Προς το περιεχόμενο

ποια η γνωμη σας για το basswood ???


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδια...

 

το basswood εχω δει οτι το βαζουν σε πολυ φτηνες κιθαρες των 200 ευρω αλλα και σε πολυ ακριβες των 2500 ευρω... μπρειτε να μου πειτε τελικα αν ειναι καλο ξυλο ?? δηλαδη στην σκεψη μου να παρω μια ibanez προτιμοτερο ειναι να παρω καποια με μαονι η basswood... παιζω λιγο απ ολα... ροκ , μεταλ , καθαρα κοματια κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το basswood εχω δει οτι το βαζουν σε πολυ φτηνες κιθαρες των 200 ευρω αλλα και σε πολυ ακριβες των 2500 ευρω... μπρειτε να μου πειτε τελικα αν ειναι καλο ξυλο ??

Νομίζω, απαντάς μόνος σου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ξύλο έπαιζε τόσο σημαντικό ρόλο φίλε μου λες να έβαζαν το ίδιο σε κιθάρες των 200 και 2.000 ευρώ;

raco Dormiens Nunquam Tittilandus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, απαντάς μόνος σου...

 

+1

Το basswood είναι το φλαμούρι από το οποίο κατασκευάζονται ακουστικά μουσικά όργανα για δεκαετίες!Είναι πιο φτηνό από τα "ειδικά" μαόνι-σκλήθρο(alder)-δεσποτάκι(ash)-παλλίσανδρο(rosewood)-έβενο κ.τ.λ, αλλά από την άλλη δεν έχω πετύχει παραδοσιακό ακουστικό όργανο φτιαγμένο από τα "ειδικά" ακριβά ξύλα. ;) Αν πιστεύεις στις επιδράσεις του ξύλου στον ηλεκτρικό ήχο, γνώμη μου είναι ότι μπορείς να δοκιμάσεις άφοβα το basswood, ειδικά σε πιο ακριβά όργανα που ενδεχομένως θα σου εξασφαλίσουν ποιοτικότερη κατασκευή,φίνις,σεταπ κ.τ.λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το basswood δεν θεωρείται ξύλο σούπερ ουάοοο και όπως σωστά είπες το χρησιμοποιούν σε πιο φτηνά όργανα. Όμως επειδή αναφέρεις τις Ibanez, έχω ακούσει αρκετές με basswood που παίζουν μια χαρά: Δεν έχουν «εξάρσεις» αναφορικά με τον τόνο τους,  δεν «χρωματίζουν» ή τονίζουν κάποιες συχνότητες, έχουν έναν ουδέτερο ήχο, αλλά είναι στον «μέσο όρο». Το basswood δεν δίνει χαρακτήρα στο όργανο, το οποίο για κάποιους είναι μειονέκτημα, αλλά για άλλους πλεονέκτημα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο χαρακτηριστικα του basswood τα οποια πρεπει να εχεις υπ'οψιν  σου ειναι οτι προκειται για σχετικα "μαλακο" και "ασχημο" ξυλο. Ειδικα το δευτερο χαρακτηριστικο εξηγει γιατι απανταται σε φτηνες κιθαρες, αφου δεν ενδεικνυται για οτιδηποτε αλλο εκτος απο solid finish.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πιο σημαντικό είναι το ότι είναι μαλακό. Το κοιτάς και φεύγει κομμάτι. Να φανταστείς από την Ibanez Prestige μου έφυγε φλίδα όταν η κιθάρα βρήκε σχετικά ελαφρά - μη φανταστείς κανα σοβαρό χτύπημα - στο λάστιχο της βάσης...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου