Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η χειροτερη χορδη και ποια το 'καμαρι' σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα είναι η γωνία της χορδής από το nut στο κλειδί της. Η ευκολότερη και πιο φθηνή λύση είναι να βάλεις ενα string tree όπως έχει ήδη για τη Σι και τη Μι και να γίνει έτσι:

 

img-3754.jpg

 

 

Αλλιώς μπορείς να επενδύσεις σε καινούρια κλειδιά με τις τρύπες σε κατάλληλα ύψη ώστε να μη χρειάζεσαι string trees (staggered):

 

http://www.thomann.de/gr/fender_amstdtuner_mechaniken.htm

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμενα η σολ ειναι η αγαπημενη μου.

Βγαζει παντα τις καλητερες αρμονικες και για αυτον το λογο εχει τον πιο πλουσιο ηχο, επιδη ειναι γεματος αρμονικες. επισεις εχει το τελειο tension που με βολευει απιστευτα στα λεγκατα. Επισεις εμενα μου φαινετε η πιο ευκολη στο κουρδισμα + οτι την κουρδιζεις πανευκολα με 4ες με την ρε.

Η χειροτερη μου ειναι σιγουρα η μι καντινι γιατι δεν βγαζει αρμονικες με την καμια εκτος αν ειναι ο Mittias ia eklund... ε.. αυτος τελοσπαντων και παντα μα παντα οταν βγαζω την κιθαρα απο την θηκη μονο αυτη εχει ξεκουρδισει.

Επισης σπαει για πλακα σε σχεση με τις αλλες και αν εχεις lock κλειδια (οπως εγω) και αλλαζεις μαγνητες καθε μερα (οπως εγω) με το βαλε βγαλε κοβεται απο το κλειδι κατα μεσο ορο μετα 2-3 περασματα.

Α..

Επισης ειναι η μονη που τασταρει σε stratocaster οταν κανεις συκωμα λογο του radius και η μονη που μπορει να σου φυγει κατω απο την ταστιερα οταν κανεις λεγκατα.

Α...

Επισης αμα ειναι λιγο ξεκουρδιστη να ειναι (εστω και μισο μοριο) σε ενα ακκορντο (κυριος αν παιζεις ακκορντο μονο με τις 3 πανω χορδες) ακουγεται με την μια και σου σπαει τα αυτια.

Α ναι ρε...

Πριν βαλω lock κλειδια οταν αλλαζα χορδες παντα κατα το κουρδισμα η μι εφευγε απο το κλειδι και επρεπε να μου βγαζει την πιστη κρατοντας την δυνατα μεχρι να κουρδισω. Πραγματικα με την 4η την εβαζα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Φίλε Jasemeister για κάποιο λόγο δεν βλέπω τη φωτό που ανέβασες με το string tee που λές... Η Strat μου μου κάνει κάτι νερά στη σολ, λες να κάνω αυτό που προτείνεις;

One more thing έχω πάρει μία Vintage Lemon Drop από την Αγγλία που μου βγήκε ολίγον μάπα το καρπούζι http://www.dolphinmusic.co.uk/product/20028-vintage-v100-icon-series-les-paul-style-lemon-drop-electric-guitar-peter-green-inspired-.html (ok ότι πληρώνεις - παίρνεις), κυρίως γιατί μου ξεκουρντίζεται η Σολ... Να αλλάξω όλα τα κλειδιά ή μόνο το κλειδί στη σολ (όχι το κλειδί του σολ :P);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ μένα η σολ δεν μου κάθεται καλά.Κ σαν ήχο αλλά το κυριότερο δεν κουρδίζει ποτέ.Ειδικά στην ηλεκτρική είναι απαράδεκτη.

Να σημειώσω πως στην δική μου που έχει lock κλειδιά έχω τα λιγότερα προβλήματα σε σχέση με άλλες κιθάρες.

 

ο μονος τροπος να την "ημερωσεις" ειναι να την αντικαταστησεις με μια "τυλιχτη" (που ειναι και η "σωστη" χορδη για το tension που εχει η σολ σε κλασσικο κουρδισμα),βεβαια αυτο θα μειωσει την "ταχυτητα" & τα "σηκωματα" :lol:

Εχεις να προτείνεις κάποιο καλό σετ?Υπάρχει τυλιχτή κ για κλασική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Jasemeister για κάποιο λόγο δεν βλέπω τη φωτό που ανέβασες με το string tee που λές... Η Strat μου μου κάνει κάτι νερά στη σολ, λες να κάνω αυτό που προτείνεις;

One more thing έχω πάρει μία Vintage Lemon Drop από την Αγγλία που μου βγήκε ολίγον μάπα το καρπούζι http://www.dolphinmusic.co.uk/product/20028-vintage-v100-icon-series-les-paul-style-lemon-drop-electric-guitar-peter-green-inspired-.html (ok ότι πληρώνεις - παίρνεις), κυρίως γιατί μου ξεκουρντίζεται η Σολ... Να αλλάξω όλα τα κλειδιά ή μόνο το κλειδί στη σολ (όχι το κλειδί του σολ :P);

 

Hello

 

Να άλλη μια φωτογραφία. Ουσιαστικά όπως έχουν string tree οι ΜΙ και ΣΙ, βάζουμε άλλο ενα για τις ΣΟΛ και ΡΕ όπως εδώ:

 

PC065629.jpg

 

 

Για τη Les Paul (και γενικότερα για προβλήματα σταθερότητας κουρδίσματος) πρώτα κοιτάμε:

 

1) Τα κλειδιά να μην είναι πολύ χαλαρά ή σφιχτά (τυπικά ρυθμίζεται από μια βίδα στο πλάι)

2) Να έχουμε τυλίξει σωστά τις χορδές πάνω στα κλειδιά (δηλαδή να μην έχουμε τη μια στροφή πάνω στην άλλη σα μακαρόνια και στις τυλιχτές χορδές να έχουμε ελάχιστα τυλίγματα (1-3).

3) Καμιά φορά οι χορδές σκαλώνουν στο nut. Ενας εύκολος τρόπος να το αποφύγουμε αυτό είναι να βάζουμε λίγο light machine oil ή γράφουμε λίγο με ενα μολύβι στα αυλάκια του nut για να γλυστράει πιο εύκολα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημενη χορδη: Σολ...bends....mid-range....tapping...πολλα πραγματα...

Α-γαπημενη: Σι...δεν εχει πολυ χαρακτηρα..(μπορει να λεω μπουρδες...αλλα ετσι μου φαινεται...) ;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κοιτάζω με λαγνεία την σολ, καθώς παραπέμπει σε σέξυ γυναικείο εσώρουχο  (βλέπε "G string").

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου