Προς το περιεχόμενο

DIY προενίσχυση μικροφώνου


STAMAYOSHI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά !

μόλις γύρισα απο μουσική δουλειά και είπα να ασχοληθώ πάλι με μουσική.  ;D

 

Η ερωτήσεις μου : γνωρίζετε αυτούς τους προενισχυτές απο αυτή την εταιρία ?

 

http://www.seventhcircleaudio.com/

ποιά η γνώμη σας ? ειναι αξιόπιστη ?

αξίζει να φτιάξω μια τέτοια σύνθεση προενισχυτή για το U 87 μου και για άλλα ποιοτικά μικρόφωνα ?

Εμένα πάντως με δελεάζει ,απο αυτό που βλέπω στο site της, μπορώ να πω και οικονομικά και λειτουργικά, μοιάζει σοβαρή εταιρία.

Αν κάποιος γνωρίζει η έχει αγορασει, ας βοηθήσει.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!  :)

 

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...αν και δεν έχει τύχει να τους ακούσω από πρώτο χέρι έχω διαβάσει αρκετά για τα modules της seventh circle......Ουσιαστικά πρόκειται για 4 κλώνους "κλασσικών" σχεδιάσεων (API, Neve κλπ)......αν σκοπεύεις να κάνεις ένα συνδυασμό από 3-4 διαφορετικά modules τότε σίγουρα είναι ενδιαφέρουσα ιδέα κάποιος νά έχει 4 "διαφορετικούς" προενισχυτές στο ίδιο σασί ειδικά αν περιλαμβάνουν το μάλλον αρκετά χρωματισμένο Ν72 (Carnhil trafo ballanced στα πρότυπα του 1272) και κάποιο από τα "καθαρά" transformerless c84 & T15......νομίζω η πιο all around επιλογή πάντως είναι το j99 με την dual op amps λογική.

 

Στα πολύ θετικά ότι μπορείς στα 2 modules που χρησιμοποιούν op amps να επιλέξεις από μια αρκετά μεγάλη γκάμα γνωστών κατασκευαστών με τα οποία είναι συμβατά.

 

Δεν μου αρέσει που τα XLR I/O είναι PCB mounted και όχι στο σασί......

 

Γενικά αν ψήνεσαι με το κολλητήρι είναι μάλλον καλή επιλογή και από τις ελάχιστες μαζί με τα Eisen και JLM Audio.....αν ψάχνεις για κάτι έτοιμο υπάρχουν σίγουρα πολλές επιλογές στα συγκεκριμένα "ηχοχρώματα" (1272 & API opamps) ειδικά στην σειρά 500.

 

τσέκαρε οπωσδήποτε τα JLM Audio kits 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Νικόδημε.

 

Αν μπορούσες να με διαφωτίσεις λίγο επειδή δεν έχω μεγάλη γνώση του πραγματος : τι ακριβώς είναι το Op-Amp ?

ειναι σαν να λέμε ο ενισχυτής ή ο ήχος του προενισχυτή ? (βλακεία ερώτηση  ???  ;D) αλλάζει ο ήχος με διαφορετικά OP-AMPS ?

π.χ. Αν πάρω ενα J99 απο τη seventh circle , τι Op-Amp θα χρησιμοποιήσω και γιατί ?

sorry αλλά τεχνικά είμαι άσχετος.

 

Γενικά αν ψήνεσαι με το κολλητήρι είναι μάλλον καλή επιλογή και από τις ελάχιστες μαζί με τα Eisen και JLM Audio.....αν ψάχνεις για κάτι έτοιμο υπάρχουν σίγουρα πολλές επιλογές στα συγκεκριμένα "ηχοχρώματα" (1272 & API opamps) ειδικά στην σειρά 500.

 

τσέκαρε οπωσδήποτε τα JLM Audio kits 

 

την Eisen δεν τη ξέρω καθόλου ,JLM Audio εχω ακουστά και φαίνεται πολυ καλή. Με μπερδευουν πολυ τα site τους βρε παιδί μου , πολύ εξειδικευμένα κι εγω όπως είπα τεχνικά είμαι άσχετος (μόνο καλώδια ξερω να φτιάχνω  8))

πάντως η seventh circle μου είναι πιο ξεκάθαρη.

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Op-amp (operational amplifier) είναι το είδος του ενισχυτικού κυκλώματος του συγκεκριμένου προενισχυτή......και φυσικά ο τύπος του op-amp  συμμετέχει στην διαμόρφωση της ηχητικής "ταυτότητας" του προενισχυτή....η συγκεκριμένη σχεδίαση είναι συμβατή όχι μόνο με τα op-amps της seventhcircle αλλά και με op-amps άλλων κατασκευαστών όπως η ΑΡΙ, δίνωντας σου έτσι την δυνατότητα να επιλέξεις........αλλά ::)....

 

....από την στιγμή που δεν ασχολήσαι με το "άθλημα" (βλέπε κολητήρι ;D) ίσως δεν είναι και η καλύτερη επιλογή....εκτός αν τα πάρεις έτοιμα (νομίζω υπάρχει αυτή η δυνατότητα).....αλλά και πάλι.....ο κύριος λόγος ύπαρξης τέτοιων κιτ είναι η "χαρά του παιδιου"...το "φτιάξτο μόνος σου" :)

 

Εδώ θα βρεις αρκέτες πληροφορίες γύρω από τις προενισχύσεις μικροφώνου:

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=73

 

....και εδώ μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με πολλές προτάσεις:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=160474.0

 

καλή επιτυχία :)

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθειά σου ! :)

 

κανένας άλλος βρε παιδιά που να τον εχει ακούσει ή τον εχει αγοράσει ?  ???

 

κανένας ?  :'(

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! και μία άλλη υποκειμενική και κατα τη γνώμη μου σημαντική ερώτηση :

 

αυτές οι custom προενισχύσεις είναι ποιοτικά στο ίδιο επίπεδο με κορυφαίους hi-end προενισχυτές?

δηλαδή ένας κλώνος δεν αποδίδει το ίδιο με το αυθεντικό (τουλάχιστον ηχητικά αν οχι κατασκευαστικά) ? όπως μια κόπια cd βρε παιδί μου.

Άμα είναι ετσι όπως το φαντάζομαι, γιατί να μην αγοράζουν όλοι φθηνούς κλώνους αφού το ηχητικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο ?

για την μάρκα ? για την κατασκευή, το δικαιολογώ κάπως.

Για να γίνω πιο σαφής , μιλάω για αυτούς που ονομάζονται κλώνοι δηλαδη πιστά αντίγραφα και όχι προενισχυτές τύπου τάδε

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

....το ζήτημα των κλώνων και των αντιγραφών στις προενισχύσεις αλλά και στο recording gear γενικότερα έχει πολλές προεκτάσεις....μερικές από αυτές:

 

- υπάρχουν ελάχιστες σχεδιάσεις που μπορούν να ισχυριστούν ότι είναι ακριβές αντίγραφο (almost ;)) κάποιας κλασσικής και σίγουρα δεν είναι φθηνές....το αντίθετο πχ Brent Averil 1073

 

- ακόμη και σε αυτές τις ελάχιστες περιπτώσεις δεν μπορούμε να μιλάμε για ακριβές αντίγραφο καθώς κάποια εξαρτήματα έχουν σταματήσει να παράγωνται καιέχουν αντικατασταθεί με κάποια άλλα ....ακόμη και από τον ίδιο τον αρχικό κατασκευαστή....έτσι στο συγκεκριμένο παράδειγμα του 1073 τόσο η Brent Averil αλλά και η ίδια η AMS Neve χρησιμοποιούν κάποια διαφορετικά εξαρτήματα σε σχέση με το αρχικό Neve 1073 πριν από 35 σχεδόν χρόνια..

 

- στην πραγματικότητα δεν υπάρχει η δυνατότητα να κατασκευαστεί ένα ακριβές αντίγραφο κάποιου κλασσικού (στα όρια του φετίχ) recording gear του μακρινού παρελθόντος είτε μιλάμε για preamp είτε για comp είτε για μικρόφωνο κλπ , τουλάχιστον όχι με την μορφή της μαζικής παραγωγής, γιατί απλά δεν υπάρχει επάρκεια (ή δεν υπάρχουν καθόλου σε μορφή NOS) των επιμέρους εξαρτημάτων...

 

- οι "διαφορές" είναι κάτι υποκειμενικό.....αν ρωτήσεις 100 άτομα για τις διαφορές ανάμεσα σε ένα αυθεντικό Neve 1073 σε ένα BA1073 και στο τωρινό AMS Neve 1073 θα πάρεις 100 διαφορετικές απαντήσεις....όπως καταλαβαίνεις λοιπόν το θέμα εμπίπτει περισσότερο στην προσωπική αντίληψη παρά στην κατασκευαστική ακρίβεια....η συγκρίση είναι ακόμα πιο δύσκολη αν αναλογιστούμε τις διαφορές που μπορεί να υπάρχουν σε vintage αυθεντικά κομμάτια της ίδιας περίπου ηλικίας που έχουν υποστεί διαφορετική μεταχείριση, επεμβάσεις, καταπόνηση κλπ κλπ

 

- κατ'εμέ η ύπαρξη κλώνων ώς ακριβή αντίγραφα είναι κάτι τελείως ηλίθιο εκτός αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος...πχ η Brent Averil "έβγαλε" τους 1073 & 1084 κλώνους όταν δεν υπήρχε ακόμη η νέα γραμμή παραγωγής της AMS Neve ως πλήρωση της ζήτησης της αγοράς για modules στις συγκεκριμένες Neve κονσόλες με τις οποίες είναι απόλυτα συμβατά.

 

- προτιμώ σχεδιάσεις που βασίζονται σε ένα πετυχημένο μοντέλο αλλά ενσωματώνουν καινοτομίες (ασχέτως τιμής), είναι πιθανότατα προσαρμοσμένες στις ανάγκες του σήμερα και το κυριώτερο είναι απαλλαγμένες από την έξτρα χρέωση του "vintage"....νομίζω πως είναι πολύ πιο ενδιαφέρον (και σίγουρα πιο οικονομικό)....

 

- όπως σε όλους τους τομείς που η απόκτηση εξοπλισμού φτάνει και αγγίζει τα όρια της "συλλογής" έτσι και εδώ το "αυθεντικό" έχει πάντα τρομερά μεγαλύτερη αξία.....ασχέτως αν ακούγεται το ίδιο, καλύτερα ή ίσως και χειρότερα (λόγω ηλικίας και καταπόνησης) από το μεταγενέστερο "αντίγραφο" (και αν βέβαια μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο)... το σίγουρο είναι επίσης πως δεν χάνουν και την αξία τους (ως μεταπώληση) σε αντίθεση πιθανότατα με κάποιους σύγχρονους κλώνους

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

;D (Συγγνωμη που απανταω παλι εδω ,δεν κανω spam απλα δεν ξερω πως να στειλω αυτο το θεμα που ξεκινησα στα μηνυματα μου! αν τον δουν οι ADMINS, παρακαλω να μου το στειλετε αν ειναι εφικτο, να το εχω μονιμα στο προφιλ μου)!

Ευχαριστω!

Eric Laptop με RME Multiface!!! Θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες πληροφοριες για audio DIY δες εδω

 

http://www.prodigy-pro.com/diy/index.php

 

Θα σου λυθουν ολες οι αποριες, θα βρεις πολλα και καλα προτζεκτς...  :)

 

κολλητηρι, ορεξη, μελετη, χρονο και 'λιγα' λεφτα θες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου