Προς το περιεχόμενο

γρηγορο picking


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρε παιδια εχω μια απορια!βλεπω στο guitar pro τις ταμπλατουρες για μερικα τραγουδια και εχουν πολυ γρηγορο picking πχ το snow(rhcp),μεταλικα(master of puppets) και αλλα τετοια.επισης αυτο που με προβληματιζει ειναι punk τραγουδακια οπως των sum41 που εχουν πολυ γρηγορο strumming στα ακορντα και οσο να προσπαθω ακομη και με μετρονομο δε μπορω να τα βγαλω χωρις να ποναει το χερι μου και να παιζω λιγοτερες η περισσοτερες χορδες στις συνχορδιες.υπαρχει μηπως κανας τροπος να φτασω ταχυτητα πχ δεκαταεκτα σε 120 bpm?οσο για τον μετρονομο εχω το προβλημα οτι ειναι δυσκολο να παιζω δεκαταεκτα δηλαδη να ξερω οτι καθε τεσσερις νοτες εχει και χτυπο και μπερδευομαι και χανω το ρυθμο.συγγνωμη για τις ηλιθιες ερωτησεις μα θα σκασω :lol: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ

 

ps.guitar pro να χρησιμοποιω η υπαρχει τπτ καλυτερο προγραμμα για ταμπλατουρες?

 

ευχαριστω ρε παιδια! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H λύση είναι μια και ακούει στο όνομα "Σιγά σιγά παρέα με τον μετρονόμο" :wink: Όπως οποιαδήποτε κιθαριστηκή άσκηση έτσι και αυτό ξεκίνατο αργά και σιγά σιγά ανέβαζε ταχύτητα και θα δεις και μόνος σου οτι θα βελτιωθεί και η αντοχή σου και η ταχύτητα και το timing :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το έχεις ακούσεις σίγουρα, αλλά ο γρηγορότερος τρόπος να μάθεις να πάιζεις γρήγορα είναι να μελετάς...αργά. 8O

Ο λόγος είναι απλός, παίζοντας αργά - όσο αργά χρειάζεται για να μην κάνεις λάθη - εκπαιδεύεις σωστά τα χέρια σου (νευρο-μυικό-whatever) και το μυαλό αου. Αν παίζεις κουτσά-στραβά με λάθη, πολλές φορές την ίδια φράση για να την μάθεις, καταλήγεις να την μαθαίνεις λάθος.

Σε ότι αφορά το strumming ισχύει το ίδιο - και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει περίπτωση το ΑΡΙΣΤΕΡΟ σου χέρι να μην σε αφήνει να πιάσεις τον ρυθμό με το δεξί: αν δεν έχεις την ευχέρεια να αλλάξεις on time θέση/ακόρντο/δάχτυλο/χορδή με το αριστερό, δεν μπορείς να συγκεντρωθείς στο δεξί σου για τον ρυθμό..

¶ρα:

- Ξεκίνα να μελετάς σε χαμηλές ταχύτητες (so slow that even King Kong can do it που έλεγε και ο H. Roberts :D ) και σταδιακά, με τον καιρό, αυξάνεις ταχύτητα.

- Φρόντιζε να παίζεις σωστά και καθαρά τις νότες πριν αυξήσεις ταχύτητα.

- Δοκίμασε να μάθεις τις κινήσεις του αριστερού χεριού καλά κ μετά με περισσότερη άνεση επικεντρώνεσαι στο δεξί (fast picking ή strumming)

Υπομονή, χρειάζεται χρόνος ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το έχεις ακούσεις σίγουρα' date=' αλλά ο γρηγορότερος τρόπος να μάθεις να πάιζεις γρήγορα είναι να μελετάς...αργά. 8O

Ο λόγος είναι απλός, παίζοντας αργά - όσο αργά χρειάζεται για να μην κάνεις λάθη - εκπαιδεύεις σωστά τα χέρια σου (νευρο-μυικό-whatever) και το μυαλό αου. Αν παίζεις κουτσά-στραβά με λάθη, πολλές φορές την ίδια φράση για να την μάθεις, καταλήγεις να την μαθαίνεις λάθος.[/quote']

 

Πόσο δίκιο έχεις σε αυτό....

Παλιότερα έπρεπε να βγάλω από death το living monstrocity. Ε σε μια φάση που κάνει κάτι ανεβοκατεβάσματα, όχι τπτ δύσκολα, απλά τα κάνει κάμποση ώρα, εγώ ώντας μάγκας τα "έμαθα" με τον δικό μου τρόπο, εννοείτε λάθος... Ε έχω συνηθίσει τώρα και ενώ την 1η φορά θα το παίξω σωστά, την 2η κάνω λάθος.... :roll:

 

Οπότε καλύτερα αργά αργά και σωστά, παρά γρήγορα και χάλια...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λετε?αν αρχισω απο 1 bpm κατι γινετε χαχαχχαχα.οχι ενταξει σωστα μαλλον βιαζομαι να μαθω τα τραγουδια. :lol: ισως αν παιζω κλιμακες σε διαφορες αξιες στο μετρονομο να εξασκηθω πιο πολυ.μπορει να γινω το γρηγορος που το χερι μου στα σολο να γινεται αορατο?η να χαθει μεσα στο χωροχρονο?καλη φαση!

ευχαριστω πολυ παιδια! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα πάντως να μην βιαστείς στις κλίμακες. Να ξέρεις ότι αυτό πάει λογαριθμικά. Ενώ τον πρώτο καιρό θα λες: πάει δεν θα γίνω γρήγορος ποτέ, θα δεις ότι από 1 σημείο και μετά θα φεύγουν αέρας και οι κλίμακες και διάφορα άλλα που θα σου σκάνε!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα θα παιξω το seek and destroy χωρις το σολο γιατι ειναι απανθρωπο δεν χερω αν θα βγει.

 

μια ερωτηση οταν χτυπαει ο μετρονομος να χτυπαω και το ποδι μου?γιατι ο δασκαλος μου μου ελεγε οτι πρεπει να κραταω το ρυθμο με το ποδι ομως μπερδευομαι.μηπως να αρχισω σιγα σιγα να χρησιμοποιω και το ποδι μου μαζι με τον μετρονομο? 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου