Προς το περιεχόμενο

ποια η γνωμη σας για το basswood ???


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μην πίνετε πάντως πολύ ρε παιδιά,πληρώνετε που πληρώνετε τα ξύλα που αγαπάτε...

είναι εποχές αυτές για έξοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλημερα παιδια...

 

το basswood εχω δει οτι το βαζουν σε πολυ φτηνες κιθαρες των 200 ευρω αλλα και σε πολυ ακριβες των 2500 ευρω... μπρειτε να μου πειτε τελικα αν ειναι καλο ξυλο ?? δηλαδη στην σκεψη μου να παρω μια ibanez προτιμοτερο ειναι να παρω καποια με μαονι η basswood... παιζω λιγο απ ολα... ροκ , μεταλ , καθαρα κοματια κτλ...

 

μία χαρά ξύλο είναι...

από το site του anderson:

 

"Pronounced bass like the fish. This wood gained popularity in the 80s and for a time was probably the most used wood for locking tremolo guitars. It is very light weight and produces a fairly even and full mid-range response throughout the entire band width. Many people feel it is extremely well matched with humbucking pickups because it produces a lot of the same frequencies that humbuckers easily reproduce. This is not to say that single coil tones aren't great as well. Toward the end of the late 80s, a few other species of woods were mistakenly thought to be basswood and this seemed to lead to a decline in basswood's popularity. However, true basswood does produce a very pleasing midrange tone "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην πίνετε πάντως πολύ ρε παιδιά,πληρώνετε που πληρώνετε τα ξύλα που αγαπάτε...

είναι εποχές αυτές για έξοδα?

 

Η φτώχεια θέλει καλοπέραση  ;)

 

(Μια ελληνική παροιμία που ποτέ μου δεν πολυκατάλαβα. Αλλά δείχνει και την εγγενή παράνοια της φυλής)

 

Α, παρεμπιπτόντως. To basswood είναι μια χαρά ξύλο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ξύλο έπαιζε τόσο σημαντικό ρόλο φίλε μου λες να έβαζαν το ίδιο σε κιθάρες των 200 και 2.000 ευρώ;

 

πρεπει να εισαι ο πρωτος που λεει οτι το ξυλο στην ηλεκτρικη δε βαραει κανενα ρολο.περισσοτερο μου αρεσει και το υφακι σου λες και ειπες κατι το γνωστο που ενας δεν το ξερει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

οχι πάλι ρε γαμώτο ........   :-\

Και τώρα θα αρχίσει το γνωστό… πανηγύρι περί της συμβολής των ξύλων στον ήχο των οργάνων…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να εισαι ο πρωτος που λεει οτι το ξυλο στην ηλεκτρικη δε βαραει κανενα ρολο.περισσοτερο μου αρεσει και το υφακι σου λες και ειπες κατι το γνωστο που ενας δεν το ξερει!

 

Πρέπει να είσαι νέος στο φόρουμ... Α, ναι, είσαι...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι πάλι ρε γαμώτο ........   :-\

Φίλος, καλά ήσουν στο άλλο θέμα με τις λάμπες...τι δουλειά έχεις (και) εδώ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα θα αρχίσει το γνωστό… πανηγύρι περί της συμβολής των ξύλων στον ήχο των οργάνων…

Σιγά μην ασχοληθούμε με αυτό, εδώ πήγε ο bloody στον Metheny και δεν λέει κουβέντα...μας κρατάει στην αγωνία!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σιγά μην ασχοληθούμε με αυτό, εδώ πήγε ο bloody στον Metheny και δεν λέει κουβέντα...μας κρατάει στην αγωνία!!!!!!

Έφερε τίποτα να δούμε; Πως του φάνηκε, ήταν της προκοπής ή μάπα το καρπούζι;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου