Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Pickup ακουστικής?


markellos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, θα ήθελα κάποιες γνώμες για κάποιο σύστημα pickup για ακουστική κιθάρα. Ο στόχος είναι να περνώ την ακουστική με όσο φυσικότερο ήχο γίνεται όπου και ο λόγος για το pickup (Όχι σκέτο, σε συνδιασμό με μικρόφωνα). Ενημερώνω ότι δεν είμαι κιθαροplayer, πληκτράς είμαι που απλά τα καταφέρνω να γράφω κάποια ακκόρντα/strumming.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει (όπως και όλους φαντάζομαι) είναι η φυσικότητα του ήχου.

(Γενικά ψωνίζω από θωμά...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ενδιαφέρει (όπως και όλους φαντάζομαι) είναι η φυσικότητα του ήχου.

χαχα, αν είναι ήταν έτσι δε θα είχε γεμίσει ο κόσμος μαγνήτες savvas  ;D

 

 

για λαιβ ή για ηχογράφηση; για το δεύτερο αν έχεις καλα μικροφωνα και ξερεις να τα χρησιμοποιείς είσαι οκ, για το πρώτο έχεις πολλές επιλογές

 

ρίξε ένα μάτι εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=226

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχογράφηση, σχεδόν αποκλειστικά. Η αρχική σκέψη ήταν να συνδιάσω τους ήχους από τα μικρόφωνα... Απο μικρόφωνα έχω στη διάθεσή μου τα εξής: Κ2 Rode (tube), ΝΤ1a Rode, Octava MK012, Shure Beta58, Rode NTG-3 (ΗyperCardioid shotgun, να μην το δοκιμάσω?? :) Καθώς και ένα omni μικρού διαφράγματος για room correction που κονόμησα μαζί με το ARC (δεν κάνω πλάκα, αν και το δίνουν για άλλη δουλειά με έχει εντυπωσιάσει σε ηχογράφηση)...

 

Τι στήσιμο (για ηχογράφηση!) θα προτείνατε βασει αυτών?

Για το πουράκι του ARC να μην ακούσω πρόταση, νομίζω καταλαβα τι σκέφτεστε και θα σας πω αχρείους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου