Προς το περιεχόμενο

ο ΟΡΙΣΜΟΣ της καλης μουσικης.....


santso 4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Ξερω οτι και μονο ο τιτλος ειναι πολυ γενικολογος και ασαφης.Το θεμα ειναι τεραστιο,συζητημενο παγκοσμιως δισεκατομμυρια(και βαλε....) φορες,πολυπαραγοντικο και ιδιεταιρα υποκειμενικο.ΟΚ.

 

    ΚΙ ΟΜΩΣ....  πιστευω οτι υπαρχει ορισμος του τι ειναι καλη μουσικη και τι οχι. Ανεξαρτητα απο εποχή ,ειδος,φυλη,κοινωνικη ταξη,θρησκεια,τοπο,παιδεια κ.ο.κ. Και για να εξηγουμαι....

 

  Καλη μουσική ειναι αυτη που αρεσει ΑΛΗΘΙΝΑ και προτιστως ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ σε αυτον που την εγραψε!

 

  Οταν οι BACH,BEETHOVEN,GRIEG κλπ κλασικοι(με την ευρυτερη εννοια,οχι χρονολογικα) συνθετες γραφαν αριστουργηματα,κατα βάθος ηξεραν οτι γραφουν σπουδαια πραγματα.και θα τα γραφαν ουτως ή αλλως,γιατι επρεπε να βγουν απο μεσα τους. Διαφοροι αλλοι ομως συνθετες εμφανώς πιο μετριοι ειχαν επιγνωση της μετριοτητας τους.Και αυτο φαινεται στα εργα τους,στα οποια λεει κανεις "ναι μεν,αλλά"....Η αληθινη μουσική ερχεται σαν εμπνευση,θελει δεν θελει κανεις.Και η μετρια ειναι μετρια,επειδη συνηθως ο συνθετης της θελει ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να γραψει μουσικη,και αυτο το γνωριζει και ο ιδιος,συνειδητά ή υποσυνείδητα.

    Οταν βγηκαν τα μπλουζ,δε βγηκαν γιατι επρεπε να πουλησουν.Βγηκαν γιατι ολος αυτος ο πονος καπου επρεπε να εκτονωθει.Αλλο καημο δεν ειχε ο φουκαρας σκλαβος ή εργατης νεγρος της φυτειας ή του ποταμοπλοιου,απο το αν ηταν αυθεντικός ή οχι.Κι ετσι τραγουδησε τον καημο του,είχε δεν ειχε ακροατηριο.

    Ο Barry White προσωπικα δεν μου αρεσει.Τον βαριέμαι.Τον σεβομαι ομως,γιατι σέβεται ο ιδιος τον εαυτό του.και παμφτωχος και ασημος,παλι θα τραγουδουσε.Η σοουλ,και η καθε σοουλ ξερει γιατι υπαρχει.Οποτε οταν λεω οτι σεβομαι τη σοουλ,δεν το κανω απο ευγενεια ή συγκαταβατικότητα.Τα ιδια μου τα αφτια την δεχονται ως μουσικη.

    Ο μαστουρωμενος ρεμπετης δεν εδινε μιση πενταρα αν μετα απο 80+ χρονια θα μας ελεγαν κατι τα τρια ακορντα και το κοφτο ξερο σκάψιμο του μπαγλαμα.Καρφακι δεν του καιγοτανε αν οι κοσμικοι και τα σαλονια της εποχης του θεωρουσαν τη μουσικη του παρακατιανη. Αυτουνου του αρεσε,κι αυτο φαινεται.

    Ο Χ σκυλας με το ταδε σκυλαδικο ΚΑΛΙΣΤΑ μπορει να εχει κατι να πει το τραγουδι του.Θες την καταπιεση απο τη γυναικα του,θες η παρακμη που κουβαλαει ,το αξεστο υφος του,η συγκρουση που βιωνει μεσα του.... και καποια σκυλαδικα,μαλιστα! Εχουν αυτο το "ειμαι και δεν το ντρεπομαι". ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ!

 

  Ο Χ αταλαντος ομως,οταν σωνει και καλα θελει να γραψει μουσικη,ενω ξερει βαθια μεσα του οτι το κανει οχι για να εκφραστει αλλα ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙ στον εαυτο του οτι γραφει μουσικη,θα γραψει μια μετριοτητα.Του είναι δυσκολο ομως να το παραδεχτει στον εαυτο του τον ιδιο.Το αποτελεσμα ειναι μια συνθεση που και να μην ειχε βγει δεν θα ελειπε σε κανεναν απολυτως.

    Ο Νινο, οταν γραφει αυτα που γραφει ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οτι γραφει μαλακιες. Δεν θα το παραδεχτει ομως δημοσιως,ΑΛΛΑ θα πει οτι "περι ορεξεως κολοκυθοπιτα"! Εκμεταλλευεται την υποκειμενικοτητα της μουσικης για να πλασαρει σκουπιδια.Στο στενο του κυκλο βεβαια,θα σκαει στα γελια με τους κολλητους του. Θα του λενε "ρε παλιο#%&@&υ$t@,τι πλασαρεις παλι στα χαζοχαρουμενα"!Τα οποια βεβαια αν τους πεις οτι ακουνε σκουπιδια,θα στραβωσουν και θα πουν (με υφος)"εσενα πιο ειναι το προβλημα σου? εμας μας αρεσει!" .Ελα ομως που δεν τους αρεσει στ'αληθεια.Απλα εχουν φαει την πλυση εγκεφαλου και αντιδρουν.

    Προσωπικά,δεν λεω οτι γραφω μουσικη.Παιζω πολλα χρονια κλασικη και ακουστικη κιθαρα,και μου αρεσει να αυτοσχεδιαζω / τζαμαρω συνεχεια. Παρα πολλες φορες μου εχει τυχει να παιζω ενα θεμα της στιγμης,και να με ρωταει καποιος που ακουει "τι ειναι αυτο?" "Τιποτα,τωρα μου ηρθε".ΔΕΝ θεωρω οτι εχω βγαλει κατι που αξιζει να μεινει.

 

  Περιμενω τις αποψεις ολων.Απλα,αν προκειται να με κραξετε,παρακαλώ να το κανετε αφου βεβαιωθηκατε οτι πιασατε το σκεπτικο μου ;).Μετα,χωστε ελευθερα ;D ;D,και βεβαια θα κανω κι εγω το ιδιο 8)!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η άποψή σου στηρίζεται σε φανταστικά δεδομένα. Δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει στο μυαλό κανενός εκτός από το δικό σου. Οπότε, πως αποδίδεις αυτά που αποδίδεις;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη μουσική ειναι αυτη που αρεσει ΑΛΗΘΙΝΑ και προτιστως ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ σε αυτον που την εγραψε!

 

Αυτο που λες δηλ.οτι πολλοι γραφουν μαλακιες εν γνωση τους, στην Ελλαδα τουλαχιστον ,δεν ισχυει,ειμαι χρονια στο χωρο και ακομα και οσοι οντως γραφουν μαλακιες θεωρουν οτι εχουν γραψει την 5η συμφωνια του Μπετοβεν (τουλαχιστον).. ;D

 

Το να ορισεις  κατα 100% τι ειναι καλη μουσικη ειναι παρα πολυ δυσκολο (η μαλλον αδυνατον) μια και το θεμα "προσωπικο γουστο" θα παιζει ΠΑΝΤΑ το ρολο του.

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να το εχω γραφει σε καθε συζητηση τετοιου περιεχομενου..αλλα νομιζω ειναι ολο το ζουμι!

 

''..Εμενα μου αρεσουν αυτα που παιζω, το αν αρεσουν και σε αλλους ειναι ενα bonus!''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή σου στηρίζεται σε φανταστικά δεδομένα. Δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει στο μυαλό κανενός εκτός από το δικό σου. Οπότε, πως αποδίδεις αυτά που αποδίδεις;

 

 

προφανως και δεν μπορω να το αποδειξω με αυστηρα κριτηρια. Αλλα ειναι σαν να λεμε οτι ακουμε απ'τα κεραμιδια "ννιιιαααουουου"και ερχεται καποιος και σου λεει "οχι,μπορει να ηταν ενας σκυλος που εμαθε να νιαουριζει. Που το ξερεις εσυ?"

    ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δεν το ξερω,αλλα με ανθρωπινα κριτηρια το ξερω!

 

 

Αυτο που λες δηλ.οτι πολλοι γραφουν μαλακιες εν γνωση τους, στην Ελλαδα τουλαχιστον ,δεν ισχυει,ειμαι χρονια στο χωρο και ακομα και οσοι οντως γραφουν μαλακιες θεωρουν οτι εχουν γραψει την 5η συμφωνια του Μπετοβεν (τουλαχιστον).. ;D

 

βαθια μεσα τους το ξερουν.Αλλα αντε να το παραδεχτουν!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ απλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί να ενδιαφέρετε κάποιος αν κάποιος άλλος γράφει 'ότι ναναι'  ή όχι....

 

το παραγόμενο μουσικό προιόν από τη στιγμή που κοστολογείται και διατίθεται προς πώληση ... πολύ απλά το αγοράζεις και το καταναλώνεις ή όχι....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαθια μεσα τους το ξερουν.Αλλα αντε να το παραδεχτουν!

 

αυτο δεν ισχυει γιατι εχει να κανει με την ευρυτερη παιδεια και αυτογνωσια του καθε ανθρωπου...

 

 

για να στο εξηγησω ....ακραια σκεψου το παρακατω σεναριο (πραγματικο ειναι)

 

ενα παιδι γενιεται και μεγαλωνει στην κομμουνιστικη Κορεα (την Βορεια),απο 1 ετους μαθαινει οτι η γη περιστρεφεται γυρω απο την φωτισμενο ηγετη & οτι η μονη τεχνη που επιτρεπεται πρεπει να περιφερεται γυρω απο αυτον,κοιταζει γυρω του και η μοναδικη ζωγραφικη που βλεπει ειναι πορτρετα αυτου του ηγετη,ανοιγει το ραδιοφωνο και το μονο που ακουει ειναι...υμνοι για αυτον τον ηγετη,πηγαινει σε θεατρα και το μονο που βλεπει ειναι εργα βασισμενα στη...ζωη του ηγετη....ειναι φυσικο λοιπον οταν αρχισει να γραφει μουσικη να γραψει και αυτο...μουσικη που να υμνει τον ηγετη...αντικειμενικα ειναι μια ΠΑΠΑΡΙΑ αυτο που εχει γραψει,προσωπικα ομως θεωρει οτι εχει γραψει ενα αριστουργημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δεν το ξερω,αλλα με ανθρωπινα κριτηρια το ξερω!

 

Πολύ ενδιαφέρον.

Για το Ιπποφαές τι γνώμη έχεις;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου