Προς το περιεχόμενο

Προβληματακια σε live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σε όλους, στο τελευταίο Live είχα τα εξής 2 θεματάκια,

1ον ο ηχολήπτης είχε κρεμάσει ενα μικρόφωνο ,φωνής ήταν μάλλον, στον ενισχυτή , με αποτέλεσμα ο ήχος που έβγαινε κάτω και στα μόνιτορ να απέχει πολύ προς το χειρώτερο απο τον ήχο που έβγαζε ο ενισχυτής ειδικά στα βρόμικα τα αλοίωνε πολύ.εάν βάλω στο επόμενο βάση μικροφώνου στην καμπίνα πόσο θα αλλάξει το αποτέλεσμα??? θα χρειαστώ και ειδικό μικρόφωνο ???αν ναι ποιό??

2ον ο ενισχυτής έβγαζε πολυ θόρυβο όταν δεν έπαιζα με αποτέλεσμα να προσπαθώ συνέχεια να ανοιγοκλείνω το βολιουμ πετάλ για να μην ενοχλώ τον κόσμο,εν το μεταξύ δοκίμασα όλες τις μπρίζες του μαγαζιού και δεν άλαζε τιποτα , ο θόρυβος στα βρόμικα θόρυβος,

υπάρχει κάτι για αυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. Πες του "ηχοληπτη" αν θελει να κρεμασει ξανα τιποτα να κρεμασει καμια μπουγαδα.

Παρε ενα SM57 και μια βαση μικροφωνου ωστε να κανει τη δουλεια του.

2. Υπαρχει,παρε ενα noise gate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα sm57 και μια βάση καθάρισα δηλαδή ε? ωραία για το πρώτο

για το δεύτερο όμως ενα noiz gate θα το λύσει??ρωτάω γιατί ο θόρυβος παρα ήταν έντονος, καμία σχέση με τον θόρυβο που βγαζει ο ενισχυτής σπίτι (χρησιμοποιώ  klotz la grange και george l στην πεταλιέρα), προφανός θέμα γείωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλεινοντας το volume pedal οπως λες λυνοταν,τοτε στο λυνει και ενα gate τοποθετημενο εκει που εχεις και το volume.

Βεβαια θορυβος μπορει να υπαρξει απο πολλες παραμετρους ξεκινωντας απο τους μαγνητες και προχωροντας σιγα σιγα στην αλυσιδα σου,αλλα αν ερχεται απο κακη εγκατασταση-dimmers κλπ του χωρου που παιζεις,δυστυχως δεν ειναι στο χερι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πες του "ηχοληπτη" αν θελει να κρεμασει ξανα τιποτα να κρεμασει καμια μπουγαδα.

 

+1000 Εχουν προσπαθήσει και μενα να μου το κάνουν γιατί βαριόντουσαν να στήσουν τις βάσεις που είχαν και εφαγαν μεγάλο ακυρο. (μιλάμε για 57άρια)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:'( :'( :'( :'( :'( Γιατι το κανουν αυτο ρε παιδια οι... τρεμω να τους κατονομασω ηχοληπτες; Τοσο Μ@Λ@ΚΕς ειναι πια; Δηλαδη περιμενει απο τον μουσικο να του εξηγησει τι σημαινει πολικο διαγραμμα; καλα το χειροτερο που μου εχει τυχει σε λαιβ και απο μαγαζι που ασχολειτε χρονια με ενοικιασεις μηχανηματων και διωργανωσεις συναυλειων ειναι να βαλει το μικροφωνο, ουτε καν κρεμασμενο στο ηχειο αλλα να κοιταζει την κεφαλη χαχαχαχαχαχα. Ευτυχως ηταν ο βοηθος για το στυσημο. φαντασου να περιμεναμε να μας κανει και ηχο  ο ιδιος τι θα γινοταν.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην καταδικάζετε το κρέμασμα... Είναι ανάλογα το μικρόφωνο..  Ένα τέτοιο πχ 163771.jpg θα το κρεμάσεις κανονικά... Βέβαια τα 6-7 χρόνια που παίζω Live το έχω δει μόνο ΜΙΑ φορά το συγκεκριμένο τύπο μικροφώνου... Από εκεί και πέρα για να λυθούν τα περισσότερα προβλήματα βρείτε δικό σας ηχολήπτη... Δύσκολο ναι, αλλά χρειάζεται... Τα τραβάμε όλοι μας αυτά σε live και υπήρχε και περίοδος που κουβαλούσαμε σχεδόν όλο το πατάρι για να παίξουμε... (μετά βαρεθήκαμε και κουβαλάμε μόνο τις πεταλιέρες και παίζουμε καρφί στην κονσόλα και εγώ και ο κιθαρίστας)... Ο βόμβος μάλλον ήταν κατά κύριο λόγο από την εγκατάσταση του μαγαζιού οπότε δεν θα μπορούσατε να κάνετε και πολλά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μικρόφωνο είναι αυτό ?:

Δυναμικό καρδιοειδές μικρόφωνο SM-57 LCE shure? αν είναι να το πάρω εγώ γιατι αν περιμένω απο τον ηχολήπτη.....

αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για ηχογράφιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε παιδι μου ενα απο αυτα

 

http://www.thomann.de/gr/sennheiser_e606_instrumentenmikrofon.htm

 

http://www.thomann.de/gr/sennheisere_906.htm

 

και καλυτερα απο το 57αρι ειναι και...κρεμιουνται.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου