Προς το περιεχόμενο

Fender American Deluxe Stratocaster - Απορίες στα λεπτά σημεία...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για το μέγεθος του post, απλά θέλω είμαι λεπτομερής και αναλυτικός...!

 

Η πρώτη και η μόνη μου "καλή" κιθάρα είναι μια Fender American Deluxe Fat Strat σε Olympic Pearl χρωματάκι με maple ταστιέρα. Να σημειώσω ότι δεν είναι από την καινούρια φουρνιά, με compound radius και N3 αλλά απο την αμέσως προηγούμενη με SCN μαγνήτες.

 

72561_l.jpg

 

Ο λόγος που την πήρα ήταν επειδή τότε μου είχε καρφωθεί να πάρω όσο το δυνατόν πιο τούμπανη Fender (ήξερα ότι ήθελα strat - απλά ήθελα την καλύτερη που υπάρχει). Τότε δεν γνώριζα πολλά από Vintage κιθάρες, μεγέθη τάστων και άλλες λοιπές λεπτομέρειες....

 

Για αρχή με τρέλανε εμφανισιακά όταν την είδα στο μαγαζί που πήγα και αργότερα όταν την δοκίμασα μου άρεσε περισσότερο απο μια αντίστοιχη deluxe που δοκίμασα με rosewood λόγω λαμπερού ήχου και σκασίματος. Επέλεξα να πάρω fat επειδή οι κανονικές δεν είχαν το Roller Nut και όταν την δοκίμασα δεν με είχε χαλάσει και πολύ ο ήχος του humbucker.

 

Έχοντας παίξει πάρα πολύ με αυτήν την κιθάρα (και στο σπίτι και σε live) θέλω να σας ξεδιπλώσω τις ανησυχίες:

 

Πρώτο πράγμα που με ενόχλησε λιγουλάκι κάποια στιγμή ήταν ο humbucker... Ανακάλυψα το surf rock και τον twangy ήχο και συνειδητοποίησα ότι ένας single coil bridge εκεί κάτω τελικά είναι χρήσιμος... :P Τέτοια πράγματα παίζω στην τέταρη θέση με τον humbucker σπλιταρισμένο, αν και κάτι δεν μου πάει καλά στο αυτί... (λερώνει λίγο ο ήχος μπορώ να πω). Επιπρόσθετα, ο humbucker φυσικά βολέβει πολύ στα σόλο, αλλά τον νιώθω λίγο "σκληρό" στον ήχο του, σαν να ακούω υπερβολικά πρίμα.

 

Δεύτερο πράγμα που άρχισε να με ενοχλεί είναι η αίσθηση της ταστιέρας όταν έβαλα 10αρες χορδές. Ο λόγος που τις έβαλα είναι επειδή μου αρέσει να "σκάβω" (srv style) και γενικά να κοπανάω καθώς και η διαφορά στον ήχο ήταν σημαντική. Με δυσκολεύουν λίγο στα πολύ μεγάλα bends (2 τόνοι) αλλά τις 9άρες τις παρανιώθω μαλακές για να γυρίσω σε αυτές...

 

Στα μεγάλα bends λοιπόν νιώθω ότι δεν με βοηθάει και η κιθάρα. Την σέταρα λίγο ψηλά για να μην μου μπήγονται όλες οι χορδές μάζι όταν κάνω bends, αλλά μιλώντας με τον τύπο που την πήγα για σετάρισμα μου είπε ότι ίσως με βολέυανε περισσότερο jumbo τάστα. Δεν έτυχε να δοκιμάσω strat με jumbo τάστα, αλλά η πρόταση του makes sense διότι θα είναι λίγο σαν να παίζεις σε ελαφρώς scalloped ταστιέρα (που έχω παίξει και με βόλεψε αφάνταστα σε bending - δεν το έκανα ποτέ στην κιθάρα μου όμως το βρίσκω υπερβολικό).

 

Έχω επίσης την εντύπωση ότι δυσκολεύομαι στα bends λόγω του finish που έχει το maple. Δηλαδή σε κιθάρες με ίδια τάστα το rosewood με βολέβει λίιιιγο παραπάνω...! Μήπως παίζει ρόλο ΠΟΙΟ finish είναι αυτό; Δηλαδή υπάρχουν άλλα που δεν "κολλάνε" τόσο;

 

Οπότε εδώ αρχίζω και μπαίνω σε σκέψεις....! Τι να κάνω για αυτά τα ζητήματα; Να την πουλήσω και να πάρω μια καινούρια που να ταιριάζει στα needs μου; Να της ρίξω ένα refret με jumbo και να αλλάξω τον κάτω μαγνήτη με κάποιον καλύτερο humbucker;

 

Να επισημάνω επίσης ότι παρ'όλο που οι scn δεν βγάζουν τον single coil ήχο που ακούω σε κάποιες κιθάρες (srv style πάλι εννοώ...  ;D) μου αρέσει το γεγονός ότι μπορώ να παίξω σε μέτρια προς ψηλά gain με αυτούς χωρίς να τρελαίνομαι απο το hum αφού με την μπάντα μου παίζουμε και alternative κομμάτια.

 

Ας πούμε έβλεπα αυτήν την κιθάρα:

http://www.thomann.de/gr/fender_american_special_strat_mn_car.htm

 

Jumbo τάστα, πολύ καλοί (έτσι δεν είναι;) μαγνήτες ( και ας μην είναι noiseless ) , εντάξει μόνο μέτριο χρωματάκι  ;D ;D

 

Δεν έχει Locking Tuner και δεν έχει LSR Nut... Είναι ουσιαστικές προσθήκες όμως; Την πουλάω και παίρνω μια τέτοια; Η φέρνω την δικιά μου στα μέτρα μου...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H American Special  φοραει και αυτη medium jumbo ταστα οπως και αυτη που εχεις.Τα ταστα δηλ. της κιθαρας σου ειναι ΗΔΗ jumbo (ειναι περιπου 6150 σε μεγεθος Dunlop που ειναι το std),αν βαλεις 6100 (super jumbo) ή 6000 (τερατα) ετσι οπως μας τα περιγραφεις θα διευκολυνθεις οντως στα σηκωματα μια και το action δεν σε προβληματιζει.

 

Αν "κολλαει" στο χερι σου το...ανυπαρκτο φινιρισμα της Deluxe τοτε θα πρεπει να πας σε rosewood (το οποιο ομως εχει αλλη αισθηση οποτε παιξε για να δεις αν σε βολευει,αν και αυτα τα πραγματα συνηθιζονται)

 

Η κιθαρας σου δυστυχως εχει πολυ HOT SCN μαγνητες και στις υπολοιπες θεσεις (neck & bridge) δεν ειναι δηλ.ιδιοι με αυτους που φορα η 3 single coil AM DLX,και εμενα δεν μου αρεσουν καθολου...αν θες ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ και φθηνους single coil noiseless βαλε ενα σετακι BILL LAWRENCE

 

http://wildepickups.com/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H American Special  φοραει και αυτη medium jumbo ταστα οπως και αυτη που εχεις.Τα ταστα δηλ. της κιθαρας σου ειναι ΗΔΗ jumbo

http://www.thomann.de/gr/fender_american_special_strat_mn_car.htm

22 Jumbo Frets

http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_strat_hss_mnop.htm

22 Medium Jumbo Frets

 

Τα ίδια λέει και το site της Fender. Ποιά η διαφορά δηλαδή μεταξύ Jumbo και Medium Jumbo;

 

 

ειναι δηλ.ιδιοι με αυτους που φορα η 3 single coil AM DLX

Η νέα deluxe φοράει τους N3 που έχω διαβάσει ότι είναι καλύτεροι απο τους SCN... Είναι.....; :P

 

 

αν θες ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ και φθηνους single coil noiseless βαλε ενα σετακι BILL LAWRENCE

Θα τους ψάξω...! Δίνουν βαρύ μεταλλικό ήχο (ναι μου αρέσει πολύ ο srv - και ξέρω ότι αυτό που λέω έχει και σχέση με το πάχος των χορδών...) στην neck θέση;

 

Επίσης καλά λόγια διαβάζω και για τους DiMarzio Area 58 και όλους γενικά τους Area κάτι-γύρω-στα-sixties...

 

Ποια είναι η καλύτερη επιλογή για τον ήχο που κηνυγάω...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα και αυτην που εχεις ΚΑΙ την 2010.

Kαι οι 2 με maple ταστιερα.

Το πιο πιθανο ειναι να θες rosewood ασχετως ταστων.

Εχεις ξαναπαιξει με maple?

Θελει χρονο να το συνηθισεις και να το τιθασευσεις λογω feeling και συχνοτητων.

Ή λοιπον περιμενεις να την ερωτευτεις(μερικες φορες θελουν το χρονο τους οι ερωτες)

Ή παιρνεις μια ''κατωτερη'' κιθαρα γιατι κατι σου χει κατσει στραβα για λογους που δεν χρειαζεται να εξηγηθουν..(κιθαριστες ειμαστε... ;))

Γνωμη μου,μη βιαζεσαι,δωσε χρονο στα χερια σου...

Φιλικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η καλύτερη επιλογή για τον ήχο που κηνυγάω...;

 

Ενισχυτής με σκάσιμο στα καθαρά (πχ twin reverb) και χορδές από 11 και πάνω. Αν έχεις αυτά, με οποιαδήποτε strat με 3 single coils, θα είσαι αρκετά κοντά σε ήχο srv. ΗΧΟ srv πάντως δε θα έχεις ποτέ ;)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια λέει και το site της Fender. Ποιά η διαφορά δηλαδή μεταξύ Jumbo και Medium Jumbo;

 

Γενικα η αξιοπιστια της Fender στα specs που δινει στο site της ειναι ιδια με την αξιοπιστια των...ελληνικων κυβερνησεων οποτε μη τα παιρνεις και πολυ σοβαρα..εχω παιξει και με τις δυο κιθαρες και τα ταστα μου φανηκαν ιδια....βεβαια μπορεις ανετα να πας σε ενα κατ/μα που εχει και τις 2 και να τις συγκρινεις...οι μονες Fender που εχουν πολυ μεγαλα ταστα ειναι οι Highway (οι καινουργιες οχι οι παλιες)  

 

 

Θελει χρονο να το συνηθισεις και να το τιθασευσεις λογω feeling και συχνοτητων.

 

καλα το feeling το καταλαβαινω...τις συχνοτητες ..ΠΟΥ τις ακουσες βρε αθεοφοβε...ο ΜΠΑΤΜΑΝ εισαι??? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω american deluxe με maple και είχα american deluxe με rosewοod... το ίδιο μου κάνουν και τα δύο μανίκια στην δυνατότητα bend και γενικότερα παιξίματος. Δίνω ένα συν στο maple γιατί μου αρέσει η αίσθηση του σατινέ φινιρίσματος.

Δεν υπονοώ τίποτα, προς θεού μην το παρεξηγήσεις, αλλά μήπως δεν χρειάζεται τίποτα άλλο παρα μόνο μελέτη, για τα bends?

όσο για τον bridge, απλά κάνε μια δοκιμή να τον αλλάξεις (πολλοί και καλοί μαγνητες κυκλοφορούν, εγω έχω bare knuckle στη δική μου deluxe)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 1000 για Bill Lawrence ... τους έχω σε μια στρατ και είναι ότι πρέπει .

 

για να μην πας στην ακραία πρόταση του παιχταρά Jazzjoker (που κάτι ξέρει  ;) ) 

θα πρότεινα ένα σετάκι 10-52 για καντίνια απο 10ρες και μπασες απο 11ρες .

με έχει βολέψει πολύ για το είδος που αναφέρεις.

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freerock το maple ήταν έρωτας με την πρώτη συγχορδία (ήταν Ε9 και το feeling ήταν funky). Η προηγούμενη μου κιθάρα (Epiphone SG - αξιοπρεπής ήχος αλλά playlability καυσόξυλου) είχε rosewood ταστιέρα. Και ναι μου πήρε καιρό να συνηθίσω το maple γιατί όντως είναι άλλη αίσθηση.

 

Αλλά το έχω συνηθίσει και μπορώ να πω όταν πιάνω rosewood τώρα νιώθω ότι πιάνω ταστιέρα κατώτερης ποιότητας πια... Έχω όμως και μια ακουστική Yamaha FG730s στην οποία έχω πάνω τις 11άρες τις titanium coated. Και ενώ σίγουρα δεν μπορώ με τίποτα να σηκώσω μέχρι τα σημεία που φτάνω με την Fender, νιώθω ότι κάτι κυλάει πιο καλά με αυτήν την κιθάρα οταν σηκώνω!

 

Δεν κατηγορώ απαραίτητα το maple... Ο καρ@#%@ ο Gilmour σηκώνει και ψηλά και με ακρίβεια σε maple. Στην αναζήτηση βρίσκομαι!... Είναι και δύσκολο να καταλάβεις ποιά τάστα είναι μεγάλα και ποιά όχι... Μήπως στην ακουστική με βολέβουν τα μεγαλύτερα τάστα δηλαδή, και δεν έχει σχέση το rosewood...

 

Ενισχυτής με σκάσιμο στα καθαρά (πχ twin reverb) και χορδές από 11 και πάνω. Αν έχεις αυτά, με οποιαδήποτε strat με 3 single coils, θα είσαι αρκετά κοντά σε ήχο srv. ΗΧΟ srv πάντως δε θα έχεις ποτέ ;)

Jazzjoker τον έχω μελετήσει ενδελεχώς τον ήχο του SRV και ούτε θέλω ούτε μπορώ να τον φτάσω..! Απλά θέλω κάτι.... προς εκείνη την μεριά ;D

 

Δεν υπονοώ τίποτα, προς θεού μην το παρεξηγήσεις, αλλά μήπως δεν χρειάζεται τίποτα άλλο παρα μόνο μελέτη, για τα bends?

frunobulax εν μέρει έχεις δίκιο γιατί το θέμα ξεκίνησε όταν έβαλα την 10άρα χορδή, την οποία προφανώς ακόμα δεν "κατέχω" πλήρως :) Η απορία προέρχεται απο το γεγονός ότι με την ακουστική κάτι μου κυλάει καλύτερα...

 

Βέβαια εδώ θα πούνε οι έμπειροι άλλο scale και θα με βουλώσουν γιατί δεν ξέρω τι παίζει με αυτά... Γιαυτό όμως ρωτάω..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπονοώ τίποτα, προς θεού μην το παρεξηγήσεις, αλλά μήπως δεν χρειάζεται τίποτα άλλο παρα μόνο μελέτη, για τα bends?

 

μαλλον αυτο συμβαινει,επισης μαλλον η κιθαρα σου χρειαζεται ενα ΚΑΛΟ σετ απ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου