφορά-στήσιμο-ξεστήσιμο...

Θέλω να πιστεύω, ότι δεν έκανε όλη αυτή τη προσπάθεια και κατασκευή για μία μόνο περιοδεία...

Προφανώς και θα κυκλοφορήσει και σε Dvd...αλλά ελπίζουμε ακόμα...υπάρχει και το Montreux και δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα το πρόγραμμά του.

 

bloody_sunday σε ζηλεύω και σε μισώ!!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και σε dvd να κυκλοφορήσει (που κι εγώ το θέλω), πιστεύω πως ούτε αυτό θα αποτελέσει υποκατάστατο, και μάλιστα ίσως λειτουργήσει και ανάποδα με κόσμο να λέει "σιγά τα ωά, για αυτό τρελαίνεστε?". Όμως όταν το βλέπει και το ακούει κάποιος μπροστά του είναι πραγματική αποκάλυψη - ούτε εγώ το περίμενα, αν και είχα δει μερικά βίντεο και είχα ακούσει το άλμπουμ πριν πάω. Αν το καλοσκεφτείτε, αυτό συμβαίνει με οποιαδήποτε οπτικοακουστική απεικόνιση ενός event ή συναυλίας, και σπάνια φτάνει σε επίπεδο που να αποτελεί άξιο ξαχαρμάνιασμα για αυτούς που δεν ήταν εκεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντίδραση του κοινού πως ήταν...ή τα σχόλια μετά?

 

Τα σχόλιά σου είναι ακόμα πιο σημαντικά, γιατί ξέρω ότι δεν είσαι δηλωμένος φan του Metheny

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν τον ακούω πολύ καιρό, ούτε τον παρακολουθούσα. Να σου πω την αμαρτία μου, αν και ακούω και παίζω τζαζ (στο φλάουτο) από μικρός, δεν ακούω μοντέρνα τζαζ παρά μόνο λίγα παλιά κλασσικά. Από το Νόιζ τον έμαθα. Μόλις είχα δει πως ξαναέρχεται για συναυλίες, είχα αποφασίσει πως λόγω φόρτου εργασίας και οικονομικών ίσως να μην πήγαινα να τον ξαναδώ μιας και τον είχα ήδη δει πριν από 2 χρόνια. Το tip για το τι επρόκειτο να παρουσιάσει μου το έδωσες εσύ με το παρόν θρεντ, και χωρίς εσένα δεν θα το είχα πάρει χαμπάρι καθόλου. Οπότε, σε ευχαριστώ εκ βάθους καρύδας!  ;D :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω ότι ο Metheny, έχει ξεπεράσει τον όρο Jazz κιθαρίστα...

 

Και αφου δεν πήγαμε...ας θυμηθούμε λίγο τον Metheny σε ένα από τα γνωστότερα κομμάτια του με μία Πολωνέζα (Anna Maria Jopek) που αξίζει να παρακολουθήσετε...με την περίφημη midi κιθάρα του

http://www.youtube.com/watch?v=cI_Sq-S5dug

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου