Προς το περιεχόμενο

επιλογη κιθαρας


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλέον δεν πιστεύω ότι οι κιθάρες που είναι made in usa είναι οι κιθάρες εγκύηση.....μια ltd horizon που έχω δοκιμάσει μάρεσε περισσότερο απο την αντίστοιχη της esp! Επίσης και έχω κάνει σύγκρηση fender MIM (παίζει με αυτή ο κιθαρίστας της μπάντας μου) και μου άρεσε και σαν ήχο και σαν feeling από μια fender stratocaster deluxe 50th anniversary! Βέβαια βάσει της εμπειρίας μου, τα μπράτσα των jackson pro series είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει μέχρι στιγμής  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κορεατικο οργανο.

 

Πουλανε παρα πολυ τα Skyline. Τα Αμερικανικα Lakland εχουν περιπου τα διπλασια λεφτα. Τα κορεατικα Lakland ομως ειναι αντιστοιχης ποιοτητας με πολλα MIA μπασα σε αυτα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πιστεύω ότι περισσότερο βοηθάει παρά αποσυντονίζει. Άλλα αποσυντονίζουν αλλά τέλος πάντων...  ;D

 

Πάντως αυτό που λες πιστεύω στη συγκεκριμένη περίπτωση τείνει περισσότερο στο ακριβά exports vs φθηνά/μέτρια USA αν το καλοσκεφτείς. Μια ακριβή schecter π.χ. τη βρίσκεις αρκετά φθηνότερα από μια San Dimas ή μια Fender std MIA. Βέβαια κάπου εκεί είναι και η MIJ Ibanez, καθώς και οι Γερμανικές Framus, οπότε γενικώς περιπλέκεται αρκετά το θέμα... Φυσικά δεν αρχίζω καν τα περί MIM vs MIA vs Indonesia vs MIK κλπ κλπ κλπ!  :-X

 

Και πάλι, δεν υπερασπίζομαι καμμία απολύτως μεριά, και προσωπικά κατά 95% θα προτιμούσα κάποιο MIA ή MIJ όργανο, απλα να μην αδικούμε εντελώς και τα υπόλοιπα όργανα!  :)

 

 

Πλέον δεν πιστεύω ότι οι κιθάρες που είναι made in usa είναι οι κιθάρες εγκύηση.....μια ltd horizon που έχω δοκιμάσει μάρεσε περισσότερο απο την αντίστοιχη της esp! Επίσης και έχω κάνει σύγκρηση fender MIM (παίζει με αυτή ο κιθαρίστας της μπάντας μου) και μου άρεσε και σαν ήχο και σαν feeling από μια fender stratocaster deluxe 50th anniversary! Βέβαια βάσει της εμπειρίας μου, τα μπράτσα των jackson pro series είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει μέχρι στιγμής  ;D

 

Πάνω σ'αυτό. Έχω δεί τραγικές παραβλέψεις και κακοτεχνίες σε MIJ όργανα, αλλά έχω πετύχει και τρις χειρότερες σε Κορεάτικα κλπ. Είναι λίγο τι θα πετύχεις, ανάλογα με την εκάστοτε εταιρία. Γνωστά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας σε έναν τεχνικό, φτιάχνεις μια χειροποίητη όπως τη θες εσύ και μετά ούτε φίρμα πληρώνεις, ουτε signature, ούτε εργατικά χέρια.....την πληρώνεις και πολύ λιγότερο από όσο θα την έπαιρνες απο μια εταιρεία σαν τη γκίμπσον πχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας σε έναν τεχνικό, φτιάχνεις μια χειροποίητη όπως τη θες εσύ και μετά ούτε φίρμα πληρώνεις, ουτε signature, ούτε εργατικά χέρια.....την πληρώνεις και πολύ λιγότερο από όσο θα την έπαιρνες απο μια εταιρεία σαν τη γκίμπσον πχ...

 

Αυτό όμως απαιτεί να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις και να έχεις φυσικά και το ανάλογο ποσό. Και δυστυχώς πάααρα πολύ λίγοι ξέρουν ακριβώς τι θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μία επέμβαση θα ήθελα να κάνω και αποχωρώ καθώς το αίτημα του Άρη είναι ιδιαίτερα "πλατύ" και προσφέρεται στο να λέει ο καθένας ο,τι πιστεύει (ή αλλιώς το κοντό και το μακρύ του  ;D ;D ;D).

 

η παρένθεση που έχω να κάνω αφορά τις Schecter. Δεν έχω γενικά παίξει με πολλά όργανα στη ζωή μου και πιο συγκεκριμένα δεν έχω αγγίξει hi-end όργανο (εκτός από Kramer Nightswan και ESP Kamikaze). Έχω μία καλή εικόνα όμως του τι παίζει σε "μετρια προς καλά" όργανα καθώς αυτή είναι και η αγορά που με αφορά.

 

οι Schecter είναι Ο,ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ έχω αγγίξει ποτέ από άποψη finishing σε τάστα, bindings, χρώμα, δέσιμο κτλ. Και όταν η συζήτηση εμπεριέχει κομμάτια όπως Charvel δεν καταλαβαίνω σε τι μπορουν να συγκριθουν οι Schecter. οι Schecter είναι μετριοκακές κιθάρες που το μόνο που έχουν είναι fancy inlays και design σε συνδυασμό με EMGs για να προσελκύουν τις μικρές ηλικίες.

 

.......αφληστε που είναι και τρελοί spammers.... μην δώσετε ποτέ το emails σας σε Schecter site! 20 φορές unsubscribe έχω κάνει και...

 

 

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Believe me, I know what I want...απλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε ένα όργανο....θα βάλω αυτά που ξέρω οτι μου χρησιμέυουν περισσότερο...η αυτά που μου λείπουν στο άλλο όργανο.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας σε έναν τεχνικό, φτιάχνεις μια χειροποίητη όπως τη θες εσύ και μετά ούτε φίρμα πληρώνεις, ουτε signature, ούτε εργατικά χέρια.....την πληρώνεις και πολύ λιγότερο από όσο θα την έπαιρνες απο μια εταιρεία σαν τη γκίμπσον πχ...

 

λάβε υπ'όψη σου πως όσα και αν πληρώσεις για handmade όργανο η μεταπβλητική του αξία είναι πάτος... δεν πα να έδωσες 4000.... πάνω από 600 κανείς δε θα στην πάρει... (την έχω πατήσει έτσι, γιαυτό το λέω)

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που φτιάχνεις το "όργανο των ονείρων σου" δεν έχεις σκοπό να το πουλήσεις....τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη....Έχει κανείς δοκιμάσει την esp m-ii urban camo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου