Προς το περιεχόμενο

Avatar - η ταινία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

... οπου εκει η συνεχης προσπαθεια κ απολυτη συγκεντρωση του ηθοποιου για 2-2.5 ωρες ειναι το κατι αλλο

άσε...έτσι όπως τον κόβω...η συγκέντρωση του Νίκου δεν θα είναι απόλυτη για 2-2.5 ωρες

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νικ, ευτυχως υπαρχουν ακομη λαμπρες εξαιρεσεις ! Αν θες μπορω να σε στειλω σε μια απο αυτες (με μια προσκληση δωρο...)

... οπου εκει η συνεχης προσπαθεια κ απολυτη συγκεντρωση του ηθοποιου για 2-2.5 ωρες ειναι το κατι αλλο

 

ευχαριστως μακαρι να δω κατι που θα με ενθουσιασει (οπως οταν ειχα δει στο σινεμα το "Σπιρτοκουτο" π.χ.) & θα με εκπληξει ευχαριστα... ;)

 

 

άσε...έτσι όπως τον κόβω...η συγκέντρωση του Νίκου δεν θα είναι απόλυτη για 2-2.5 ωρες

 

κακιες... ;D ;D αλλα τι περιμενεις απο ανθρωπο που δεν εχει παει στη Πεγκυ Ζηνα? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα γενικα κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτα τα εργα δεν θα επρεπε γενικα να παιζονται καθολου....μια και δεν υπαρχουν πλεον ουτε οι αναλογοι ηθοποιοι ,ουτε οι αναλογοι σκηνοθετες (αν και ετσι κι αλλοιως απο τη στιγμη που ουδεμια σχεση εχουν με τον τροπο που παιζονταν στην αρχαιοτητα,βλ.γυναικες ηθοποιοι κτλ, καλο ειναι να μη παιζονται καθολου....ετσι πως παιζονται μου θυμιζουν συμφωνια του...Μπετοβεν παιγμενη απο punk συγκροτημα.. ;D)

Συμφωνω... Εξαλλου ,  χωρις να ειμαι απολυτος σε αυτο που θα πω γιατι δεν εχω ασχοληθει προσφατως, η ενασχοληση με την αρχαια τραγωδια, αν και σε θεωρητικο επιπεδο ηταν γεγονος απο την αναγεννηση ακομη, στο δυτικο πολιτισμο, στην Ελλαδα ουσιαστικα επανήλθε  με τον νεοελληνικο διαφωτισμο. Στην ουσια δηλαδη χρησιμοποιηθηκε ως ενα ακομη στοιχειο "ενισχυσης" της "ταυτοτητας" των ελληνων, στα χρονια πριν την επανασταση αλλα και κατόπιν...

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Ελλαδα ουσιαστικα επανήλθε  με τον νεοελληνικο διαφωτισμο.

 

ο οποιος ηρθε απο τη.... Δυση ;D και ουσιαστικα πρεσβευει...δυτικες αξιες (οχι πως κατι τετοιο ειναι κακο βεβαια ...)

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οποιος ηρθε απο τη.... Δυση ;D και ουσιαστικα πρεσβευει...δυτικες αξιες (οχι πως κατι τετοιο ειναι κακο βεβαια ...)

Μα ναι! Αυτα ηξεραν οι "πατερες του εθνους", αυτα εμπιστευτηκαν...

Απο την αλλη ειναι ετοιμο υλικο που σαλευει, η τραγωδια, οποτε γιατι να μην καλυψεις την ανικανοτητα σου να παραγεις νεο ενδιαφερον εργο, με ενα διαρκες tribute σε αυτους που καποτε ηταν μαγκες?

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως η αναβιωση των "αρχαιοκλασσικων αξιων" ηταν ο μονος τροπος να "παρει" γρηγορα και χωρις πολυ κοπο μια ισχυρη εθνικη ταυτοτητα ενα νεοσυστατο κρατος οπως η Ελλαδα οπου επικρατουσε το "λίθοι, πλίνθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμμένα". .

 

ρε...που μας οδηγει η κουβεντα...  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

ετσι κι αλλοιως,και ας ακουγεται ιεροσυλο,η θεματολογια τους δεν αφορα κανεναν πια....μπορει να εχουν τεραστια καλλιτεχνικη & ιστορικη αξια αλλα τεχνη χωρις κοινωνικο "αντικρισμα" ειναι απλα....μουσειακη τεχνη...(το ιδιο ακριβως νοιωθω και για τις περισσοτερες "κλασσικες" τεχνες και την κατα τα αλλα υπεροχη κλασσικη μουσικη ειναι δηλ. οντως πανεμορφες & με τεραστια αξια  αλλα δεν νοιωθω οτι με αφορουν)

 

Συγνώμη κύριοι αλλά το να μην παίζονται αυτά τα έργα είναι απολυταρχική δήλωση και δεν νομίζω ότι νομιμοποιούμεθα να δηλώσουμε κάτι σχετικό. Τι ακριβώς μας δίνει αυτό το δικαίωμα; Αυτό, συγγνώμη, δεν το καταλαβαίνω…

Πέραν τούτου θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω κάθετα αναφορικά με την διαχρονικότητα των μηνυμάτων των δραματικών δημιουργών της αρχαιότητας. Το έργο τους είναι κλασσικό για τον απλούστατο λόγο ότι τα μηνύματα τους είναι πάντα επίκαιρα καθώς πραγματεύονται  καταστάσεις της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης- που από την αρχαιότητα ως τις ημέρες μας παραμένει  αναλλοίωτη. Και εκεί είναι και ένας βασικός λόγος που πρέπει να παρουσιάζονται εκ νέου στο ακροατήριο: Ο διδακτικός/(εκ) παιδευτικός…

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο, σχημα λογου ειναι το "να μην παιζονται" ,δεν εννοουσα οτι πρεπει να..απαγορευτουν  :),αλλωστε υπαρχουν χιλιαδες ανθρωποι που λατρευουν αυτου του ειδους τις παραστασεις (δεν μπορω να πιστεψω οτι 10.000 ανθρωποι τραβιουνται στα κατσαβραχα και πληρωνουν μια περιουσια μονο και μονο "για να τους δουνε")

 

απλα την προσωπικη μου αποψη εκθετω.. ;)  

 

Το έργο τους είναι κλασσικό για τον απλούστατο λόγο ότι τα μηνύματα τους είναι πάντα επίκαιρα καθώς πραγματεύονται  καταστάσεις της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης

 

σαφως αλλα απο την στιγμη που ΟΛΟΙ (συμπεριλαμβανομενου και του Σαιξπηρ) οι θεατρικοι συγγραφεις ουσιαστικα τα εχουν ΚΑΤΑΚΛΕΨΕΙ..αυτα κλασσικα εργα  ;D τα εχουμε παρει αυτα τα μυνηματα ...χιλιαδες φορες.. ;D (απλα απο...δευτερο χερι....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως η ένωση που έκαναν οι ιθαγενείς με τα ζώα μέσω του "καλωδίου" που είχαν στα μαλλιά τους μου θύμισε USB.

 

Αυτό λέγαμε με έναν φίλο μου που το βλέπαμε μαζί.  ;D

Πάντως πιστεύω πως και μόνο για την εμπειρία του 3D αξίζει να την δεις την ταινία. Αλλά να ρωτήσω κάτι. Στο odeon εδώ τα γυαλιά τα νοικιάζεις, σε αντίθεση με το Village που είχα δει παλαιότερα που σου έδιναν συσκευασμένα μιας χρήσης. Εσάς σας ενόχλησε/θα σας ενοχλούσε αυτό?

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εχεις δικιο, σχημα λογου ειναι το "να μην παιζονται" ,δεν εννοουσα οτι πρεπει να..απαγορευτουν  :),αλλωστε υπαρχουν χιλιαδες ανθρωποι που λατρευουν αυτου του ειδους τις παραστασεις (δεν μπορω να πιστεψω οτι 10.000 ανθρωποι τραβιουνται στα κατσαβραχα και πληρωνουν μια περιουσια μονο και μονο "για να τους δουνε")

 

απλα την προσωπικη μου αποψη εκθετω.. ;)  

 

Αυτό είναι σαφές, όλοι τις απόψεις μας εκθέτουμε και γνωρίζεις το ρητό περί απόψεων… χε,χε, Πάντως υπάρχουν και πολλοί κοσμικοί «μαϊντανοί» που ανεβαίνουν στο κατσάβραχο μόνο και μόνο για να δουν τις φάτσες τους στις κοσμικές στήλες….

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου