Προς το περιεχόμενο

Mic + κάρτα ήχου...;


metalash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μεγαλο προβλημα ενος πρωταρη ειναι η αντιληψη "θα παρω τα καλυτερα και μετα βλεπουμε"...Τι εννοω? Κατα κυριο λογω υπερτιμανε τις δυνατοτητες τους και οριζωντας την προσωρινη πορωση ως εμπνευση ή ως ταλεντο ξεκινανε και αγοραζουνε τα καλυτερα μηχανηματα της αγορας και μετα που φευγει το θειο χαρισμα (και μαζι και τα ευροπουλα) σκοτωνουν οσο οσο τα παντα ...

Ετσι με εχει πιασει και μενα αυτη η καταναλωτικη μανια και μπορω να πω οτι το site αυτο με εχει κανει ακομα πιο σπαταλο απο οσο ηδη ημουν...

Ηρθε λοιπον πραγματικα η ώρα να δωσω και τα τελευταια μου λεφτακια και να τελειωσω προς το παρον το δικο μου ηχητικο σημειωματαριο...

Ψαχνω λοιπον ενα μικροφωνο για να γραφω την κιθαρα μου απο τον ενισχυτη..και μια καρτα ηχου...Δυστυχως το οριο της συγκεκριμενης αγορας ειναι το πολυ 250 με 300 ευρω και για τα δυο....

Σαν καρτα ηχου εχω ψιλοσταμπαρει την m-audio fast track usb με 130 ευρα...(προτιμω εξωτερικη καρτα)..καμια γνωμη?

Το θεμα αμς ειναι το μικροφωνο οπου ειμαι φανερα ασχετος...εχω δει το line audio cm-2 με αλλα 130 τελικη...

Δεν με ενδιαφερει η επαγγελματικη δουλεια ...με νοιαζει να δω αν μου παει αυτο που θελω να κανω...και αν αυτο που παιζω αρεσει...

Αν μπορειται να με βοηθησεται....ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ!!

:roll:

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Fast track δείχνει ικανοποιητικό για τη δουλειά που το θες αν και περιορισμένο στα 44.1 ή 48 KHz (κάτι που δεν είναι και τόσο τραγικό).

 

Mic : Shure SM 57 (94 euro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλισταα...thanks dither... το μικροφωνακι απο που το ειδες για 94 ευρω?

 

θα χρεαιστω κατι αλλο? εννοω οτι με την αγορα και αυτων των εξαρτηματων συνδεω την καρτα ηχου στο pc...συνδεω το μικροφωνο στην καρτα ήχου..ανοιγω τον ενισχυτη και αρχιζω να οργιαζω...?

 

so simple?

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το site αυτο με εχει κανει ακομα πιο σπαταλο απο οσο ηδη ημουν...

 

Ναι ε; χμμμ...

 

Νομίζω ότι το "site" προτείνει γενικώς "ψυχραιμία" στις αγορές...μάλλον έχω λάθος αντίληψη :)

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλισταα...thanks dither... το μικροφωνακι απο που το ειδες για 94 ευρω?

 

θα χρεαιστω κατι αλλο? εννοω οτι με την αγορα και αυτων των εξαρτηματων συνδεω την καρτα ηχου στο pc...συνδεω το μικροφωνο στην καρτα ήχου..ανοιγω τον ενισχυτη και αρχιζω να οργιαζω...?

 

so simple?

 

To μικροφωνάκι τόσο το έχει ο Θωμάς (www.thomann.de). Κι'εγώ έχω ακούσει καλές ηχογραφήσεις μ'αυτό, πολύ ευέλικτο και καλό για την τιμή του.

 

Γιατί θέλεις σώνει και καλά εξωτερική κάρτα; Με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να πάρεις μια πολύ καλή εσωτερική κάρτα για το PC σου... εκτός αν έχεις φορητό. ¶σε που θα σου περισέψουν από τον προϋπολογισμό σου για να πάρεις κανένα καλό καλώδιο, κάποιο στάντ, τέτοια πράγματα...

 

Εννοείται ότι χρειάζεσαι και software για ηχογράφηση... :P

 

Επίσης γιατί δεν κοιτάς και για κάποιο DI box?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το θεμα εξωτερικη καρτα το κυνηγαω λογω απλοτητας της συνδεσης ...

επισης το θεμα με το di ειναι οτι οσες φορες και αν εχω διαβασει το σχετικο thread δεν εχω καταλαβει τι ακριβως κανει.... :oops: και απο τη στιγμη που μπορω να κανω δουλεια χωρις αυτο γιατι να το παρω?

οσο για software εχω ηδη μια εκδοση του cubase σπασμενη για αρχη (να μαθω τα βασικα) και μολις αρχισω να ψηνομαι λεω να τσιμπησω το cakewalk..απλος το θεμα ειναι οτι θελει χρονο να μαθω ενα προγραμμα και προτιμω να την παλεψω με το ηδη υπαρχον χωρις να επιβαρυνθω περισσοτερο στην παρουσα φαση....

Εχω διαβασει ολα τα σχετικα threads για ηχογραφηση και για κιθαρες και και και και τουλαχιστον 3-4 φορρες το καθενα(πολυ βαρεμα στη δουλεια) και προσπαθω τοσο γρηγορα να αφομιωσω μερικα απο το συνολο του οχετου πληροφοριων που εχω συλλεξει..

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης το θεμα με το di ειναι οτι οσες φορες και αν εχω διαβασει το σχετικο thread δεν εχω καταλαβει τι ακριβως κανει.... και απο τη στιγμη που μπορω να κανω δουλεια χωρις αυτο γιατι να το παρω?

 

Καταρχάς αφού επέλεξες να ηχογραφείς με μικρόφωνο τον ενισχυτή της κιθάρας σου (και πολύ σωστά έκανες) δεν χρειάζεσαι D.I. box.

Όμως αν ποτέ θελήσεις να ενώσεις τη κιθάρα σου με καλώδιο (connect) πάνω στη κάρτα πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί η fast track έχει και instrument input (που στην ουσία είναι μια είσοδος σαν D.I.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η m-audio προωθεί την κάρτα αυτή θεωρητικά για τη χρήση που τη θέλεις εσύ, οπότε προφανώς είναι καλή επιλογή μ'αυτή την έννοια (+ η απλότητα στη χρήση, software που δίνουν μαζί, δυνατότητα χρήσης "on the move" κλπ).

 

Αν από την άλλη αύριο αυξηθούν οι ανάγκες σου και θέλεις κάτι με, π.χ. midi interface, ή καλύτερη ποιότητα δειγματοληψίας αλλάζει το θέμα. Αλλά το αύριο είναι... αύριο!

 

Η θεωρία μου είναι ότι παίρνεις το καλύτερο που σε καλύπτει για τα λεφτά σου και αν το "ξεπεράσεις" πας σε κάτι καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε καλα εκανα αυτες τις επιλογες?

 

Το "καλά" είναι σχετικό και εξαρτάται πάντα από τα χρήματα που διαθέτεις … όπως είπα και πριν η fast track είναι ικανοποιητική επιλογή και θα μπορέσεις να κάνεις αυτό που θες.

 

Πάντως αν εγώ αγόραζα σήμερα ένα entry level πακέτο (προενισχυτή + κάρτα ή κάρτα με ενσωματωμένο προενισχυτή ) θα επέλεγα με προοπτική την μελλοντική αναβάθμιση του προενισχυτή.Ένας καλός συνδυασμός για αυτό το σκοπό είναι π.χ. Audiophile 192 με το Audiobuddy γι αρχή και στο μέλλον θα πουλούσα το audiobuddy για να αγοράσω ένα καλύτερο προενισχυτή όπως (πχ Presonus, FMR, GraceDesign ,κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου