Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η χειροτερη χορδη και ποια το 'καμαρι' σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, ξεκιναω αυτο το post μετα απο ενα ατυχημα που ειχα πριν απο λιγο:αλλαζα χορδες στην ηλεκτρικη και πηγαινοντας να βγαλω την παλια σολ πεταχτηκε λιγο και μου τρυπησε τον αντιχειρα!Επειδη δεν ειναι η πρωτη φορα που το κανει αυτο, ειπα να τη 'θαψω' λιγο...

 

Οποτε εχουμε και λεμε:

Η χειροτερη χορδη μου ειναι η σολ επειδη οπως ειπα ειναι η πιο πιθανη για να μου τρυπησει τα δαχτλυλα οταν αλλαζω χορδες (σαν καλος ηλιθιος που ειμαι κι εγω :) ) Επισης ειναι η μονη χορδη που αν την παιξεις ανοιχτη με γκαζια ακουγεται τραγικα - για τα δικα μου γουστα!Τελος, οσες φορες αλλαζω χορδες στην κλασικη η σολ ειναι παντα αυτη που οτι και να γινει θα αντιστεκεται σθεναρα στο σωστο κουρδισμα, μου βγαζει την πιστη μεχρι να 'κατσει'!Δεν ξερω γιατι, αλλα ανεκαθεν ειχα κακη ψυχολογικη αντιδραση στο ακουσμα μιας σολ ανοιχτης...Ο ηχος της κατι κακο μου βγαζει!

 

Το καμαρι μου ειναι αναμφισβητα η μι μπασα, οταν ομως ειναι ριγμενη σε ρε...Αυτος ειναι ηχος που δεν αλλαζω με τιποτα - ειτε ειναι σε ηλεκτρικη, ειτε σε κλασικη, ως ροκας δεν γινεται να μη μ'αρεσει!

 

Για να δουμε...εχεις κανεις αλλος 'αδυναμια' σε μια απ'τις εξι(ή εφτα, εστω)???[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η ΣΟΛ ειναι ΠΑΝΤΟΤΕ η ποιο προβληματικη χορδη στις ηλεκτρικες κιθαρες παντα τριζει,χανει σε intonation & ακουγεται unbalanced,ο μονος τροπος να την "ημερωσεις" ειναι να την αντικαταστησεις με μια "τυλιχτη" (που ειναι και η "σωστη" χορδη για το tension που εχει η σολ σε κλασσικο κουρδισμα),βεβαια αυτο θα μειωσει την "ταχυτητα" & τα "σηκωματα" :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πρωτη φορα το ακουω..!Δηλαδη λες π.χ. να παρω μια ρε απο ενα σετ 8αρων και να τη βαλω στη θεση της σολ??Δεν θα σπασει καποια στιγμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε παιδι μου δε λεω αυτο!λεω να παρεις ενα ΣΕΤ με τυλιχτη σολ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η χειρότερή μου χορδή είναι η ΣΙ! Δε ξέρω γιατί αλλά σε ΟΛΕΣ τις κιθάρες που είχα, με δυσκόλευε στο κούρδισμα... :twisted:

 

Αγαπημένη μου είναι η ΡΕ. Επίσης δε ξέρω γιατί, αλλά με εμπνέει αρκετά!! :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σετ με τυλιχτη σολ?Κι αυτο πρωτη φορα το ακουω, δεν εχω δει ποτε!Η D'Addario βγαζει τετοια σετ?

 

Η ΣΙ παντως στις δικες μου κιθαρες μια χαρα τα παει, αφου την κουρδισω και αφου περασει καμια μερα δεν το ξανακουναει ποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σολ ανοιχτή ή με bend είναι η χειρότερη μου! :evil:

Τώρα στις τις υπόλοιπες....δεν κάνω διακρίσεις! 8)

Τις αγαπάω όλες το ίδιο!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η σολ ειναι η αγαπημενη μου...τι να πρωτοπω?...

 

αρμονικη στο 2ο ταστο και τραβηγμα ΟΛΟ το floyd πισω, απειρα σηκωματα και φυσικα ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ vibrato :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου