Προς το περιεχόμενο

Αγορά Marshall Tube Head - Βοηθεια?


itasoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

 

Λοιπον αποφασισα να μαζεψω χρηματα για να αγορασω μια κεφαλη Marshall (all-tube) και φυσικα και αντιστοιχη καμπινα. Ειλικρινα θελω να αντιμετωπισετε τις αποριες και τα ερωτηματα μου με σοβαροτητα μιας και η συγκεκριμενη ενεργεια σημαινει πολλα για μενα.

 

Καταρχην αυτη την στιγμη εχω ενα Blackheart Little Giant Stack απο το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Οπως γνωριζετε εχει ενα μονο καναλι και για τα γκαζια χρησιμοποιω πεταλια. Δεν μπορω να πω οτι ειμαι 100% ευχαριστημενος μιας και ειμαι απο εκεινους που γουσταρω κατι σε ηχο Slash. Τι να κανουμε! Εχω ενα κολλημα...

 

Το θεμα ειναι οτι θελω να φυγω απο την λογικη των πεταλιων και να χρησιμοποιω την παραμορφωση του Marshall. Εχω σταμπαρει καποια μοντελα, JVM205, DSL50 και 2266 Vintage Modern. Καπου εχω μπερδευτει και δεν ξερω ποιο απο αυτα θα ταιριαζε για Guns n' Roses. Εχω ομως και πιο σημαντικα ερωτηματα...

 

1. Δεν εχω μπαντα, οποτε παιζω σπιτι μου. Αξιζει λοιπον ενας τετοιος ενισχυτης για home use? Και ποιο συγκεκριμενα, τετοιοι ενισχυτες αποδιδουν εξισου καλα σε χαμηλα volume ή θα απογοητευτω? Η ερωτηση αυτη αφορα κυριως τα γκαζια. Φανταζομαι οτι πανω απο το 2 σπιτι δεν θα αντεχεται.

 

2. Εχω δει και καποια μοντελα σε μικροτερα watt οπως τον Haze15. Σιγουρα για home use ταιριαζει περισσοτερο αλλα το θεμα ειναι αν η ποιοτητα του ηχου θα ειναι αυτο που ψαχνω. Και δεν ξερω αν τα γκαζια του συγκεκριμενου ειναι αρκετα (δεν μιλαω για ενταση αλλα για βαθμο παραμορφωσης-saturation).

 

3. Καποιος θα πει οτι υπαρχει και η επιλογη του combo αλλα δεν ξερω...αφου θα παρω που θα παρω, ας κανω μια αγορα που να ειναι εφορου ζωης. Αλλωστε τα watt και εκει το ιδιο ειναι. (και μην μου πειτε για  Marshall Class 5 γιατι θα ξερασω).

 

4. Θα μου προτεινατε μηπως κατι απο την σειρα AVT της Marshall ή δεν αξιζει?

 

Παιδια αν μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες θα το εκτιμουσα. Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι θελω ποιοτητα στο ηχο και οχι συμβιβασμους. Δεν ξερω ομως αν στο σπιτι αυτη η ποιοτητα θα ειναι αξιοποιησιμη ή οχι.

 

Εκανα ενα τηλεφωνο στον Καγμακη αλλα δυστηχως κεφαλες φερνει μονο κατα παραγγελια οποτε δεν υπαρχει η δυνατοτητα δοκιμης.

 

Κατι τελευταιο που θα ηθελα να ρωτησω για τον 2266 VM... καθαρα εχει ή οχι? Αν δεν κανω λαθος αυτα ρυθμιζονται απο το body και detail στο preamp section. Τελος για τον JVM205 εχω ακουσει πολυ καλα λογια και οτι εχει αν καταπληκτικο footswitch.

 

Πανω απο ολα αυτα ομως συνεχιζει να πλαναται το ερωτημα αν τετοιου βεληνεκους ενισχυτες αποδιδουν εξισου καλα στα βρωμικα σε χαμηλα volume.

 

Παντως τoν Blackheart θα τον κρατησω. Εχει απιστευτα καθαρο ηχο και ειναι οτι πρεπει για bluesosituations!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα καταρχας και καλη τυχη στην αναζητηση σου.

Γιατι ομως διαχωριζεις εναν combo ενισχυτη απο κεφαλη καμπινα?

Και ο combo ενισχυτης, αν ειναι ποιοτικος, μια χαρα εφ ορου ζωης θα κρατησει.

Κανενας που παιρνει κεφαλη δεν το κανει για λογους αξιοπιστιας. Ο μονος λογος για να παρεις κεφαλη ειναι αν κανεις συχνα live και δε θες να κουβαλας κανενα θηριο combo καθε Σ/Κ...

 

Παμε παρακατω τωρα. Ο ηχος του Slash ειναι απο τους πολυ ωραιους ηχους που εχουν γραφτει με LP και Marshall. Straight forward, χωρις πολλα εφε και τετοια. Αρα και πιο ευκολα προσεγγισιμος απο τιποτα Gilmour, Hendrix κτλ...

 

Απο Marshall προσφατα (ωστε να εχω καλυτερη αποψη) εχω δοκιμασει: TSL-60, DSL-50 (και κεφαλη και κομπο), JTM, JCM-900.

 

Απο ολους αυτους μου αρεσε λιγοτερο ο TSL. Κακο καθαρο καναλι και γενικα πιο ''μουντος'' απο το μικροτερο της σειρας, τον DSL ο οποιος ειναι μια χαρα για αυτο που θες.

 

Πηγαινε λοιπον να τον δοκιμασεις σιγουρα καθως ειναι μεν σε τριψηφιο ποσο (σε αντιθεση με πολλους απο τους αλλους που ψαχνεις), υπαρχει δε σε πολλα μαγαζια.

 

Και μην κολλας σε κεφαλη καμπινα...Εφοσον θα το εχεις σπιτι δε θα εχεις προβλημα. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο Marshall προσφατα (ωστε να εχω καλυτερη αποψη) εχω δοκιμασει: TSL-60, DSL-50 (και κεφαλη και κομπο), JTM, JCM-900.

 

Απο ολους αυτους μου αρεσε λιγοτερο ο TSL. Κακο καθαρο καναλι και γενικα πιο ''μουντος'' απο το μικροτερο της σειρας, τον DSL ο οποιος ειναι μια χαρα για αυτο που θες.

 

 

Αυτο το εχω ακουσει για τον TSL. Αντιθετως για τον DSL εχω ακουσει μονο θετικα σχολια. Ευχαριστω. Οσο αυτο που ειχες πει για το combo δεν εχεις αδικο. Απλα το θεμα κεφαλης-καμπινας ειναι πιο ευλικτο απο την αποψη οτι μπορεις να συνδιασεις την κεφαλη με οποια καμπινα γουσταρεις. Ας πουμε, βρηκα στο youtube ενα βιντεο

 

 

οπου ενας τυπας δοκιμαζει εναν 2266 με διαφορες καμπινες και βλεπεις ξεκαθαρα διαφορες στον ηχο. Ισως ενα απο τα πιο κατατοπιστικα βιντεο εκει εξω για το ποσο διαφορα μπορει να κανει το ηχειο σου. Θα μου πεις ολα γινονται, και στο combo αλλαζεις ηχεια.... ??? αρα...  ::) τελικα ολα αυτοαναιρουνται  :o ... και αντε παλι απο την αρχη...  :(  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αν το θετεις ετσι εχεις ενα δικιο. ;)

Απλα να περιμενεις μια διαφορα της ταξης των 300-500 ευρω (αναλογα το τι καμπινα θα αγορασεις 1x12, 2x12 etc...) σε σχεση με το ιδιο μοντελο σε combo μορφη.

Οχι ευκαταφρονητο ποσο...

Αρκετους Marshall εχει παρει το ματι μου στο Guitar Store στα Εξαρχεια. Αν θυμαμαι καλα υπηρχε και ενας vintage modern. Και JVM.

DSL-50 εχω δει στον Καγμακη. Γενικα Marshall βρισκεις παντου.

Καλο ειναι να πας μια βολτα στα μαγαζια, θα σου λυθουν οι περισσοτερες αποριες.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το εχω ακουσει για τον TSL. Αντιθετως για τον DSL εχω ακουσει μονο θετικα σχολια. Ευχαριστω. Οσο αυτο που ειχες πει για το combo δεν εχεις αδικο. Απλα το θεμα κεφαλης-καμπινας ειναι πιο ευλικτο απο την αποψη οτι μπορεις να συνδιασεις την κεφαλη με οποια καμπινα γουσταρεις. Ας πουμε, βρηκα στο youtube ενα βιντεο

 

 

οπου ενας τυπας δοκιμαζει εναν 2266 με διαφορες καμπινες και βλεπεις ξεκαθαρα διαφορες στον ηχο. Ισως ενα απο τα πιο κατατοπιστικα βιντεο εκει εξω για το ποσο διαφορα μπορει να κανει το ηχειο σου. Θα μου πεις ολα γινονται, και στο combo αλλαζεις ηχεια.... ??? αρα...  ::) τελικα ολα αυτοαναιρουνται  :o ... και αντε παλι απο την αρχη...  :(  ;D

 

ψήφος και από εμένα σε κεφαλή

1.συνδιάζεις με ότι καμπίνα θες

2.με κάποιο τρόπο κουβαλιέται.....και σου μιλάω σα καμμένος από λαμπάτο κομπο που με πολύ μεγάλη δυσκολία μεταφέρεται...

 

πάντως οι DSL είναι πολύ διαδεδομένα μοντέλα και υπάρχουν και σε προβάδικα για να τους τσεκάρεις .. ακόμα και αν δεν είναι στη καλύτερη δυνατή κατάσταση.

 

επίσης ενισχυτές που χρησιμοποιούν ονόματα σαν αυτό που αναφέρεις παίζει να έχουν υπόστει και 1000% βελτιστοποιήσεις ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τις μεχρι τωρα συμβουλες σας. χθες τσεκαρα ενα βιντεο ομως στο youtube (το οποιο και ακολουθει) το οποιο συγκρινει ενα bugera 1990 με ενα jcm900 και ακουγονται κατα 95% το ιδιο μην σας πω ακριβως το ιδιο.

 

εχω ακουσει ειναι η αληθεια κακα λογια για τους bugera αλλα ο συγκεκριμενος φαινεται να γαμ*** και να δερνει. μηπως τελικα μια τετοια επιλογη κεφαλης για home use με μια αξιοπρεπεστατη κεφαλη, που σαν πακετο βγαινει αρκετα φθηνα, να ειναι και η καλυτερη επιλογη για σπιτοκαταστασεις? φανταστειστε την συγκεκριμενη κεφαλη σε μια MARSHALL 2X12 1936V ή μια 2Χ12 1922. Νομιζω οτι θα τα σπαγε.

 

Αληθεια ποσο γκαντεμης μπορει να ειναι καποιος ωστε να παρει μια bugera κεφαλη, να την παιζει σπιτι και να του βγει σκαρτη? Παλιοτερα για παραδειγμα που ειχα κατι πολυ φθηνα πεταλια ποτε κανενα δεν επαθε τιποτα. Παντως η 1990 της bugera τα σπαει. Αν δω τελικα οτι βαριεμαι να περιμενω τοσο πολυ για ενα jvm ή dsl τοτε ισως την κανω την κινηση.

 

Εσεις τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω για τον Bugera, να σου πω μόνο πως ο Vintage Modern έχει σχεδόν ανύπαρκτα καθαρά, αν και δεν είναι ανάγκη τόσο να γκρεμίσεις το σπίτι για να τον χαρείς. Μην ξεχνάς όμως πως είναι 50 βατ, και 50 βατ όπως και να το κάνουμε δεν είναι για σπίτι. Bρες μπάντα γρήγορα και ξεκίνα τα λάιβ... Ακόμη, ο JVM και ο DSL είναι πολύ πιο ευέλικτοι, ενώ ο Vintage Modern ειδικεύεται στο crunch και distortion ροκ κατευθυνσης (o ίδιος ο Slash που σε ενδιαφέρει χρησιμοποιεί τον 100ρη, αν δεν απατώμαι).

 

Για σπίτι είναι κάπως καλύτεροι αυτοί - αν και η αστυνομία θα ενδιαφερθεί σίγουρα - αλλά ανεβαίνουμε λίγο σε μπάτζετ:

http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=1974X

http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=2061X

Είναι επίσης και απείρως καλύτεροι ηχητικά kate me.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσεις τι λετε?

 

Δεν είναι το ίδιο με το να πάρεις ένα φθηνό πετάλι, αφού η Bugera είχε θεμα με την αξιοπιστία σε αρκετά μοντέλα της, σε σημείο αντιπρόσωποι (και στην Ελλάδα) να σταματήσουν να φέρνουν από τα συνεχή πήγαινε-έλα μηχανημάτων σε service.

 

Η εταιρία βέβαια εδώ και αρκετό καιρό τονίζει ότι αυτά τα προβλήματα ανήκουν στο παρελθόν. Έχω αγοράσει έναν Bugera 333xl πριν λιγότερο από μια βδομάδα και προς το παρόν no prob, για στάνταρ βέβαια θα σου ξαναπώ σε ....καναδυό χρόνια!  ;D

 

Γενικότερα αν σκέφτεσαι τα χρήματα, μπορείς να βρείς πολύ καλές/φθηνές περιπτώσεις Marshall μέσω Internet (ebay) αν και θα σου πρότεινα να μην πάρεις κεφάλη που δεν έχεις προσωπική γνώμη για το πως ακούγεται.

 

Cheers!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου