Προς το περιεχόμενο

επιλογη κιθαρας


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια... τι κανετε ???

 

ενδιαφερομαι να παρω μια κιθαρα καλη...γενικα εχω ψαξει και σε αλλα θρεντ και βλεπω οτι καποιοες κιθαρες τις οποιες ειχα στο μυαλο μου ως κορυφαιες ( esp , ας πουμε ) τελικα ισως δεν ειναι και τοσο κορυφαιες βασει των αποψεων καποιων συμφορουμιτων.

θα με ενδιαφερε ενα οργανο ψαγμενο και πολυ ποιοτικο στο φινιρισμα. να το ποιανεις δηλαδη και να νιωθεις ομορφα...τα χαρακτηριστικα λοιπον που με ενδιαφερουν ειναι τα εξης :

 

-μανικι χοντρο

-24 ταστα

-floyd rose original

-αρκετα γκαζωμενους μαγνητες (μεταλ-ροκ-πυξ λαξ , δεν ξερω αν υπαρχουν τετιοι μαγνητες  ;D ;D)

-ταστιερα δεν εχω αποφασισει... maple σκουροχρωμη υπαρχει ?

-και τελος το πιο βασικο ειναι οτι θελω strat σχημα...και αν ειναι δυνατον χωρις pickguard

 

δεν θελω να προσδιορισω τιμη .με ενδιαφερει το καλυτερο value for money .

 

αν πιστευετε οτι πρεπει να φτιαξω μια καστομ κιθαρα πειτε το... αλλα φοβαμαι μηπως τα κανω χαλια στις επιλογες μαγνητων , σωματος κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Από budget πως τα πας? Αν τα έχεις, θα σου πρότεινα σίγουρα μια Schecter. Περιμένω κι εγώ τη δική μου 7χορδη, και μετά από εξαντλητικές δοκιμές είναι σίγουρα μια απ'τις καλύτερες λύσεις, ασχέτως budget - και ο ανταγωνισμός ήταν σκληρός (carvins, ibanez universe, jackson COW κλπ. κλπ. κλπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

schecter ε? δεν τις ξερω καθολου , αλλα δεν εχω κανενα προβλημα... ειναι πολυ γνωστες κιθαρες ? η περισσοτερους ψαγμενες ?? επισης εχεις καμια συγκεκριμενη να μου προτινεις ???

θελω το μανικι να ειναι καπως χοντρο... γιατι με τις μεχρι τωρα κιθαρες μου δυσκολευομαι να παιξω ακορντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη δοκιμασεις να φτιαξεις partcaster αν δεν εχεις παιξει με αρκετες κιθαρες πρωτα! βγες και δοκιμασε οπως προειπε και ο x-minor! (οταν λεω να εχεις παιξει με αρκετες δεν εννοω 2 λεπτα σε ενα μαγαζι).

υπαρχουν παρα πολλες λυσεις!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσότερες φορές δεν είναι μόνο το κατά πόσο το μανίκι έχει ψωμί ή όχι αλλά κυρίως το profile του, καθώς και ο συνδυασμός του με το radius και τα τάστα. Οι Schecter δεν είναι καθόλου ψαγμένες, είναι αρκετά γνωστές κιθάρες και αρκετά διαδεδομένες. Από μανίκια κλπ. είναι απίστευτα βολικές, ακόμα και σε μένα που έχω συνηθίσει στα λεπτότερα ibanez, οπότε δε νομίζω να μη σε βολέψουν. Και πάλι όμως, καλύτερα να πας να δοκιμάσεις και μόνος σου για να'σαι σίγουρος.

 

Τώρα για το ποιά συγκεκριμένα... Γούστα είναι αυτά. Εγώ πήρα τη blackjack ΑΤΧ και λόγω έβενου αλλά κυρίως λόγω των SD blackouts που "φοράει", που μου φάνηκαν αρκετά πιο versatile από τους αντίστοιχους EMG σε άλλα μοντέλα. Η συγκεκριμένη επίσης έχει και jumbo τάστα έναντι των XJ που έχουν διάφορες hellraiser, οπότε είναι θέμα καθαρά γούστου. Καλό θα ήταν να πας να δοκιμάσεις πάντως.

 

Για partscaster ή ακόμα χειρότερα full custom κιθάρα δεν πιστεύω πως το χρειάζεσαι ακόμα. Υπάρχει πληθώρα μοντέλων πλέον και υπάρχει κάτι και για τον πλέον απαιτητικό, και συνήθως αν ακόμα κι αυτές που υπάρχουν δεν σε ικανοποιούν πλήρως, το περισσότερο που θα χρειαστείς πιστεύω είναι μια αλλαγή μαγνητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για Schecter (χοντρό μανίκι και Ibanez ή Cort = γαϊδουράκι που έλεγε και ο Μπονάτσος)... Αλλά μακριά από τους EMGhz... Αν θες δλδ hi gain μαγνήτες άστο... Τουλάχιστον αυτούς που φοράει η δικιά μου... Είναι τελείως σάπιοι μαγνήτες... (εμένα μου αρέσει αυτό) Και τελείως Low output... Φαντάσου ότι οι IN3&4 της Ibanez μου έχουν το 2πλάσιο gain σχεδόν... Και ειδικά αν δεν θες ESP τότε στο ύφος που ψάχνεις μένουν οι Schecter, Jackson, BC Rich, Dean, Washburn...

Οι Washburn είναι καλές γενικά αλλά βγάζουν πρόβλημα πολύ συχνά στα ηλεκτρικά... Οι Dean τρώγονται... Οι jackson άστο καλύτερα (εκτός και αν το budget σου είναι κάνα χιλιάρικο) και για τις BC Rich τα έχουμε πει σε άλλο ποστ!!!! ;D

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δυσκολευεσαι να παιζεις ακορντα, μαλλον δεν φταιει το παχος του λαιμου, αλλα ισως το radius (ειδικα αν μιλαμε για μπαρε). Αν ειναι εντελως flat και παιζεις μπαρε στα πρωτα ταστα, ισως να χρειαζεται περισσοτερη δυναμη στο πατημα κι αυτο να σε κουραζει... Βεβαια εξαρταται κι απο την κιθαρα γιατι αν εχει καλο setup και ειναι χαμηλα οι χορδες, δεν νομιζω να χεις προβλημα... Παντως με ενα λιγοτερο flat radius θα ειναι πιο ευκολα τα ακορντα και τα μπαρε, αλλα απο την αλλη σε σολα κτλ στα χαμηλοτερα ταστα, ισως χανεις λιγο sustain (αν ειναι μικρο το radius) οταν κανεις bents κτλ γιατι λογω καμπυλοτητας της ταστιερας και των ταστων, οι χορδες δεν θα εχουν την απαιτουμενη αποσταση για να παλλονται ελευθερα κι ετσι θα σβηνει ο ηχος τους πιο γρηγορα. Αν μαλιστα ειναι κακοσεταρισμενη μια κιθαρα με μικρο radius, μπορει στα bents ακομα και να "σβηνει" ο ηχος τελειως.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για partscaster ή ακόμα χειρότερα full custom κιθάρα δεν πιστεύω πως το χρειάζεσαι ακόμα. Υπάρχει πληθώρα μοντέλων πλέον και υπάρχει κάτι και για τον πλέον απαιτητικό, και συνήθως αν ακόμα κι αυτές που υπάρχουν δεν σε ικανοποιούν πλήρως, το περισσότερο που θα χρειαστείς πιστεύω είναι μια αλλαγή μαγνητών.

ετσι ακριβως και πολλες value for money ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α επίσης πολύ ωραίες κιθάρες είναι και οι Framus αν πας να ρίξεις ένα αυτί... Και οι Fernandes...

 

+1 για τις Framus, ειδικά αν σου αρέσουν τα πιο ψωμωμένα μανίκια, αλλά οι fernandes έχουν αρκετά λεπτά μανίκια, οπότε... whatever floats your boat! Ειδικά στις framus μπορείς να πετύχεις και πάρα πολύ καλές τιμές και στους έλληνες αντιπρόσωπους, οπότε ψάξ'το και κατά 'κει. Αν έχεις σχετικά περιορισμένο budget πιστεύω η diablo pro (απίστευτη κιθάρα) είναι αρκετά φθηνή και τεράστιο value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου