Προς το περιεχόμενο

Fender American Deluxe Stratocaster - Απορίες στα λεπτά σημεία...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το είδα μετά ότι έγραψα vintage και επειδή είχε κλείσει το edit βαρέθηκα να ξαναποστάρω... Το παιδί μου είπε ότι το vintage radius δυσκολεύει το sustain στα σηκώματα, αλλά λογικά η δικιά μου έχει το 9.5'' (το οποίο είναι το deluxe;).

 

Το vintage radius είναι ακόμα μεγαλύτερο απ'ότι καταλαβαίνω (λιγότερο ίσιο). Και οι καινούριες deluxe που βγήκανε έχουνε radius που ισιώνει όσο κατεβαίνεις την ταστιέρα το compound δηλαδή...

 

Να ρωτήσω και το εξής: Στο radius η τιμή 9.5'' ποιό μέγεθος ακριβώς εκφράζει; Απ'ότι βλέπω όσο πιο μεγάλο είναι το νούμερο αυτό τόσο πιο ίσια είναι η ταστιέρα ε; (εγώ ανάποδα το φανταζόμουν:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν φανταστείς έναν κύκλο από ταστόσυρμα με ακτίνα 9,5 ίντσες με το συμπάθειο :) και κόψεις τα τάστα από αυτό τον κύκλο, αυτά είναι τα τάστα σου.

 

οπότε αν μικρύνεις την ακτίνα και την κάνεις π.χ. 7,25 ίντσες, θα έχεις πιο κυρτά τάστα

ενώ αν η μεγαλώσεις πιο ίσια.

 

(Για να μη με παρεξηγήσεις το radius είναι από την κατασκευή της ταστιέρας, απλώς μετά προσαρμόζουμε τα τάστα σε αυτό)

 

Γενικά το 9.5 είναι καλό για όλες τις δουλειές, τώρα αν σηκώνεις όλη την ώρα 3 και 4 ημιτόνια ίσως να σε βολεύει πιο πολύ το μοντέρνο radius ή το compund που αλλάζει

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά γιατί radius σημαίνει ακτίνα στα αγγλικά και μια ζωή στα σχολεία και τα πανεπιστήμια r την γράφαμε... Αλλά στα σχολεία μάθαμε και την σερβιρισμένη πληροφορία και δεν το δουλεύουμε λίγο το ρημάδι το μυαλό να ερμηνεύσουμε τα νοήματα των λέξεων... ::)

 

Γενικά το 9.5 είναι καλό για όλες τις δουλειές, τώρα αν σηκώνεις όλη την ώρα 3 και 4 ημιτόνια ίσως να σε βολεύει πιο πολύ το μοντέρνο radius ή το compund που αλλάζει

Εντάξει μην φάνταστεις ότι τα σόλο μου είναι το ένα σήκωμα 2 τόνων μετά το άλλο... Απλά αν με ρώταγες: "Θέλεις μια ταστιέρα που μπορείς να παίζεις γρήγορα ή μια ταστιέρα που θα σου επιτρέπει να σηκώνεις εκφραστικά;" χωρίς δεύτερη σκέψη θα διάλεγα την δεύτερη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι θέμα ταχύτητας, απλώς για πολλά ακόρντα κοντά στο nut βολεύτει κάπως η κυρτή ταστιέρα.

 

κάνε ένα σεταπ στην κιθάρα σου και νομίζω θα είσαι οκ

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απολυτη Strat-ιλα!

 

Κανε και ενα stop-frame στο 0:07 να δεις τι ενισχυτη δειχνει:  ;)

Αλλα τωρα που το ξαναειδα, ο Orange ειναι του μπασιστα. Ο κιθαριστας παιζει με Marshall.

 

Saint Lu: "Don´t Miss Your Own Life" - Official

 

Τετοιον ηχο θες ε?

Don't we all....!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marmelaki με πιάνεις απόλυτα.... Όταν neck μαγνήτης απο stratocaster ακούγεται έτσι εγώ ένα πράγμα σκέφτομαι...:  COJONES!

 

Να σημειώσω ότι πολύ σημαντικό για αυτόν τον ήχο είναι να έχεις ολοκαίνουριες χορδές για να ακούγεσαι "μεταλλικός"... Επίσης συνειδητοποιώ βοηθάει τελικά αρκετά το χαμηλοκούρδισμα ημιτόνιο ή τόνο κάτω. Όχι ότι δεν μπορείς και με standard κούρδισμα να έχεις τέτοιο ήχο (το κομμάτι που μου έστειλες είναι απο Σολ το παίζεις χωρίς να χαμηλοκουρδίσεις ), αλλά βοηθάει πολύ στο να βγάλεις αυτό το "βάθος"...

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα:

(Χαμηλοκούρδισμα σε D - και παιγμένο με έναν Roland MICROCUBE!)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η κιθαρας σου δυστυχως εχει πολυ HOT SCN μαγνητες και στις υπολοιπες θεσεις (neck & bridge) δεν ειναι δηλ.ιδιοι με αυτους που φορα η 3 single coil AM DLX,

 

καλησπερα , η καινουρια deluxe sss και η καινουρια deluxe hss εχουν τους ιδιους ν3 μανγνητες στις θεσεις neck -midlle η στην hss ειναι παλι πιο hot oi Ν3 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δεν πρεπει να πειραξεις τιποτα απο την κιθαρα σου. Για τους παρακατω λογους.

1) Δεν εχεις καταληξει ακομη στο τι πραγματικα σου φταιει και τι πραγματικα χρειαζεσαι. Παιξε με την κιθαρα σου ,αφου τη σεταρεις καλα ,εξασκησου, πειραματισου με τα volume και τα tone της κιθαρας σου και τις ρυθμισεις του ενισχυτη. Οι hot single coils της κιθαρας σου με λιγο κοψιμο απο τα ποτενσιομετρα γινονται αρνακια. Με την κιθαρα αυτη και το συγκεκριμενο ενισχυτη μπορεις να κανεις παπαδες.

2) Η συγκεκριμενη deluxe ειναι απο τις πιο ευκολοπαιχτες κιθαρες που εχω πιασει στα χερια μου. Ειναι ενα οργανο πολυ καλοφτιαγμενο και φιλικο. Δε νοειται μια τετοια ταστιερα να δυσκολευει τα bends. Κατι αλλο φταιει. Το radius αυτο θεωρω οτι ειναι το ιδανικο για να κανεις ολα τα πραγματα ευκολα και καλα (ανετα ακορντα και ανετα σηκωματα).

3) Αν αρχισεις να βαζεις χερι στην κιθαρα αυτη δεν θα μπορεσεις μετα να την πουλησεις ευκολα, οταν καποια στιγμη τη βαρεθεις. Ενω τωρα γινεται αναρπαστη. Ισως το μονο που θα ειχε εννοια να κανεις ειναι να φτιαξεις ενα pickguard με 3 μονους της αρεσκειας σου (πχ texas special για srv) και  να αφησεις στην ακρη το παλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα του ήχου συμφωνώ μαζί σου vaggelis, μπορώ και βγάζω ήχο που για μένα είναι ικανοποιητικός απο τους SCN, αν ποτέ αλλάξω μαγνήτη στην κιθάρα αυτός θα είναι ο humbucker...

 

Και ναι αν την πειράξω, θα την κρατήσω. Αυτά είναι ούτως ή άλλως τα 2 πιθανά σενάρια για μένα. Ή την φέρνω στα μέτρα μου και την κρατάω, ή την πουλάω και αγοράζω κάτι που είναι στα μέτρα μου.

 

Όσον αφορά το playlability της πιστεύω είναι λίγο υποκειμενικό το ζήτημα αφού ο καθένας βολεύεται με διαφορετικά πράγματα. Δεν λέω ότι δεν μπορώ να παίξω σε αυτήν την κιθάρα. Απλά γιατί να μην μπορώ να παίξω πιο εύκολα;

 

Δε νοειται μια τετοια ταστιερα να δυσκολευει τα bends. Κατι αλλο φταιει.

Γιατί τότε οι manufacturers μπαίνουν στον κόπο και φτιάχνουν compound radius necks...  :)

 

Το radius αυτο θεωρω οτι ειναι το ιδανικο για να κανεις ολα τα πραγματα ευκολα και καλα (ανετα ακορντα και ανετα σηκωματα).

Εγώ προσωπικά δίνω βάρος στα σηκώματα. Ούτως ή άλλως έκανα κλασική κιθάρα παλιά, δεν με δυσκολεύουνε τα ακόρντα σε πλατιούς και ίσιους necks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα , η καινουρια deluxe sss και η καινουρια deluxe hss εχουν τους ιδιους ν3 μανγνητες στις θεσεις neck -midlle η στην hss ειναι παλι πιο hot oi Ν3 ?

 

:'( :'( :'( :'( :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου