Προς το περιεχόμενο

Κάντε μου κριτική.


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποτε είχα ζητήσει γνώμες για τον ήχο στα κομμάτια μου.

Μετά από κάποια χρόνια επιστρέφω, φαντάζομαι "βελτιωμένος".

 

https://www.myspace.com/ixnilatis/music/songs?filter=featured

 

Τα πρώτα 3 είναι τα παλαιά που κάποιοι από εσάς είχατε τότε ακούσει, αλλά τα 4 τελευταία  είναι φρέσκα. Σπαρταράνε!

 

Παρόλο που η μίξη και το μάστερινγκ (λέμε τώρα) είναι δικά μου, ο ήχος σε κάθε κομμάτι δεν είναι ίδιος. Ακόμα και τα ίδια όργανα σε κάθε κομμάτι ακούγονται κάπως διαφορετικά. Πώς αντιμετωπίζεται αυτό;

 

Θα με ενδιέφερε και οποιαδήποτε άλλη κριτική, ιδιαίτερα τι ΔΕΝ σας άρεσε, ή σας ενόχλησε.

 

Ευχαριστώ.

 

 

---------

 

Επίσης αν ξέρει κάποιος να μου πεί αν γίνεται να εξαφανίσω το "Buy" από τα κομμάτια μου, και αν γίνεται να τα κάνει ο κόσμος  free download.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιωτη καλησπερα η καληνυκτα να πω;

Δεν ειμαι και ο ''ειδημων'' αλλα σαν  παλιος μουσικος μου επιτρεπεται νομιζω μια αποψη.

Α) Τα κομματια  '' paths of the soul '' &  ''freemen dancing '' μου αρεσαν πολυ :-*.

Θα μπορουσαν να γινουν τα δυο βασικα κομματια ενος soundtrack μιας μικρου μηκους ταινιας  η ενοσ ντοκυμαντερ που πραγματευεται την φυση η τα καλλη μιας περιοχης της Πατριδας μας.Αυτο γιατι εχει μεσα τους το Ελληνικο στοιχειο.(καπου τα εχω ξανακουσει αυτα τα ηχοχρωματα  >:() Ο ηχος ειναι μεν απο συνθια αλλα εχει το Ελληνικο χρωμα  :-*.

Β) Τα υπολοιπα κομματια δεν μπορεσα να τα ακουσω με ενδιαφερον .Δεν εχουν την πρωτοτυπια των δυο που εγραψα παραπανω!Ολα μαζι ειναι ομως στο περιπου ο ιδιος ηχος και μελωδιες -μοιαζουν πολυ μεταξυ τους.Δεν εχουν και καποιο ρυθμικο ξεσπασμα ..κατι που να μου τραβηξει την προσοχη.Θελουν πολυ δουλεια ακομα.Εχεις ομως το προσον να βγαζεις το Ελληνικο στοιχειο σου και αυτο μετραει πολυ.Συνεχισε και θα βρεις το δρομο σου.Αν συνεργαζοσουν και με καποιους μουσικους ισως να το στρωνατε καλυτερα το ''εργο''  ;).Καλη συνεχεια . :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα κι εγώ τα κομμάτια σου και δεν μπορώ να πω ότι με ενόχλησε ή με χάλασε κάτι. Τα άκουσα άνετα και ευχάριστα.

 

Ξεχώρισα τα τρία πρώτα κομμάτια περισσότερο, "Paths of the Soul", "Freemen Dancing" και "Words of the Wind" τα οποία είναι πολύ ταξιδιάρικα και όπως σωστά είπε ο pericles από πάνω, θα μπορούσαν να είναι soundtrack σε κάποιο ντοκιμαντέρ.

 

Μπράβο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συνεννοημένοι είστε να με τρελάνετε;  ;D

Σας αρέσουν τα παλιά περισσότερο από τα νέα;  ???

Τέσπα, αυτά είναι γούστα ...

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο δεν είναι τι εντύπωση σας έκανε ως σύνθεση (άλλωστε περί ορέξεως ...), αλλά να μάθω πώς ακούγεται στα ηχεία σας, δηλαδή

- αν μπουκώνουν τα μπάσα ή είναι ασθενικά,

- αν καποιο πιατίνι σας πήρε τα αυτιά,

- αν οι ήχοι είναι καθαροί και ευδιάκριτοι και ο καθένας στη θέση του, ή είναι θολοί και συγκεχημένοι ...

 

Τέτοια πράγματα.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.  :)

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα τα τρια πρωτα αρεσαν χωρις να ολοκληρωσω την ακροαση ολων των υπολοιπων...

Ακους Andreas Vollenweider?

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσα κι εγω τα κομμάτια σου εντυπωσιασμένος απο την ενορχηστρωση η οποια με αφησε οχι απλα ικανοποιημένο αλλα με ικανοποίησε κι ολας. λολ

 

Στο paths of the soul το μπασο χρειαζεται να περασει μπροστα λιγο , ισως με compression η και με αυξηση της εντασης. Τα υπολοιπα στοιχεια δεν θα τα πειραζα καθολου ουτε σε εντασεις ουτε σε στερεοφωνια.

 

Το freeman dancing επισης χρειαζεται ενισχυση στο μπασο,

 

και στα δυο δεν θα πρεπει να δωσεις μπασο κατα την γνωμη μου στην υπολοιπη ενορχηστρωσης, μονο στο καναλι του μπασου, ειναι δυσδιακριτο και αυτο ενοχλει και δεν δινει την δυναμικη

 

Το words of the wind λογω της ολης ενορχηστρωσης δεν θελει τονισμα στις χαμηλες συχνοτητες, ισως το κυριο bell οργανο ελαχιστα πιο κατω σε ενα δυο σημεια.

Ειναι εντυπωσιακο το words of the wind, ειναι το πιο "τραγουδιαρικο" τα ακουω με τη σειρα και γραφω παραλληλα

 

Ακολουθει το birds flying to the nest.

Εδω τα drums θα ηθελα να είναι λιγο πιο κατω , το μπασο λιγο πιο πανω, μπορεις κατά τη διαρκεια του song να παιζεις με τις εντασεις στην ηχογραφηση για να αναδεικνυεις μερη, όχι σε βαθμο παντα υπερβολης.

 

Γενικα η μιξη σου είναι παρα πολύ καλη, αναφερομαι στο ιδανικο και παντα κατά το δικο μου αυτι που βεβαια είναι φημισμένο για την αντιληψη του και την κριτικη του ικανοτητα στην ακροαση μιξεων λολ . εχεις πιασει το 8 στα 10

Το water and light είναι πιο προσεγμενο  στον τομεα του ηχου.

Στο σημειο αυτό ξαναεπαλαμβανω το ευγε μου για τις καταβολες σου, για τον τροπο που αποδιδεις την ιδέα σου και την εμπειρία σου στην ενορχήστρωση κατι που διαφαινεται από τα πρωτα ακουσματα  σημείο αναφοράς και πάλι για τον ακροατή.

 

Το misquided words εξισου τελειο , λιγο λιγοτερο βαθος σε καποια elements γιατι όχι, γιατι τα reverb λιγο μπλεκονται καποια στοιχεια επρεπε να είναι πιο σφιχτα  (δεν ειμαι και τοσο σιγουρος γι αυτό αλλα η πρωτη εντύπωση

 

Το the pray to the better word δεν ηθελα τοσο τονισμο στο hi hat αλλα όχι παλι απαραιτητα, συνηθως αμα κρινεις γινεσαι υπερβολικός

 

Κάθε παρατηρηση μου δεν ειχε χαρακτηρα υποδειξης

Εσυ ξερεις καλυτερα.

Εγω παραθετω το ακουσμα μου.

Σαν συνθετης και ενορχηστρωτης με εχεις εντυπωσιάσει. Τα αλλα είναι δουλειά άλλων αλλα και εκει εισαι πολύ πανω από τον μεσο ορο.

Εισαι θεϊκος όπως και η μουσική σου φιλε μου.

Σου ευχομαι τα καλυτερα!!

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που πρεπει να προσθεσω ειναι η πραγματικη ζωντάνια στα κομματια, εχει βοηθησει η εξαιρετικη επιλογη ηχων περαν απο την απαραμμιλη εκτελεση.

Ειναι πολυ ζωντανα, οπως ειπωθηκε με "ελληνικο" ηχοχρωμα και οχι μονο.

 

Τι να πεις αλλο. Ευγε ρε φιλε Ixnilath!!!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου