Προς το περιεχόμενο

γρηγορο picking


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

..το μόνο λάθος του ανθρώπου είναι ότι δεν πήρε δραπανάκι με αναλογική σκανδάλη....λίγο πιό γρήγορα και θα ακουγότανε σαν bending με ... 18 τόνους.. :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα θα παιξω το seek and destroy χωρις το σολο γιατι ειναι απανθρωπο δεν χερω αν θα βγει.

 

μια ερωτηση οταν χτυπαει ο μετρονομος να χτυπαω και το ποδι μου?γιατι ο δασκαλος μου μου ελεγε οτι πρεπει να κραταω το ρυθμο με το ποδι ομως μπερδευομαι.μηπως να αρχισω σιγα σιγα να χρησιμοποιω και το ποδι μου μαζι με τον μετρονομο? 8O

 

Nα κανω μια ερωτηση και να σε ρωτησω ποσο καιρο παιζεις? Εντελως πληροφοριακα :D

 

Αυτο με το ποδι το κανω και γω... ασυναισθητα ομως, το καταλαβαινω μονο οταν δεν δινω πολλη σημασια στο τι παιζω... πιστευω οτι αμα μπορεις να κρατησεις καλα τον ρυθμο με το ποδι χωρις μετρονομο θα σε βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το πόδι πανω-κάτω βγαίνει ασυναίσθητα σε κάποια φάση. Εκτός αν είσαι μεταλλάς, οπότε γίνεται το ίδιο πράγμα αλλά με το κεφάλι αντί για πόδι. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο πάντως.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..το μόνο λάθος του ανθρώπου είναι ότι δεν πήρε δραπανάκι με αναλογική σκανδάλη....λίγο πιό γρήγορα και θα ακουγότανε σαν bending με ... 18 τόνους.. :lol:

 

Μια απο τις αξέχαστες στιγμές με το μπάσο μου πήρε ζωή όταν προσπάθησα να ξεβιδώσω κάτι πάνω στο όργανο χρησιμοποιώντας ηλεκτρικό κατσαβίδι. Το μυστικό είναι να έχεις συνδεδεμένο το όργανο στον ενισχυτή, τον ενισχυτή σε σοβαρό volume και το σήμα σου να περνάει πρώτα απο κάποιο delay effect. Πλησιάστε κατα λάθος το πλαινό του ηλεκτρικού κατσαβιδιού στα Pickups και voila!!! έχετε ένα εξαιρετικό εξωπραγματικό εφέ! :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τις αξέχαστες στιγμές με το μπάσο μου πήρε ζωή όταν προσπάθησα να ξεβιδώσω κάτι πάνω στο όργανο χρησιμοποιώντας ηλεκτρικό κατσαβίδι. Το μυστικό είναι να έχεις συνδεδεμένο το όργανο στον ενισχυτή' date=' τον ενισχυτή σε σοβαρό volume και το σήμα σου να περνάει πρώτα απο κάποιο delay effect. Πλησιάστε κατα λάθος το πλαινό του ηλεκτρικού κατσαβιδιού στα Pickups και voila!!! έχετε ένα εξαιρετικό εξωπραγματικό εφέ! :Ρ[/quote']

 

Το πρώτο που μου'ρθε στο μυαλό...

(περιττό να πω οτι το'χω δοκιμάσει)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταλικα(master of puppets)

Αυτό δεν είναι τίποτα, κοίτα Trivium children Of Bodom, MachineHead(imperium) να σου βγουν τα μάτια έξω. :lol:

Σοβαρά τώρα,το Master Of Puppets είναι πολύ καλό για άσκηση.Αν το βγάλεις και το παίξεις πολλές φορές θα δεις ότι το δεξί σου χέρι δεν κουράζεται καθόλου και ούτε σφίγγεσαι ούτε τίποτα.Το χω βγάλει αρκετό καιρό και το παίζω πολλές φορές πιο γρήγορα για να βελτιώσω ταχύτητα.

 

 

Είχα ακούσει και μια άλλη άποψη, "παίξτο όσο πιο γρήγορα γίνεται,ακόμα και αν δεν μπορείς, και όταν το δοκιμάσεις στην κανονική του ταχύτητα θα σου έρχεται πιο άνετα" :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, να κι οι Deus...

 

Αυτό Σαμ είναι κλασσική τεχνική όταν πας να παίξεις live, γιατί όταν ανεβείς στη σκηνή πολλά άλλα πράγματα σου τραβούν την προσοχή (άγχος, πόρωση, κακός ήχος, ζέστη, αυτή που σε κοζάρει απ'τη τρίτη σειρά κλπ) αλλά πρέπει να τα βγάζεις αψεγάδιαστα όταν τα προβάρεις πιο γρήγορα, αλλιώς δεν έχει καμιά αξία.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το πόδι το κάνω και γω,ειδικά όταν παίζω κλασσική(υποπόδιο και τέτοια φάση)

το θέμα είναι ότι πολλές φορές χτυπάω και τα 2 πόδια ασυναίσθητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου