Προς το περιεχόμενο

Οι χορδες μου σκουριαζουν πολυ γρηγορα...


zakky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος πουλάει ένα πεντάρι μπάσο SQUIER DELUXE JAZZ BASS V, και είχε την καλοσύνη να μου το στείλει για ένα τέστ πρίν το αγοράσω. Λοιπόν υπάρχει το εξής θέμα. Το όργανο φοράει μαγνήτες μονούς σε συνδεσμολογία με blend pot. Όταν λοιπόν το balance είναι ακριβώς στην μέση, εμφανίζεται μια μεγάλη πτώση στην ένταση ( output ) και απώλεια των χαμηλών. Σάν ο ήχος να αδειάζει και να γίνεται πριμομεσαίος. Μου φαίνεται σάν να έρχονται οι μαγνήτες εκτός φάσης σε εκείνο το  σημείο. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή κάποια ιδέα πώς να λύσω το θέμα πρίν το επιστρέψω στον ιδιοκτήτη του? Σε φόρα του εξωτερικού μου λένε ότι χρειάζονται αλλαγή τα ηλεκτρονικά του.  :-\

Το μπάσο είναι active.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.drumstore.gr/productsdesc.php?id=143...μολις τσεκαρα αυτο στο www.drumstore.gr ...λεω να το παρω οοοοταν εχω τα φραγκα...το χει παρει κανενας και ξερει αν αξιζει?καθε απαντηση ειναι ευπροσδεκτη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταιριαζει pickguard fender σε μια behringer iaxe? κοιταζα προσεκτικα τη φοτο και το pickguard που εχει η iaxe και αποτι ειδα οι περισσοτερες τρυπες ταιριαζαν.. ξερει κανεις, μην δοσω τσαμπα 50 Ε. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο πεταλι στην αγορα το οποιο να αλλαζει το tuning real time?

Πχ ειμαι κλασσικα κουρδισμενος και θελω με το πατημα να ειμαι στο G open ή D ή whatever. Δε θα με χαλουσε και το τρανσπορτο(που λογικα θα παιζει αν παιζει τετοιο πεταλι)

Σας ευχαριστω!

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να συνδεσω την tonelab st με το pc (windows xp)...μου ζηταει drivers...κατεβασα απο το site της Vox αυτους τους drivers ToneLab Librarian V1.1.2 & ASIO/USB Driver V1.1.0 For PC: Windows XP, Vista¨

Συνδεω το Usb και δεν βλεπει τους drivers...

Kανω κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθως ερχονται χριστουγεννα ερχεται και η διαθεση για αλλαγες και αγορες.Θα ηθελα τα φωτα σας για αγορα μαγνητων humbuckers για τν les paul μου μοντελο epiphone les paul standar lefthanded.Με ενδιαφερουν μαγνητες καταλληλοι για blues,classic/hard rock και stoner.Budjet εως 200 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο καιρό σε κάποιο θέμα είχα γράψει ότι αφού με ότι κιθάρα και να παίξω έχω ''σχεδόν'' το ίδιο ήχο, για να ικανοποιήσω το G.A.S. μου αγοράζω εκείνα που κατά κύριο λόγο μου αρέσουν στο μάτι.

Αφορμή γι' αυτό το θέμα είναι ένα άρθρο που διάβασα στη Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, για το τι τελικά είναι αυτό που κάνει τα βιολιά του Αντόνιο Στραντιβάρι να έχουν αυτόν τον υπέροχο ήχο. Σύμφωνα με μελέτη που έγινε για το αν τελικά το βερνίκι ήταν το μυστικό, αποδείχτηκε ότι επρόκειτο για απλούστατη συνταγή, που διέφερε ελάχιστα από εκείνη που χρησιμοποιούσαν οι λοιποί κρεμονέζοι κατασκευαστές εγχόρδων. Ο Ζαν-Φιλίπ Εκάρντ χημικός του Musee de la Musique στο Παρίσι λέει ότι "ο Στραντιβάρι αντιμετώπιζε την επικάλυψη των οργάνων του σα ζωγράφος. Τα συστατικά είναι απλά, επομένως το μυστικό ήταν στα χέρια και τα μάτια του".

Και καταλήγει λέγοντας "Ίσως όταν ένας μουσικός κρατά στα χέρια του ένα πανέμορφο όργανο παίζει καλύτερα. Ίσως αυτό να είναι το μυστικό".

Εσείς τι λέτε?

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πιστεύω οτι θα έχει ενδιαφέρον(μιας και λείπει αυτό το θέμα σ΄αυτή την κατηγορία)να δούμε με τι ηχητικά κονσόλες τελικούς μονιτορς κ.α.

καλύπτουμε τις απαιτήσεις του οποιουδήποτε live(από μικρά clubs μέχρι....).

    να ξεκινήσω πρώτος....

DYNACORD powermate 1000

4 EV SX 300 12"

4 Monitor αυτοενισχ. 12"(πανε για αλλαγή σε παθ.+τελικους)

sub ή πιο καλά ηχεία later

 

ok σειρά σας..............

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου